قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / سیمینار یک روزه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، پیرامون امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن در کابل

سیمینار یک روزه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، پیرامون امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن در کابل

کابل

۲۱ حمل ۱۴۰۰ و ۱۰ اپریل ۲۰۲۱

سیمینار یک روزه تحت عنوان( امنیت فزیکی و روانی ژورنالیستان زن) از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، به حمایت سازمان گزارشگران بدون مرز در افغانستان RSF و به اشتراک مسوولان وزارت امور داخله و رسانه‌ها، فعالان مدنی و حقوقی زن همچنان بیش از ۵۰ تن از خبرنگاران در کابل برگزار شد که این برنامه با صدور قطعنامه ای در خصوص راهکارها و پیشنهادات خبرنگاران، جهت مصوونیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن در آینده پایان یافت.

فریده نیکزاد، مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان هدف از برگزاری این سیمینار را دریافت نظریات و پیشنهادات خبرنگاران زن جهت صدور قطعنامه و رسانیدن پیام خبرنگاران زن به حکومت افغانستان به خصوص نهادهای کشفی و امنیتی، جامعه جهانی و گروه های مخالف دولت عنوان می کند.

وی با اشاره به افزایش تهدیدات امنیتی در برابر جان خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن بر ایجاد سیستم مؤثری تأکید کرد که با دریافت مشکلات و نظریات ژورنالیستان زن طراحی گردد تا به قضایایی خشونت علیه خبرنگاران و قتل های هدفمند علیه آنان به گونه جدی رسیدگی صورت گیرد.

خانم نیکزاد، گفت:« ما به عنوان یک نهاد حامی رسانه ها در همکاری با کمیته بررسی قضایایی خشونت علیه خبرنگاران، کوشش داریم که بسیاری قضایا را بدون افشا سازی حل نماییم، اما در بعضی موارد خبرنگاران از پیگیری قضیه شان صرف نظر می کنند که این امر سبب می شود تا قضایا ناتمام بماند».

از جانب دیگر مسوول مرکز، بر مجازات عاملان قتل خبرنگاران و از بین رفتن فرهنگ معافیت از مجازات تأکید ورزید.

خانم نیکزاد، همچنان افزود:« خبرنگاران زن در آستانه نشست صلح نباید خاموش باشند و از هر تربیون صدا بلند کنند تا زنان افغانستان دیگر قربانی صلح نشوند.»

این درحالی است که طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله از بازداشت عاملان قتل ملاله میوند خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در جلال آباد خبر داده است.

در این نشست یک پنل با حضور طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، دو خبرنگار از کابل و ولایت غزنی و همچنان یک متخصص روانشناسی برگزار شد.

حسیبا اتک پال خبرنگار طلوع نیوز در این پنل، از عدم دسترسی به اطلاعات، سانسور و بی باوری مردم به نهادهای امنیتی سخن گفت.

بانو اتک پال افزود:‌« نیاز است که رهبری نهادهای امنیتی باید به گونه ای باشد که به کار خبرنگاران ارزش قایل شوند و احترام بگذارند تا با یک سیستم واحد بتوانند حقوق و امنیت خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن را تأمین و تضمین کنند.»

با این حال وی تأکید ورزید که خبرنگاران زن اجازه ندهند تا چالش های موجود، بر فعالیت آنان اثر منفی بگذارد، بلکه با اراده قوی و شجاعت بیشتر به فعالیت رسانه ای خود ادامه دهند تا اینکه زمینه بهبود شرایط کاری برای شان فراهم گردد.

از سوی هم خدیجه اشرفی یکی از خبرنگاران زن از ولایت غزنی گفت که فعالیت رسانه ای در ولایت سنتی مثل غزنی برای او خیلی دشوار شده  است و خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن در این ولایت با تهدیدات امنیتی روبرو هستند.

به گفته خانم اشرفی:« هنوز هم برخی خانواده ها اجازه نمی دهند که دختران شان در رسانه ها فعالیت نمایند».

در همین حال طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله برگزاری برنامه ای تحت عنوان امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن را از دید امنیتی حایز اهمیت دانسته، می گوید:« موج خشونت های افغانستان در یک سال گذشته به گونه ای بوده که همکاران رسانه ای و فعالان مدنی از جمله چهره های مطرح هدف قرار گرفته اند».

آقای آرین در زمینه امنیت جانی خبرنگاران زن، از رسیدگی به قضایایی قتل خبرنگاران یادآور شده و بر وقایع امنیتی به صورت فردی، از جانب خود خبرنگاران تأکید دارد.

وی در پاسخ به روزنامه نگاران زن که از وجود دو دسته گی در ارایه اطلاعات از سوی مسوولان امنیتی انتقاد داشتند، گفت:«هر نوع اسنادی که خواسته باشید در دسترس تان قرار می دهیم. ما در اطلاعات خود دو دستگی نداشته ایم ، زیرا در این حوزه اطلاعات را دسته بندی نموده و با رسانه ها شریک می سازیم».

آقای آرین می افزاید مطابق ماده شانزده قانون دسترسی به اطلاعات، موضوعاتی که زیر انکشاف است نشر کرده نمی توانند، از این رو گاهی وضع محدودیت برای ارایه اطلاعات وجود دارد.

در ادامه خانم یلدا احمد متخصص روانشناسی در پیوند به آسیب های روانی ناشی از تهدیدات امنیتی، قتل های هدفمند و خشونت ها علیه خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن گفت وقتی بحث روان مطرح می شود، افراد نمی خواهند درباره آن صحبت کنند. ما در یک محیط فرهنگی زندگی می کنیم که از قضاوت شدن می ترسیم.

وی افزود موضوع گسترش ویروس کرونا و ناامنی در کشور از جمله عواملی هستند که بر روان خبرنگاران اثر منفی گذاشته و به فعالیت آنان صدمه وارد کرده است.

خانم روانشناس گفت:« راهکارهایی وجود دارد که خبرنگاران بتوانند به شکل درست آن کار و فعالیت رسانه خود را پیش ببرند، هراس نداشته باشند و احساسات شان را نیز کنند تا از آسیب های جدی روانی درامان بمانند».

در اخیر این سیمینار، مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان قطعنامه چهار ماده ای را پیرامون امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن صادر نمود که نکات مهم آن قرار زیر می باشد:

با توجه به اینکه مسوولیت اصلی امنیت و ثبات جامعه به عهده دولت می باشد، لذا از حکومت به خصوص نهادهای امنیتی می خوااهیم باید در رابطه به امنیت خبرنگاران زن نکات آتی را در نظر گیرند:

  • عاملان قتل خبرنگاران زن باید شناسایی و به کیفر اعمال شان رسانیده شوند.
  • موارد خشونت علیه خبرنگاران زن باید به گونه جدی و شفاف پی‌گیری و مطابق قانون، اقدامات لازم صورت گیرد.

همچنان از رسانه‌ها و نهادهای استخدام کننده خبرنگاران زن خواسته می شود که:

– به حقوق و مصوونیت کاری و روانی خبرنگاران زن توجه داشته باشند.

– محیط کاری مصوون و سالم را برای خبرنگاران زن فراهم سازند.

در این حال از گروه‌های درگیر جنگ در افغانستان این توقع را داریم که به حقوق و بی طرفی خبرنگاران احترام گذاشته و زندگی آنان را به خطر مواجه نسازند.

و ‌ از جامعه بین المللی و نهادهای مدافع حقوق بشر به خصوص خبرنگاران زن، خواسته می شود تا در زمینه حقوق خبرنگاران زن در افغانستان بی‌تفاوتی اختیار نکرده و دست یاری به این قشر آسیب پذیر جامعه دراز کنند.

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست رد افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *