قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / سال ۱۳۹۹؛ بدترین سال برای خبرنگاران زن در بلخ

سال ۱۳۹۹؛ بدترین سال برای خبرنگاران زن در بلخ

بلخ

۳۰ حوت ۱۳۹۹ و ۲۰ مارچ ۲۰۲۱

خبرنگاران زن در بلخ سال ۱۳۹۹ را بدترین سال فعالیت شان از بابت ناامنی، عدم مصوونیت جانی و گسترش کرونا توصیف می کنند.

مینه سلیمی خبرنگار تلویزیون ملی در ولایت بلخ، سال ۱۳۹۹ خورشیدی را سال دشواری برای جامعه خبرنگاری به خصوص خبرنگاران زن بیان می کند.، اما می افزاید:« با وجود رویدادهای خونین، باز هم ما خبرنگاران زن دست از کار نکشیده و با اراده قوی به پیش می رویم».

خانم سلیمی، می گوید:« نیاز است که تمامی نهادهای حامی خبرنگاران در کشور به صورت هماهنگ برای حفظ جان روزنامه نگاران به خصوص خبرنگاران زن تلاش کنند تا ما بتوانیم به فعالیت خود با شرایط بهتر ادامه دهیم».

خانم ژیلا هروی که یکی از زنان فعال در تلویزیون« شهرآرا » در مزارشریف است، می گوید :«جدا از موضوع تبعیض جنسیتی، سالی که گذشت، سال بسیار ناخوشایندی به دلیل قتل، خشونت و ناامنی علیه خبرنگاران زن برای این قشر اطلاع رسان بود».

خانم ژیلا می افزاید که علاوه بر مشکلات امنیتی، اجتماعی و سیاسی که همه خبرنگاران را تهدید می کند، برخوردهای نامناسب و دید منفی جامعه نسبت به خبرنگاران زن و در برخی موارد آزار و اذیت این زنان در محل کار نیز سبب دلسردی آنها نسبت به ادامه کار و فعالیت رسانه ای شان می باشد».

سهیلا عمری، یکی دیگر از خبرنگاران زن در بلخ است. او می گوید:« سال ۱۳۹۹ بدترین سال برای خبرنگاران زن بود و در این سال شماری از خبرنگاران زن بیکار و خانه نشین شدند و شماری هم کشور را ترک کردند».

خانم مبینه ساعی، مسوول دفتر نی در زون شمال نیز سال ۱۳۹۹ را سال خوبی برای خبرنگاران زن  توصیف نمی کند.

خانم ساعی می گوید:« در این سال شیوع ویروس کرونا، تهدیدات امنیتی و قتل های هدفمند از چالش های بزرگ سد راه خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن بود».

به گفته خانم ساعی بیشتر نهادهای حامی رسانه ها در سالی که گذشت به دلیل شیوع کرونا برگزاری برنامه های شان را به تعویق انداختند. با آن هم او از راه اندازی پروژه های آنلاین از سوی نهادهای مختلف حامی خبرنگاران زن به منظور ارتقاء ظرفیت زنان خبرنگار سخن می گوید.

این درحالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در جریان سال جاری به هدف ترویج گزارشگری صلح نشستی را با مسوولان رسانه ها و خبرنگاران زن در ولایت بلخ برگزار نمود که این برنامه با ارایه جوانب مثبت آموزشی آن مورد استقبال کارکنان رسانه ای این ولایت قرار گرفت.

خبرنگاران زن در بلخ خواهان برگزاری بیشتر چنین برنامه ها هستند تا زمینه ارتقاء ظرفیت آنان مساعد گردد و پیرامون مسایل مربوط به مسلک شان بیشتر بیاموزند.

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش ۳۵ در صدی حضور خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان

سمنگان و بغلان ۳۱ حمل ۱۴۰۰ و ۲۰  اپریل ۲۰۲۱ خبرنگاران زن در ولایت های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *