قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خالصه جلیلزی: خبرنگاران صدای مردم، فریاد حق مظلومان، چشم نابینایان و روشنی تاریکی ها هستند

خالصه جلیلزی: خبرنگاران صدای مردم، فریاد حق مظلومان، چشم نابینایان و روشنی تاریکی ها هستند

وردک

۴ حمل ۱۴۰۰ و ۲۴ مارچ ۲۰۲۱

ناامنی به طور خاص ترور و تهدید اخیر علیه خبرنگاران زن و فعالان مدنی، گسترش ویروس کرونا، محدودیت های فرهنگی، نبود برنامه های ارتقای ظرفیت، امتیازات اندک و عدم دسترسی به اطلاعات از سوی نهاد های دولتی و غیر دولتی مشکلاتی هستند که کار و فعالیت خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن را در طول سال ۱۳۹۹ خورشیدی الی اکنون که آغاز  ۱۴۰۰ است  با مشکلات زیاد مواجه نموده است .

کریمه مرادی، خبرنگار آزاد در وردک می گوید سالی که گذشت سال خوب برای خبرنگاران در سرتاسر افغانستان به خصوص در این ولایت نبود، چون ناامنی، تهدیدات امنیتی و مشکلات عدم دسترسی به اطلاعات روز تا روز ژورنالیستان را با چالش و نگرانی های زیادی درگیر نمود که کشته شدن ملاله میوند می تواند نمونه ای بدی از اعمال خشونت علیه خبرنگاران زن باشد.

خانم مرادی اضافه نمود:« ما از دولت و نهاد های حامی خبرنگاران گله مند هستیم که به مشکلات خبرنگاران به طور خاص روزنامه نگاران زن توجه جدی نمی کنند که امروزه این مشکلات و چالش ها یگانه عامل ازدیداد خشونت ها و تهدیدات در برابر خبرنگاران زن گردیده است.

شیلا ابراهیمی، خبرنگار در یک رادیوی خصوصی وردک، گفت:« سال ۱۳۹۹ خورشیدی سال ناخوش برای همه جهان به خصوص  برای خبرنگاران زن در افغانستان بود. در این سال تعداد زیادی از خبرنگاران در برابر مشکلات امنیتی و یا هم گسترش ویروس کرونا از وظایف شان استعفا دادند و یا هم از سوی ادارات رسانه ای شان خانه نشین یا با امتیازات ناچیز کار و فعالیت خبرنگاری خود را ادامه دادند.

او بیان داشت:« قتل و تهدیدات اخیر علیه خبرنگاران زن سبب گردیده که تعدادی از ژورنالیستان زن حتا افغانستان را ترک کنند».

خانم ابراهیمی می گوید که آنان از حکومت می خواهند تا به مصوونیت جان و حل مشکلات خبرنگاران رسیدگی نماید تا آنان  بتوانند به حمایت حکومت در منطقه، ولایت و بالاخره در تمام کشور شاهد پیشرفت های چشمگیر خبرنگاران زن باشند.

از سوی هم خالصه جلیلزی، فعال مدنی در میدان وردک، می گوید:« خبرنگار صدای مردم، فریاد حق مظلوم، چشم نابینایان و روشنی تاریکی ها هستند.

وی می گوید:« آرزو دارم تا سال روان خورشیدی، برای همه بشریت به طور خاص برای ژورنالیستان در افغانستان مملو از صلح، امنیت، پیشرفت، صحتمندی و میسر شدن فرصت های خوب کاری باشد».

در این حال محمد جواد مرادی، معاون والی میدان وردک طی یک نشست خبری، گفت:« خبرنگاراان سفیران اطلاع رسانی، ارایه معلومات و آگاهی دهی مردم هستند».

در این نشست خبری، خبرنگاران خواهان پایین آمدن نرخ برق در نهادهای رسانه شده و در کنار آن برای جلوگیری از فساد و پیشرفت در رسانه ها،  درخواست سپردن اعلانات به نهادهای رسانه ای شده از موسسات انکشافی خواستار سپردن اعلانات به طور منصفانه و منظم به نهادهای رسانه گردیدند.

آقای مرادی تصریح کرد:« در شرایط کنونی توجه و حمایت رسانه ها، مسوولیت حکومت است تا ادارات ولایتی نظر به توان شان به حقوق و مشکلات خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن رسیدگی کنند.

وی اضافه نمود:« ما مسوولان  حکومتی برای رسیدگی به مشکلات خبرنگاران در میدان وردک تلاش های خود را انجام می  دهیم و مطابق به توان ادارات محلی، برای حل معضلات در همکاری با نهادهای رسانه ای کار خواهیم کرد».

این همه در حالی مطرح می گردد که رییس جمهور محمد اشرف غنی و رولا غنی بانوی اول کشور برای حل مشکلات و نگرانی های خبرنگاران وعده همکاری سپردند که با تاسف تا کنون همه مشکلات خبرنگاران به طور خاص روزنامه نگاران زن پا برجا است و کدام اقدام جدی جهت مصوونیت و ارایه معلومات در وقت و زمان معین آن به خبرنگاران، اتخاذ نشده است، مشکلی که سال ها است همچنان لاینحل باقی است.

گزارش: آسیه وردک

تصحیح: مرکز  حکمایت از زنان ژورنلیست در افغانستان.

مطلب پیشنهادی

کاهش ۳۵ در صدی حضور خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان

سمنگان و بغلان ۳۱ حمل ۱۴۰۰ و ۲۰  اپریل ۲۰۲۱ خبرنگاران زن در ولایت های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *