قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / نگرانی شماری از خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان از بددتر شدن فضایی کاری در این ولایت ها

نگرانی شماری از خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان از بددتر شدن فضایی کاری در این ولایت ها

سمنگان و بغلان

اول حمل ۱۴۰۰ و ۲۱ مارچ ۲۰۲۱ میلادی

شماری از خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان می گویند بنابر قتل، تهدیدات امنیتی، عدم مصوونیت جانی و مشکلات فرهنگی و اجتماعی جامعه شان، آنان نمی توانند به هدف تهیه گزارش و مصاحبه بیرون از دفتر کاری شان با راحتی کامل بروندو فعالیت رسانه ای خود را انجام دهند.

فروزان یعقوبی یکی از خبرنگاران زن در بغلان می گوید که تداوم جنگ و ناامنی در برابر خبرنگاران زن چالش های زیادی را به وجود آورده است.

او افزود:« در کنار ناامنی، عدم مصوونیت خبرنگاران به ویژه خبرنگاران زن یکی از چالش های است که آنان نمی توانند در بیرون از دفتر با مصوونیت کامل گزارش تهیه کنند همچنان برخوردهای ناسالم اجتماعی، مشکلات فرهنگی و عدم دسترسی به اطلاعات از جمله چالش های اساسی دیگر روزنامه نگاران زن در این ولایت به حساب می روند».

با این حال شمیلا حسینی، خبرنگار آزاد در بغلان می گوید که مشکلات اجتماعی و فرهنگی سبب شده تا برخی از خبرنگاران زن، کار و فعالیت خبرنگاری را ترک کنند.

او افزود:”در این اواخر کار کردن برای زنان در همه بخش ها اعم از فعالیت های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مطبوعاتی در بغلان بسیار مشکل شده است».

از سوی هم عزیزه محمدی، یکی تن از کارمندان رسانه ای بغلان می گوید که خبرنگاران زن با چالش های گوناگونی از قبیل کسب اطلاعات و گرفتن مصاحبه مواجه اند.

او بیان داشت:”خبرنگاران زن جهت تهیه خبر با چادری بر سر و مایک در دست به بازار و محلات دوردست می روند آنگاه مردم دور آنها حلقه زده و برای شان مزاحمت می کنند که این خود نگرانی و چالش جدی در برابر کار آنان است، روی این دلیل بیشتر خبرنگاران زن حاضر نمی شوند برای گرفتن مصاحبه و یا تهیه گزارش به شهر بروند».

از جانبی هم فهیم نیکزاد، مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در بغلان در کنار مشکلات امنیتی، عدم مصوونیت خبرنگاران زن را پذیرفته می گوید زمانی که خبرنگاران زن برای تهیه گزارش به ساحه می روند با آزار و اذیت کلامی و امنیتی و جسمی از سوی مردم مواجه می شوند که این امر باعث دلسردی زنان به مسلک خبرنگاری شده است.

او افزود:”در کنار همه قوانین موجود هنوز هم در ولایت بغلان علیه خبرنگاران زن چالش ها و مشکلات جدی تر در قسمت حق دسترسی به اطلاعات وجود دارد».

باید گفت که هم اکنون در بغلان بیش از ۹ رادیوی خصوصی، ۲ تلویزیون خصوصی یک تلویزیون ملی و بیش از ۴ روزنامه، هفته نامه و ماهنامه خصوصی فعالیت دارند که برخی از این رسانه های محلی توسط زنان رهبری و مدیریت می شوند.

اما مسوولان رسانه های محلی در بغلان می گویند بنابر تهدیدات اخیر امنیتی شماری از خبرنگاران زن که در رسانه های محلی در این ولایت کار می کردند، فعلاً حضور شان در رسانه ها محدود شده و یا هم این مسلک را ترک کرده اند

در این حال بر بنیاد آمار نهادهای پشتیبان رسانه های آزاد افغانستان در سمنگان، خشونت در برابر خبرنگاران در این ولایت ۳۰ درصد افزایش یافته است.

شماری از خبرنگاران از آنچه که افزایش تهدیدها و قتل های هدفمند بر جان خبرنگاران می گویند، ابراز نگرانی می کنند.

حسینا عباسی خبرنگار در سمنگان، اظهار می دارد که متأسفانه در بیشتر مواقع مشکلات در برابر خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن زیاد است، چون اکثرا منابع حاضر نمی شوند اطلاعات را در اختیار خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن  قرار بدهند.

در این حال احمد جاوید افغان،  رییس نهاد اتحادیه ملی خبرنگاران در سمنگان،  گفت:« سال ۱۳۹۹سال خوبی برای خبرنگاران نبود و حکومت هم در برابر چالش ها و نگرانی های خبرنگاران زن تمکینی نکرد که این همه رویدادها سبب گوشه گیری خبرنگاران زن از کار خبرنگاری و یا هم فرار تعدادی از آنها از افغانستان گردید.

این نگرانی های خبرنگاران در سمنگان و بغلان در حالی بیان می گردد که  بنا بر یافته های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در این اواخر تهدیدات علیه خبرنگاران زن افزایش یافته و ۴ کارمند رسانه ای زن در افغانستان جان های شان را در راه آزادی بیان از دست داده اند و این همه تهدیدات سبب نگرانی و فرار تعدادی از خبرنگاران زن  در کشور نیز شده است؛ چالشی که ممکن با ادامه آن کار و فعالیت روزنامه نگاران زن با مشکلات جدی مواجه گردد.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش ۳۵ در صدی حضور خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان

سمنگان و بغلان ۳۱ حمل ۱۴۰۰ و ۲۰  اپریل ۲۰۲۱ خبرنگاران زن در ولایت های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *