قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ناامنی، عامل اساسی ترک خبرنگاری زنان در غزنی

ناامنی، عامل اساسی ترک خبرنگاری زنان در غزنی

خانم آرزو با دیگر خبرنگاران زن در رادیوی محلی ولایت غزنی در جریان تهیه برنامه

غزنی

۳۰ سرطان ۱۴۰۰ و ۲۱ جولای ۲۰۲۱

دو پدیده ناخواسته سبب شده تا کندی را در روند کار خبرنگاران زن درغزنی به وجود بیاید حتا برخی ازاین زنان در برابر این چالش ها وظایف شان را ترک و کار اطلاع رسانی را متوقف نموده اند.

گسترش سریع بیماری کرونا درکشور و افزایش ناامنی درغزنی مشکلات جدی را در روند کار و فعالیت رسانه ای خبرنگاران زن در این ولایت به وجود آورده است.

هرچند با شیوع بیماری کرونا طی دوسال باز هم زنان  می توانستند در رسانه ها با سیستم کار از راه دور، برنامه های شان را به پیش ببرند، اما در این اواخر گسترش ناامنی در بخش های این ولایت، کمبود بودجه و ورشکست شدن بیشتر رسانه ها از لحاظ مالی در کنار وضعیت کرونایی سبب شد تا بیشتر خبرنگاران زن وظایف شان را ازدست بدهند وهمچنان اکثرخانواده ها نیز به سبب افزایش ناامنی درغزنی مانع ادامه کار این زنان در رسانه ها شدند.

وحیده کوچی، خبرنگار در یکی از رسانه های خصوصی غزنی که مدتی است روزنامه نگاری نمی کند، می گوید معاشی که از رسانه مربوطه اش به دست می آورد خیلی ناچیز بود و در وقت معین هم پرداخت نمی شد روی همین دلیل نهاد مربوطه شان وی را از انجام کار اطلاع دهی جواب رد دادند.

خانم کوچی افزود، مسوول رسانه ای که کار می کردم گفت که به سبب موج سوم کرونا و نبود بودجه کافی، مجبور هستند تعدادی از کارمندان رسنه ای را از وظیفه اخراج کنند.

درعین حال بهشته یکی دیگر از گزارشگران درغزنی چالش های امنیتی را سبب ترک وظیفه اش دانسته و می گوید که خانواده اش به دلیل افزایش  تهدیدهای امنیتی وی را نمی گذارند تا به کارش ادامه دهد.

خانم بهشته می افزاید:« به خاطر کار رسانه ای ام چند بار از سوی گروه طالبان مورد تهدید قرار گرفتم که این واقعه سبب ترس و وحشت من و دیگر خبرنگاران زن در این ولایت گردیده است».

او بیان داشت که اکنون جرئت نمی توانند تا به کار خبرنگاری اش ادامه دهد.

با این همه رحمت الله مرجانخیل رییس اتحادیه خبرنگاران درغزنی این مشکلات را تایید نموده و می افزاید که مشکلات مالی در رسانه ها، گسترش موج سوم کرونا و مهم تر از همه ناامنی درغزنی باعث به میان آمدن این چالش ها فرا راه خبرنگاران زن در این ولایت شده است.

او تصریح کرد:« اتحادیه و دیگر نهادهای مسوول برای بیرون رفت از این مشکلات به جز اینکه با مسوولان امنیتی در مورد تامین امنیت جان خبرنگاران صحبت کنند کدام راهکار مشخصی در نظر ندارند».

گفته می شود که در این اواخر نسبت تهدیدهای امنیتی و بروز مشکلات درعرصه کار خبرنگاران زن، آنان وظایف شان را ترک و حتا ازغزنی به ولایات دیگر سفر کرده اند.

گزارش: خدیجه اشرفی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *