قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ

۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱

گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار مبتلایان به این بیماری و جان باختن صدها شهروند کشور بر اثر ابتلا به آن سبب نگرانی خبرنگاران زن در ولایت بلخ شده است. خبرنگاران زن می گویند کرونا در کشور به اوج خود رسیده و در بلخ نیز آمار مرگ و میر افزایش یافته است.

حمیرا مرادی خبرنگار در بلخ می گوید:« به منظور کاهش آسیب پذیری از بیماری کرونا، خواست ما این است که در رسانه ها تا جایی که امکان دارد کارمندان از راه دور کار کنند و اگر امکان آن وجود ندارد با تقسیم کار می شود تا اندازه ای خبرنگاران زن را مصوون نگه داشت».

خانم مرادی افزود هرچند با رعایت نمودن قرنطین و تقسیم کار حجم فعالیت های او کاهش پیدا نمی کند اما خوشبین است که در صورت حضور یافتن تعداد کمتر از همکارانش در محل کار، بتواند به گونه بهتر از سلامتی اش حفاظت نماید.

در همین حال ژیلا هروی یکی از خبرنگاران محلی در بلخ، می گوید:« نگرانی‌ها از موج سوم کرونا در تمام افغانستان از جمله در شهر مزارشریف بسیار زیاد است، حتا نسبت به سال گذشته و موج اول کرونا، دلیل‌اش از یک ‌طرف شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا می‌تواند باشد که نسبت به سال پار تلفات زیادتری را در پی داشته و از طرف دیگر بنابر آمار صحت عامه بر خلاف سال گذشته که هرات و کابل بیش‌تر مصاب شد‌گان ویروس کرونا را داشتند، این ‌بار مردم شهر مزارشریف اکثرا به این ویروس مصاب شده‌اند».

به گفته خانم هروی، تلویزیون شهرآرا یکی از رسانه های محلی در شهر مزارشریف، با گسترش موج سوم کرونا بنابر توصیه وزارت صحت عامه، کارمندان مسن‌‌، آنانی که به بیماری های مزمن دچار هستند و یا سابقه بیماری‌های ویروسی داشته‌اند، کارکنانی که بدن‌شان ضعیف‌تر است و همچنان خانم های باردار و شیرده را رخصت نموده است، اما او می افزاید:« این مورد در بقیه رسانه‌های شهر مزارشریف به استثنای رسانه‌های دولتی صدق نمی کند».

خانم هروی از مسوولان رسانه‌های غیردولتی تقاضا دارد که توصیه‌های وزارت صحت‌ عامه را جدی بگیرند و یا حداقل در ضدعفونی نمودن محیط کار بیشتر از پیش توجه نمایند.

در همین حال، نوریه عطایی یکی دیگر از زنان فعال در رسانه های ولایت بلخ، در رابطه به نگرانی های خبرنگاران از گسترش موج سوم کرونا می گوید:« رسانه ها در شرایط حساس و دشوار می توانند راهکارهای بهتری را روی دست گیرند، اما هنگامی که با مشکل مالی روبرو می شوند یا اینکه برنامه های شان محدود می شود، تصمیم شان غالباً منجر به برکناری زنان رسانه ای می گردد یا از کارمندان زن تقاضا می کنند که مدتی در خانه بمانند و یا بدون حقوق کار کنند که این موارد برای خبرنگاران زن نگران کننده است».

با این حال مسوولان در رسانه های ولایت بلخ اطمینان می دهند که با رعایت نمودن موارد صحی و تنظیم نمودن تقسیم اوقات کاری به صورت یک روز در میان، می کوشند تا از مبتلا شدن کارمندان رسانه ها به خصوص خبرنگاران زن به ویروس کرونا جلوگیری کنند.

این در حالی است که شیوع بیماری کرونا در سراسر کشور به گونه مستقیم بر فعالیت رسانه ها تأثیرات منفی داشته و در کنار چالش های دیگر، سبب بروز آسیب های روانی نزد خبرنگاران زن نیز شده است.

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *