قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / آغاز نشرات رادیو نوای زن به حمایت زنان فراهی در ولایت شان

آغاز نشرات رادیو نوای زن به حمایت زنان فراهی در ولایت شان

فراه

۵ حمل ۱۳۹۹ و ۲۵ مارچ ۲۰۲۱

با آن که فراه از جمله ولایت های عقبمانده و ناامن کشور به شمار می رود، اما در این اواخر خبرنگاران  زن در این ولایت دستآوردها و فعالیت های چشمگیری دارند که افتتاح رادیو« نوای زن » بعد از آغاز نشرات رادیو« صدای زن»در همکاری با ۱۰ تن از خبرنگاران و کارمندان رسانه ای زن را می توان از جمله پیشرفت های خوبی زنان در این ولایت شمرد.

رادیو نوای زن، روی فرکانس 90.2 به هزینه شخصی خانم حمیرا محمدی در فراه شروع به فعالیت نمود و 10 زن در بخش های مختلف و کلیدی این رسانه کار می کند.

حمیرا محمدی، صاحب امتیاز و مدیر مسوول این رسانه می گوید:«هدف از ایجاد این رادیو، حمایت از زنان، کودکان و رساندن مشکلات مردم به گوش مسوولان در این ولایت می باشد».

به گفته خانم محمدی با وجود آن که مشکلات زیادی سد راه خبرنگاران زن وجود دارد و در این اواخر تهدیدات علیه آنان در تمام کشور افزایش یافته است، ولی باز هم زنان در این ولایت به فعالیت های رسانه ای خود برای اعاده حقوق زنان و کودکان و نیز بلند نمودن  صدای زنان فراهی، ادامه می دهند.

وی تصریح نمود:« ما تلاش داریم برای بلند بردن ظرفیت کاری و تحصیلی زنان در فراه تلاش های جدی نماییم تا خبرنگاران زن، گزارش های مسلکی و کامل را ارایه کنند».

در این حال رستگار خبرنگار در رادیو نوای زن می گوید که این  رسانه توسط زنان برای زنان شروع به فعالیت نمود و کارمندان رادیو نوای زن می خواهند تا از طریق این رسانه از حق و حقوق زنان و اصفال در افغانستان دفاع نمایند همچنان صدای آنها را به دور ترین نقاط کشور برسانند.

خانم رستگار از نهاد های حامی خبرنگاران و وزارت اطلاعات و فرهنگ به عنوان نهاد مسوول در برابر خبرنگاران می خواهد که آنها را در این عرصه حمایت نمایند تا در آینده بتوانند فعالیت ها و دستآورد های بیشتری داشته باشند.

در این حال بصیر سیلاب، مسوول کمیته خبرنگاران در فراه، می گوید:« با آنکه در این اواخر حضور خبرنگاران زن در سرتاسر افغانستان کمرنگ شده، اما در فراه طی یک ماه گذشته دو رسانه برای زنان فعال شده است که توسط خود زنان پیش برده می شود که این یک دستآورد بزرگ به خصوص برای جامعه رسانه ای فراه می باشد.

آقای سیلاب افزود:« این همه تلاش و پشتکار خبرنگاران زن و افتتاح دو رادیو طی یک ماه توسط زنان  نشان می دهد که زنان در فراه عزم و اراده محکم برای کار و به دست آوردن حقوق زنان به خصوص خبرنگاران زن دارند».

از سوی هم پروین توفان، مسوول بخش جندر مقام ولایت فراه، فعالیت رادیو نوای زن را یک گام مثبت جهت پیشرفت و کار بهتر رسانه ای زنان عنوان نموده، می گوید:« خوشبختانه حضور خبرنگاران زن در رسانه های این ولایت روز افزون است و در این اواخر با آغاز نشرات دو رادیو که توسط زنان پیش برده می شود، علاقمندی زنان نسبت به کار و فعالیت های رسانه ای بیشتر شده است».

کبرا عظیمی، مسوول شورای زنان در فراه نیز افتتاح این رادیو را برای آگاهی دهی و دفاع از حقوق زنان موثر دانسته، می گوید هرچند در تمام عرصه ها زنان با چالش های زیادی مواجه اند و دید خوبی نسبت به زنان از اداراتی که کار می کنند، وجود ندارد اما باز هم زنان توانسته اند در تمام بخش ها به خصوص در بخش رسانه ها دستاوردهای چشمگیری داشته باشن.

خانم عظیمی، گفت:« سهیم شدن بیشتر زنان در بخش های رسانه ای فراه، نماینگر شهامت زنان افغان است».

او وعده سپرد که ریاست امور زنان فراه در هر حالت همکار خبرنگاران زن خواهد بود و در تمام عرصه ها از آنان حمایت خواهد کرد».

گفتنی است که طی یک ماه گذشته این دومین رادیو است که به هزینه شخصی خود زنان، توسط زنان به در فراه فعالیت شروع کرده است.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژ.رنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش ۳۵ در صدی حضور خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان

سمنگان و بغلان ۳۱ حمل ۱۴۰۰ و ۲۰  اپریل ۲۰۲۱ خبرنگاران زن در ولایت های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *