قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خواست خبرنگاران فاریاب از حکومت مبنی بر تامین امنیت و دسترسی به موقع اطلاعات

خواست خبرنگاران فاریاب از حکومت مبنی بر تامین امنیت و دسترسی به موقع اطلاعات

فاریاب

۵ سرطان ۱۴۰۰ و ۲۶ جون ۲۰۲۱

در حالیکه خبرنگاران در فاریاب از وضعیت بد امنیتی و گسترش ویروس کرونا در این ولایت سخت نگران اند، خواهان تامین امنیت برای فعالیت بهتر خبرنگاران زن در فضایی مصوون بوده، عدم دسترسی به موقع به اطلاعات و سهم ندادن بیشتر خبرنگاران زن در مسایل مربوط به سر نوشت شان را چالش بزرگ در قبال کار و فعالیت رسانه ای شان عنوان می کنند.

این خبرنگاران می گویند از اینکه اکثر نقاط ولسوالی های فاریاب در اختیار طالبان است و میمنه مرکز این ولایت نیز تحت تهدیدات جدی امنیتی قرار دارد، آنان از حکومت  خواهان ایجاد فضایی مصوون برای فعالیت به موقع شان می باشند.

عدم دسترسی کامل به اطلاعات از مواردی است که خبرنگاران انتقاد می کنند وخواستار توجه جدی حکومت برای احیای روند دسترسی به موقع و کامل خبرنگاران به اطلاعات اند .

به باور خبرنگاران زن در فاریاب، عدم توجه برخی مسوولان حکومتی در قسمت ارایه اطلاعات سبب شده تا در تهیه گزارش با مشکل مواجه شوند .

به گفته آنان برخورد تعصب آمیز و سنتی از جانب مردان در برابر زنانی که در رسانه ها کار می کنند از مشکلات دیگر رسانه ها و خبرنگاران در این ولایت است .

از جانبی هم برخی از این خبرنگاران از تاسیس رسانه های تصویری، صوتی و انترنتی در فاریاب خوشحال بوده، تاکید می کنند که با زیاد شدن رسانه ها تعداد زیادی از جوانان مصروف فعالیت های رسانه ای شده اند.

محمد ابراهیم، مسوول رادیو میمنه می گوید که کار خبرنگاران زن در این ولایت می تواند دستآورد خوبی از آزادی بیان و اطلاع رسانی زنان در فاریاب باشد.

در این حال بهشته کوهی، یکی از خبرنگاران در ولسوالی چایاب فاریاب می گوید وضعیت جنگی افغانستان برای همه زنان به خصوص برای زنانی که کار رسانه ای می کنند باعث بروز مشکلات روحی و روانی گردیده است.

وی افزود:« گسترش ویروس کرونا و نبود امکانات صحی در ولایت فاریاب مشکل دیگری است که خبرنگاران زن را با ناراحتی‌ها و بیماری‌های روانی دچار نموده است».

خبرنگاران و روزنامه نگاران در فاریاب از بدتر شدن وضعیت امنیتی و ترور های هدفمند روزنامه نگاران ابراز نگرانی کرده و از حامیان آزادی بیان و ملل متحد می‌خواهند آنان را مورد حمایت قرار دهند.

قطب الدین کوهی یکی دیگر از خبرنگاران محلی در فاریاب که چندی پیش مورد سو قصد افراد مسلح ناشناس قرار گرفت، می‌گوید فعالیت رسانه ای و روزنامه نگاری در این ولایت نسبت به گذشته فضای تنگ‌تر را به خود گرفته و خبرنگاران آزاد امنیت جانی ندارند.

این در حالی‌ است که به گفته خانم بصیره مصمم رییس شواری ولایتی فاریاب آنان در مورد تامین امنیت این ولایت به خصوص برای محافظت از جان خبرنگاران دادخواهی های شان را نموده و این مسایل را در گوش مقامات حکومتی نیز رسانیده اند.

باید گفت هفته گذشته علاوالدین ایرکین، یکی از خبرنگاران محلی در فاریاب حین تصویر برداری از جریان تظاهرات در میمنه توسط سلاح به دستان مورد هتک حرمت قرار گرفت و کمره‌اش برای مدتی از سوی آنها قید نیز گردید که با دست در دست شدن این همه مشکلات، خبرنگاران ولایت فاریاب خواست هایی شان را از حکومت با ارایه چند پیشنهاد مختصر بیان داشتند. آنان خواهان برقراری فضایی مصوون برای فعالیت های رسانه ای شان، دسترسی به موقع به اطلاعات و سهم دادن بیشتر آنها در مسایل مربوط به سرنوشت خود شان شدند.

گزارش: گیتا رستگار

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *