قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ادامه چالش ها سد راه کار خبرنگاری زنان در بغلان و سمنگان

ادامه چالش ها سد راه کار خبرنگاری زنان در بغلان و سمنگان

بغلان و سمنگان

۳۰ می ۲۰۲۱ و ۹ جوزای ۱۴۰۰

ظاهراً تلاش ها در راستای رسیدگی به مشکلات خبرنگاران زن در ولایت بغلان و سمنگان  از سوی حکومت آن چنان که باید باشد، نیست.  با آنکه زنان زیادی در بخش های مختلف، در رسانه های بغلان و سمنگان ایفای وظیفه می کنند، اما خبرنگاران هنوز هم از وجود برخی چالش ها نگران هستند.

سکینه مایار که در یکی از رسانه های محلی بغلان به  حیث گوینده برنامه های اجتماعی فعالیت می کند، از وجود برخی مشکلات سد راه فعالیتش سخن می زند.

او به خبرنگار مرکز گفت که دیدگاه دوگانه در برابر خبرنگاران زن در داخل رسانه ها، باور نداشتن اداره به توانایی آنان و دادن سهم اندک و امتیاز کمتر به خبرنگاران زن نسبت به مردان از جمله مشکلات موجود در کار و فعالیت روزنامه نگاران زن می باشد که سال ها است این مشکل همچنان جریان دارد.

بانو مایار می افزاید:« حتا بعضی اوقات توقعی که از نهادهای همکار غرض ارایه معلومات داریم، با ما همکاری نمی کنند، به حدی که با یک مرد از روی رفاقت همکاری می کنند، ولی نمی خواهند زنان روزنامه نگار را یاری برسانند».

در این حال مرینا ناصری، یکی دیگر از خبرنگاران در بغلان، گفت از چالش های دوامداری که سد راه اطلاع رسانی آنان واقع گردیده، بلکل خسته شده است.

وی افزود:« مشکل عمده در این اواخر نبود امنیت و عدم دسترسی به اطلاعات است. ما نمی توانیم برای دریافت حقایق به زودترین فرصت اطلاعات را از منابع اطلاع دهی دولتی، دریافت کنیم».

این خبرنگاران که از رفتار برخی شهروندان و دیدگاه های منفی آنان نسبت به کار خبرنگاران زن، ناراحت هستند می گویند هنوز هم دیده منفی در برابر فعالیت رسانه ای زنان در بغلان وجود دارد.

فتانه متوکل، خبرنگارمحلی بغلان می گوید که در کنار دید منفی جامعه، تهدیدات علیه خبرنگاران و آینده مبهم آنان در رسانه ها سبب شده که خبرنگار همواره با ترس از دست دادن کار شان همه مشکلات را متحمل و فعالیت رسانه ای خود را پیش ببرند در حالیکه اضطراب و ناراحتی ذهنی در کنار نامنی، می تواند مانع خلاقیت و کار حرفه ای خبرنگاران زن قرار گیرد.

از سوی هم فریبا، خبرنگار رادیو شهروند در سمنگان می گوید، هرچند آزادی بیان و فعالیت های رسانه ای زنان یکی از دستآوردهای بزرگ در دو دهه اخیر در افغانستان به خصوص در سمنگان می باشد، اما متاسفانه کار رسانه ای و اطلاع رسانی بعد از بیست سال پیشرفت باز هم با چالش های بزرگتری در مقابل خبرنگاران قرار گرفته است .

در این حال سحر همدرد، خبرنگار رادیو رستم در سمنگان گفت، تهدیدات اخیر علیه خبرنگاران زن و عدم دسترسی به اطلاعات کار خبرنگاری را برای آنان مشکل ساخته است.

برات نظری، مسوول آژانس اطلاعات باختر در سمنگان گفت که آگاهی دهی دقیق و شفاف درباره وضعیت کشور و مشکلات آن به شهروندان یکی از وظایف اصلی حکومت است و این زمینه را تنها رسانه ها می تواند، فراهم کند.

اقای نظری بیان داشت:« افکار عمومی به عنوان یک عامل فشار می تواند حکومت را وادار سازد که شفافیت را در عملکردش رعایت کند و از فساد دوری کند؛ در صورت غیاب این عامل، هیچ گزینه دیگری برای فشار بر حکومت وجود ندارد ».

 رویدا عثمانی خبرنگار رادیو شهروند در سمنگان گفت که مهاجرت خبرنگاران به کشور های دیگر و قتل های رنجیره ای آنان یکی از مواردی است که آزادی بیان را در کشور صدمه زده است.

خانم عثمانی بیان داشت:« حکومت مکلف است مصوونیت جانی خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن را تامین نماید تا آنان دیگر ترک وطن نکنند».

وی از حکومت خواست تا برنامه های جدی را برای حفاظت از جان خبرنگاران روی دست بگیرد تا خشونت ها علیه آنها کاهش یافته و کار و فعالیت روزنامه نگاران زن با چالش مواجه نگردد.

این گفته ها در حالی بیان می گردد که رسانه ها به عنوان رکن چهارم یک نظام دموکراتیک نیازمند تقویت و حمایت هستند. حکومت افغانستان مکلفیت دارد تا  آزادی بیان و رسانه ها را حمایت کند همچنان زمینه بیشتر را برای رشد و فعالیت آنها فراهم سازد در ضمن مصوونیت شغلی و جانی خبرنگاران زن را تامین کند تا باشد جامعه شاهد پیشرفت بیشتر خبرنگاران زن در عرصه اطلاع رسانی باشند.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *