قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / کاهش ۳۵ در صدی حضور خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان

کاهش ۳۵ در صدی حضور خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان

سمنگان و بغلان

۳۱ حمل ۱۴۰۰ و ۲۰  اپریل ۲۰۲۱

خبرنگاران زن در ولایت های بغلان و سمنگان می‌گویند که نبود امنیت، عدم بودجه لازم در رسانه‌ها و موجودیت دید منفی مردم نسبت به زنانی که در رسانه‌ها کار می‌کنند، سبب شده که با گذشت هر روز تعداد کارمندان رسانه ای زن کاهش می یابد چنانکه از مجموع ۴۲ ژورنالیست رسانه ای زن در بغلان و سمنگان(۲۴ کارمند زن در رسانه های محلی بغلان فعلا ۱۶ تن و از ۱۸ کارمند رسانه ای زن در سمنگان هم اکنون ۱۱ تن آنان در رسانه های محلی) مصروف فعالیت می باشند.

انجیلا اشرفی، خبرنگاران محلی در بغلان می‌گوید که نبود امنیت از عمده‌ترین مشکلات موجود برای حضور پررنگ زنان در رسانه‌ها است، او افزود:« هرچند ما سخت علاقمند کار در رسانه‌ها هستیم، ولی شدیدا تحت تاثیر وضعیت بد امنیتی قرار گرفته‌ایم».

خانم اشرفی بیان داشت که دلایل دیگر نیز برای عدم حضور زنان در رسانه‌ها وجود دارد، از جمله نبود بودجه لازم و امکانات مالیمناسب در رسانه‌ها را می توان یاد کرد.

در ضمن زهره کریمی، خبرنگار آزاد  در این ولایت تاکید می‌کند که آنان با وصف این همه مشکلات برای تحقق آرزوهای دیرینه و نیز پاسداری از مسلک شان که اطلاع‌رسانی و رساندن صدای مردم به مقامات می‌باشد، شجاعانه بار این مسوولیت را قبول و فعالیت‌های خبرنگاری شان را انجام می دهند.

با این حال حلیمه محمدی، یکی دیگر از خبرنگاران آزاد در بغلان به خبرنگار مرکز گفت:« خبرنگاران زن در این ولایت مصوونیت جانی به طور مطمین ندارند در ضمن امکانات تا حدی که بتواند ضرورت یک خبرنگار به خصوص ژورنالیست زن را برای تهیه گزارش برآورده کند، وجود ندارد».

در این حال به گفته خانم سارا رحمانی امر جندر مقام ولایت بغلان که به دلیل وضعیت بد امنیتی و حضور گروه مسلح طالبان در شاهراهاین ولایت، امکانات رفت و برگشت برایش دشوار است می گوید که این مشکل می‌تواند مانع بزرگ سد راه کار و فعالیت بهتر خبرنگاران به خصوص ژورنالیستان زن در رسانه‌ها واقع گردد.

خانم رحمانی گفت:« حکومت و فعالان مدنی برای عملی شدن راهکارهایی مفید و سودمند به منظور حل این چالش‌ها باید توجه جدی کنند تا پیشرفت و نقش پررنگ خبرنگاران زن متوقف نگردیده و صدای زنان که هسته مهم اطلاع رسانی است، خاموش نگردد».

از سوی هم عزیزه محمدی، مدیر نشرات رادیو« چونغر در بغلان» گفت تامین امنیت نسبی برای ثبات اجتماعی و فراهم‌سازی زمینه‌های اشتغال زنان همچنان برقراری فضایی مصوون برای سکتور رسانه‌ها از جانب حکومت، ایجاد فضای باز و آگاهی‌دهی به مردم در مورد حقوق شان از جانب نهادهای مدنی می‌تواند از راهکارهای مفید برای کار و فعالیت بهتر خبرنگاران زن باشد.

به گفته این خبرنگاران:« خبرنگاران زن در کنار اینکه امتیاز ناچیز دریافت می‌کنند تهدیدات امنیتی، عرف وعنعنات ناپسند جامعه و برخورد جنسیتی مقامات از دیگر مشکلات آنان در کار رسانه‌ای شان است».

با این حال اسد الله عطایی، امر اطلاعات و فرهنگ سمنگان در صحبت با خبرنگار مرکز، مشکلات موجود را در قبال انجام کار خبرنگاری زنان در این ولایت پذیرفته، ولی ابراز امیدواری می‌کند که پالیسی‌های دولت، حل‌کننده این معضل در درازمدت خواهد بود.

او گفت:« در سال‌های قبل که ده‌ها تن از خبرنگاران زن در بخش‌های مختلف رسانه‌های این ولایت فعالیت داشتند که با تاسف فعلا به ۱۱ تن تقلیل یافته است و هم‌اکنون این زنان در رسانه‌های محلی سمنگان ایفای وظیفه می‌کنند».

شمیناز علی زاده خبرنگار رادیو« شهروند» می‌گوید هرچند امتیازی که به دست می‌آورد ،ناچیز است اما علاقه دارد از طریق کار در رسانه برای زنان افغان دادخواهی کند.

او می‌افزاید در ولایت سمنگان برای خبرنگاران زن، معاش کافی در نظر گرفته نمی‌شود و به اندازه‌ای برای شان امتیاز قایل نیستند که مشکلات زندگی آنان حل گردد، ولی باز هم خبرنگاران زن می‌خواهند در کنار مردان کار و فعالیت رسانه‌ای داشته باشند. .

وی بیان داشت:« جامعه ما نیاز دارد تا صدای مظلومیت و محرومیت زنان افغان را به گوش جهانیان برسانیم فلهذا فعالیت‌های رسانه‌ای ما در برآورده شدن این هدف خیلی ارزشمند است».

سیاه مو احمدی، فعال حقوق زن در این سمنگان می‌گوید که باید نهادهای مدافع از حقوق خبرنگاران زن از ژورنالیستان زن حمایت جدی کنند تا آنها پیشرفت‌های بیشتر در عرصه خبرنگاری داشته باشند و حضور شان بیشتر شود .

از سوی هم نبود برنامه‌های آموزشی برای زنان تازه کار رسانه‌ای، یکی دیگر از مشکلاتی است که زنان ژورنالیست در سمنگان نیاز به آموختن آن دارند تا بتوانند کار رسانه‌ای خود را به شکل مسلکی آن انجام دهند.

لیلا سادات گزارشگر رادیو و تلویزیون «ملی» در سمنگان می‌گوید که درسال‌های گذشته نهادهای مختلف برای زنان خبرنگار، برنامه‌های آموزشی را برگزار می‌کردند، اما اکنون هیچ برنامه‌ای برای آنان در نظر گرفته نمی‌شود.

خانم سادات افزود:« دخترانی که تازه کار خبرنگاری را آغاز کرده‌اند در مورد معیارهای خبرنگاری نوین و تهیه گزارش‌های تحقیقی چیزی نمی‌دانند که ضرورت است نهادهای حامی خبرنگاران زن در این قسمت توجه جدی نمایند، چون ژورنالیستان زن در سمنگان  نیاز مبرم به ظرفیت‌سازی دارند».

در این حال صدیقه مرادی، امر جندر مقام ولایت سمنگان و فعال مدنی در این ولایت گفت که زنان از نهادهای حمایت‌کننده رسانه‌ها می خواهند، بودجه ای را برای رسانه‌های محلی سمنگان در نظر بگیرند تا فعالیت این رسانه‌ها متوقف نشده و خبرنگاران زن نیز از فعالیت های رسانه‌ای دور نمانند.

سید مجتبی مصلح، مسوول شورای ژورنالیستان افغانستان می‌گوید که اکنون هیچ نهاد بین‌المللی حمایت مالی را برای ظرفیت‌سازی خبرنگاران زن در نظر ندارد، روی همین دلیل نهادهای مدافع خبرنگاران هم بودجه کافی ندارند کهکدام  برنامه آموزشی را راه اندازی کنند.

او گفت:« با توجه به وضعیت کنونی باید همه خبرنگاران به خصوص ژورنالیستان زن ظرفیت‌سازی شوند، چون در شرایط امروزی، کار و مسوولیت رسانه‌ها خیلی مهم است و باید همه کارمندان رسانه‌ای به شکل مسلکی آن کار و فعالیت نمایند».

اسماعیل سادات، خبرنگار در این ولایت به حمایت از  زنان خبرنگار تاکید کرده، افزود اگر زنان خبرنگار مورد توجه و حمایت نهادهای حامی رسانه‌ها و حکومت قرار نگیرند به دلیل دید سنتی جامعه، تهدید‌های امنیتی و پرداخت حقوق ناچیز به آنان، نقش مثبت و فعالیت خبرنگاران  زن کمرنگ خواهد شد.

او گفت:« اگر ژورنالیستان زن در سمنگان مورد حمایت قرار نگیرند، رفته رفته دست آنان از کار و فعالیت رسانه‌ایگرفته خواهد شد».

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌گردد که در این اواخر حضور زنان در رسانه‌های بغلان و  سمنگان آنگونه که جامعه انتظار دارد، دیده نمی‌شود و دلیل آن هم ندادن معاش کافی،  تهدیدات علیه آنان و ناامنی در بغلان و سمنگان گزارش شده است و این عوامل سبب متوقف شدن نشرات ۴ رسانه صوتی و چاپی در سمنگان و ۲ رسانه دیگر در بغلان  گردیده است.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *