قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خانم سرابی :«از کار و مصوونیت جانی خبرنگاران زن در آجندای مذاکرات صلح، اطمینان میدهیم»

خانم سرابی :«از کار و مصوونیت جانی خبرنگاران زن در آجندای مذاکرات صلح، اطمینان میدهیم»

کابل

30 ثور 1400 و 20 می 2021

خانم حبیبه سرابی عضو هیات مذاکره کننده صلح از جانب حکومت افغانستان با اطمینان می گوید که در مورد موقف کاری و مصوونیت جانی زنان به خصوص روزنامه نگاران زن در مذاکرات صلح که قرار است در دوحه برگزار گردد، بحث های صورت خواهد گرفت.

به گفته وی طالبان می پذیرند که در روزهای نزدیک آماده پیشبرد مذاکرات صلح با تیم هیات مذاکره کننده در دوحه هستند و همچنان گفته اند که در نشست استانبول نیز اشتراک خواهند کرد.

در این حال هیات گفتگو کننده جمهوری اسلامی افغانستان بدین باور هستند که مکان ملاقات مهم نبوده بلکه نیت تصمیم گیری در این روند دارای اهمیت است.

آزادی بیان و رشد رسانه‌ها از دستآوردهای حدود بیست سال اخیردر افغانستان شمرده می‌شود و کارمندان رسانه‌ها به خصوص زنان در این مدت توانستند، صدای زنان و فریاد مردم این کشور باشند.

اما این گفته ها در حالی مطرح می گردد که خبرنگاران به خصوص ژورنالیستان زن، نگران مبهم بودن کار و فعالیت خبرنگاری شان در پسا صلح بوده و معامله نمودن حقوق و دستآوردهای زنان فعال مدنی و خبرنگاران در مذاکرات صلح با طالبان را خیلی نگران کننده بیان می دارند.

شبانه فرهمند، خبرنگار در بدخشان می گوید روزنامه نگاران زن نگران این هستند که مبادا دستآوردهای دو دهه آنان در پروسه صلح نادیده گرفته شود و این قشر فعال و اطلاع رسان دوباره به دوران سیاه طالبان برگردند.

وی با ابراز این نگرانی، افزود:« نشود که بعد از نتایج رسمی روند صلح، صدای ما خبرنگاران که با دادن صدها قربانی و تلاش های خستگی ناپذیر، خبررسانی کردیم؛ خفه شود و باز هم حضور زنان در مراکز آموزشی، اجتماعات و نهادهای رسانه ای محدود گردد».

مسکا احمدی، خبرنگار دیگر در کابل میگوید :«حضور نداشتن نماینده جامعه رسانه ای در جلسات پروسه صلح دوحه، اثرات حکومت طالبانی را نشان می‌دهد که محرومیت زنان در تعلیم، آموزش و کار را دوباره به ذهن ما زنده می کند.»

عاطفه، خبرنگار آژانس خبری پژواک می‌ گوید که طالبان باید تعهد بدهند که پس از صلح، حقوق زنان را رعایت خواهند کرد.

وی تصریح کرد:« حکومت باید در روند صلح تصمیم جدی داشته باشد.  کسانی ‌که می‌آیند و با ما صلح می‌کنند باید منافع ملی ما را در نظر بگیرند».

در این حال خانم حبیبه سرابی عضو هیات گفتگو کننده صلح از جانب حکومت اسلامی افغانستان اطمینان می دهد که گفتگوهای صلح عنقریب در دوحه برگزار و بحث روی موقف زنان فعال و رسانه ای افغانستان با گروه طالبان صورت خواهد گرفت.

او در ادامه بیان داشت که حقوق شهروندی به صورت جدی در نشست دوحه مطرح خواهد شد که حقوق زنان و خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن جز از حقوق شهروندی می باشد.

وی افزود که هیات مذاکره کننده حکومت اسلامی افغانستان است در مورد مصوونیت شغلی زنان به خصوص خبرنگاران زن برنامه های مشخص خود را غرض مطرح نمودن این موضوع با طالبان روی دست دارند تا در این باره گفتگوهای بین طرفین صورت گیرد.

این نگرانی های جامعه خبرنگاری به خصوص ژورنالیستان زن در حالی مطرح می شود که قرار است فهرستی از اشتراک کنندگان در شورای عالی دولت در مورد مسایل بزرگ کشوری که از سوی حکومت ایجاد گردد.

جامعه خبرنگاری افغانستان خواهان شمولیت یک تن از خبرنگاران در جمع اعضای گفتگو کننده صلح و در فهرست شورای نامبرده می باشد تا بتواند در جریان گفتگوها از حقوق و مصوونیت جانی و شغلی خبرنگاران به طور خاص روزنامه نگاران زن دفاع کند.

این در حالی است که گروه طالبان تاخیر در خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را تاخیر در مذاکرات اعلام نموده بودند و ممکن با تکمیل خروج نیروهای خارجی از افغانستان، مذاکرات صلح نیز به نتایجی دست یابد.

محبوبه کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *