قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / پیام مرکز حمایت از زنان ژورنالیست به مناسبت عید سعید فطر

پیام مرکز حمایت از زنان ژورنالیست به مناسبت عید سعید فطر

کابل

۱۳ می/ ۲۳ ثور ۱۴۰۰

هیات رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان حلول عید سعید فطر را به کافه ملت، به ویژه خبرنگاران زن تبریک عرض نموده از بارگاه ایزد منان عید پر از صمیمت، مهربانی و دور از هر نوع آفات برای هموطنان عزیز ما و همه مسلمانان جهان تمنا می‌نماید.

متاسفانه امسال عید را در ایامی برگزار می‌کنیم که تهدیدات امنیتی و حملات مرگبار به خصوص قتل و تهدید علیه افراد ملکی و خبرنگاران از جمله روزنامه نگاران زن از سوی افراد مسلح، طالبان یا گروه های ناشناخته، افزایش یافته است.

همچنان افغانستان و جهان درگیر تهدید و معضله‌ موج تازه ای از ویروس کشنده کرونا می باشد از اینرو مرکز تمنا دارد مردم شریف افغانستان به خصوص خبرنگاران گسترش ویروس کرونا را جدی گرفته و محدودیت‌های صحی را برای محافظت از جان شان مراعات نمایند.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، همچنان ضمن این پیام تبریکی، پایان بخشیدن به تنش‌های سیاسی در آستانه نشست صلح در استانبول را یک گام مثبت برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی خوانده و از حکومت می‌طلبد تا بیشتر از قبل در راستای حفظ دستاوردهای آزادی بیان، آزادی رسانه‌ها و مصوونیت جانی خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن، راهکارهای عملی را روی دست گیرد.

مرکز، در کنار تأمین امنیت جان خبرنگاران به طور خاص ژورنالیستان زن از حکومت به خصوص نهادهای امنیتی می خواهد تا عاملان قتل های خبرنگاران زن را شناسایی و به کیفر اعمال شان برسانند و موارد خشونت علیه خبرنگاران زن باید به گونه جدی و شفاف پی‌گیری و مطابق قانون، اقدام لازم صورت گیرد.

در ضمن مرکز با استقبال از اعلام آتش بس سه روزه گروه طالبان در روزهای عید سعید فطر، خواستار برگزاری هرچه زودتر دور بعدی گفتگوهای صلح و آتش بس بدون قید و شرط در سراسر کشور است.

در این حال خانم فریده نیکزاد رییس این مرکز ضمن نگرانی از تاخیر نشست استانبول در مورد صلح افغانستان و بی سرنوشتی این روند، نادیده گرفتن جامعه رسانه‌ای به خصوص زنان را در این مذاکرات؛ به حاشیه قرار دادن نصف جامعه و آزادی بیان خوانده، می‌افزاید:« از حکومت و کشورهای شامل در مذاکرات می‌خواهیم تا در هرگونه تصامیم سیاسی که حال و آینده افغانستان را جهت آوردن صلح و یا تدویر مذاکرات بین‌الافغانی روی دست می‌گیرند، زنان را که نیمی از پیکر جامعه هستند، نباید نادیده بگیرند»

به امید برقراری صلح پایدار و مصوونیت جانی خبرنگاران در سراسر افغانستان

هیات رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ادامه چالش ها سد راه کار خبرنگاری زنان در بغلان و سمنگان

بغلان و سمنگان ۳۰ می ۲۰۲۱ و ۹ جوزای ۱۴۰۰ ظاهراً تلاش ها در راستای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *