قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / افزایش حضور و فعالیت خبرنگاران زن در فراه طی یک ماه گذشته

افزایش حضور و فعالیت خبرنگاران زن در فراه طی یک ماه گذشته

فراه

۱۹ حمل ۱۴۰۰ و ۸ اپریل ۲۰۲۱

باوجود مشکلات و چالش های روز افزون خبرنگاران در کشور، یک بار دیگر حضور و فعالیت زنان در رسانه های فراه نسبت به گذشته پررنگ تر شده چون قبلا به تعداد ۱۰ خبرنگار زن مصروف اطلاع رسانی در رسانه های مختلف این ولایت بودند، ولی طی یک ماه اخیر این رقم به بیش از ۲۰ تن افزایش یافته است.

اکنون بیشتر از بیست خبرنگار زن در رسانه های فراه فعالیت می کنند که این رقم در رسانه های این ولایت بی پیشینه بوده و علاقمندی زنان نسبت به فعالیت های رسانه ای بیشتر از گذشته شده است.

مسکان که تازه در یکی از رسانه های این ولایت به فعالیت آغاز نموده و می خواهد با وجود این همه چالش ها به کار خبرنگاری بپردازد، می گوید کار کردن در رسانه ها برای زنان در شرایط فعلی کشور ما چالش برانگیز بوده و خبرنگاران زن با مشکلات زیادی رو به رو هستند.

او گفت:« من آرزو دارم به عنوان یک خبرنگار برای مردم خود خدمت کنم به خصوص زنان افغان را از حقوق شان اگاه نموده و دیدگاه های منفی که نسبت به خبرنگاران زن وجود دارد را از بین ببرم».

همچنان خانم تنها از دیگر زنان می خواهد تا در پهلوی وی ایستاد شده و در بخش های مختلف رسانه ای فعالیت نمایند تا صدای خفته ای زنان درد دیده و محروم از همه مزایایی زندگی در این سرزمین بلند شده و به گوش مسوولان رسانیده شود.

از سوی هم فریبا شریفی، خبرنگار رادیو«صدای زن» که علاقه زیاد به فعالیت های رسانه ای دارد و با وجود مشکلات امنیتی، اجتماعی و عدم حمایت خبرنگاران زن باز هم می خواهد به فعالیت های رسانه ای خود ادامه بدهد، می گوید:« از حکومت و نهاد های حامی خبرنگاران زن می خواهم تا هم مسلکانم را حمایت نموده، آینده آنان را از عدم مصوونیت و تهدیدات امنیتی، عاری سازند».

وی تصریح کرد:« حمایت و تامین امنیت جان و روان خبرنگاران زن می تواند، دستآوردهای بیشتری در بخش آزادی بیان و موقف بهتر روزنامه نگار زن را به همراه داشته باشد».

در این حال عبدالرحمان ژوندی، مسوول رادیو « دنیای نو » در فراه می گوید خوشبختانه در این اواخر موقف و فعالیت گرم رسانه ها در این ولایت چشمگیر بوده و تعداد زیادی از زنان علاقمند شده اند تا مصروف کارهای رسانه ای شوند که افزایش دو چند این پیام رسانان می تواند امید های بیشتری را برای کار و فعالیت بهتر آنان در این ولایت به همراه داشته باشد.

به گفته آقای ژوندی:«  فعلا بیشتر از ۲۰ خبرنگار زن در ۸ رادیو خصوصی این ولایت فعالیت می کنند به خصوص فعالیت بی پیشنه ای آنان در دو رادیوی(رادیو نوای زن و رادیو صدای زن) که تازه توسط زنان به فعالیت اغاز نموده و تعدادی زیادی از ژورنالیستان زن مصروف کار در بخش های متفاوت این رسانه ها کار می کنند».

وی از مسوولان رسانه ها در فراه خواست تا دستآوردهای اخیر زنان در رسانه ها را نادیده نگرفته و برای تشویق بیشتر این کارمندان رسانه ای هر رسانه زمینه کار را برای زنان میسر سازند.

از سوی هم بصیر سیلاب، مسوول کمیته خبرنگاران در فراه، می گوید:« با وجود تهدید های موجود و مشکلات دیگر علیه خبرنگاران زن باز هم خوشبختانه در این اواخر زنان در رسانه های فراه حضور پررنگ داشته و توانسته اند جایگاه خود را حفظ نمایند که این نشان دهنده علاقمندی آنان نسبت به فعالیت های رسانه ای می باشد».

به گفته آقای سیلاب:« باید برای این زنان امتیازاتی در نظر گرفته شود و مورد حمایت قرار بگیرند تا در آینده حضور بیشتری آنان در تمام بخش های رسانه ای دیده شود».

این گفته ها در حالی مطرح می شوند که در این اواخر دو رادیو محلی توسط زنان با محتوای پخش معلومات در باره حقوق زنان، موقف و نقش آنان در جامعه آغاز به فعالیت نمود و این دستآورد در فراه سبب شده تا علاقمندی زنان به فعالیت های رسانه ای نسبت به گذشته بیشتر شود.

گزارش: پریسا شهاب زاده

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش ۳۵ در صدی حضور خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان

سمنگان و بغلان ۳۱ حمل ۱۴۰۰ و ۲۰  اپریل ۲۰۲۱ خبرنگاران زن در ولایت های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *