قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / پیام مرکز حمایت از زنان ژورنالیست به مناسبت عید سعید اضحی

پیام مرکز حمایت از زنان ژورنالیست به مناسبت عید سعید اضحی

کابل

۲۹ سرطان ۱۴۰۰ و ۲۰ جولای ۲۰۲۱

هیات رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان حلول عید سعید اضحی را به کافه ملت، به ویژه خبرنگاران زن تبریک عرض نموده از بارگاه ایزد منان عید پر از صمیمت، مهربانی و دور از هر نوع آفات برای هموطنان عزیز ما و همه مسلمانان جهان تمنا می‌نماید.

با تاسف عید را در ایامی برگزار می‌کنیم که ناامنی و حملات مرگبار به خصوص قتل و تهدید علیه افراد ملکی و خبرنگاران از جمله روزنامه نگاران زن از سوی افراد مسلح، طالبان یا گروه های ناشناخته، در میدان های جنگ و بدون جنگ افزایش یافته است.

همچنان افغانستان و جهان درگیر تهدید و معضله‌ موج سومی از ویروس کشنده کرونا می باشد از اینرو مرکز تمنا دارد مردم شریف افغانستان به خصوص خبرنگاران محدودیت‌های صحی را برای محافظت از جان شان مراعات نموده و در این راستا محتاط باشند.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، همچنان ضمن این پیام تبریکی، نشست دوره تازه گفتگوهای صلح را در دوحه گام مثبت برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی خوانده و از حکومت می‌طلبد تا بیشتر از قبل در راستای حفظ دستآوردهای آزادی بیان، آزادی رسانه‌ها و مصوونیت جانی خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن، توجه جدی داشته و راهکارهای عملی را روی دست گیرد.

مرکز، در کنار تأمین امنیت جان خبرنگاران به طور خاص ژورنالیستان زن از حکومت به خصوص نهادهای امنیتی می خواهد تا عاملان قتل های خبرنگاران زن را شناسایی و به کیفر اعمال شان برسانند و موارد خشونت علیه خبرنگاران زن باید به گونه جدی و شفاف پی‌گیری و مطابق قانون، اقدام لازم صورت گیرد.

در ضمن مرکز با استقبال از نشست دور جدید صلح، خواستار عملی شدن آتش بس دایمی در سرتا سر کشور است.

در این حال خانم فریده نیکزاد رییس این مرکز ضمن خوشبینی از تدویر نشست صلح در دوحه در مورد روند صلح افغانستان تمنا می کند تا هر طرف مذاکره کنند جامعه رسانه‌ای به خصوص زنان را در این مذاکرات؛ به حاشیه قرار ندهند. او می گوید:« از حکومت و کشورهای شامل در مذاکرات می‌خواهیم تا در هرگونه تصامیم سیاسی که حال و آینده افغانستان را جهت آوردن صلح و یا تدویر مذاکرات بین‌الافغانی روی دست می‌گیرند، زنان را که نیمی از پیکر جامعه هستند، نباید نادیده بگیرند».

به امید آمدن یک صلح دایمی و مصوونیت جانی خبرنگاران در سراسر افغانستان

هیات رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *