قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / تهدیدات اخیر علیه خبرنگاران زن، عامل عدم فعالیت رسانه ای و فرار آنان در غزنی

تهدیدات اخیر علیه خبرنگاران زن، عامل عدم فعالیت رسانه ای و فرار آنان در غزنی

غزنی

۳۰ حوت ۱۳۹۹ و ۲۰ مارچ ۲۰۲۱

تهدیدات اخیر و ترور های هدفمند خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن در افغانستان، کار و فعالیت رسانه ای خبرنگاران زن را درغزنی با چالش و نگرانی مواجه نموده و نقش خبرنگاران زن را در فعالیت های رسانه ای کمرنگ تز نسبت به گذشته کرده که این همه مشکلات عامل ترک وظیفه و یا فرار تعدادی از روزنامه نگاران زن در غزنی گردیده است.

ماجبین نیکزاد، خبرنگار صدای امریکا در غزنی می گوید، تهدیدات اخیر علیه خبرنگاران زن و مشکلات امنیتی در برابر این کارمندان رسانه ای در غزنی سبب شده تا خبرنگاران زن با چالش و نگرانی های جدی مواجه شوند.

وی افزود که این همه تهدیدات و ناامنی در برابر خبرنگاران زن سبب شده تا او نتواند مثل گذشته وظیفه خبرنگاری اش را به شکل شایسته آن انجام دهد. در ضمن وی با مشکلات روحی و روانی نیز از اثر این همه چالش درگیر شده است.

در اثر تهدیدات اخیر از سوی افراد مسلح ناشناس علیه خبرنگاران زن به خصوص کشته شدن رحمت الله نیکزاد خبرنگار در غزنی، در کنار اینکه تعداد زیادی از خبرنگاران زن وظایف شان را ترک و فعالیت های اطلاع رسانی را متوقف کرده اند، تعدادی هم با متحمل شدن مشکلات زیاد به شکل پنهانی کار خبرنگاری را انجام می دهند.

دیوه خبرنگار رادیو« شمله » در غزنی از جمله خبرنگارانی است که دو ماه قبل به دلیل ناامنی و تهدیدات روزافزون در برابر خبرنگاران، کار و وظیفه روزنامه نگاری اش را ترک کرده است.

وی می گوید که برای مصوونیت جان خود و همچنان اصرار خانواده، وظیفه اش را رها کرده است.

او افزود:« به مسلک خبرنگاری عشق و علاقه زیاد دارم و برای بلند کردن صدای زنان که قشر وسیعی از جامعه ما را تشکیل می دهند، رشته ژورنالیزم را انتخاب و کار رسانه را پیشه کردم، ولی خشونت و ناامنی در مقابل خبرنگاران زن مرا مجبور به ترک وظیفه کرده است».

این در حالی است که به نسبت مشکلات امنیتی و خشونت های روز افزون در برابر خبرنگاران یک تعداد روزنامه نگاران به خصوص زنان، غزنی را ترک و به کابل رهسپار شده اند.

گلاب الدین امیری، مسوول اتحادیه خبرنگاران غزنی از حکومت و نهادهای مسوول امنیتی می خواهد تا برای حفاظت از جان خبرنگاران به طور خاص روزنامه نگاران زن در این ولایت توجه جدی نموده، تدابیر خاص امنیتی را اتخاذ نمایند تا صدای مردم که به وسیله خبرنگاران بلند می شود، خاموش نگردد.

او افزود:« اتحادیه خبرنگاران غزنی چند مرتبه خواهان تامین امنیت جان خبرنگاران زن از مقامات امنیتی این ولایت گردیده است، ولی باز هم تهدید علیه آنان ادامه دارد».

در این حال مل پاسوال محمدعثمانی جانباز، قومندان امنیه غزنی عدم مصوونیت جانی و شغلی خبرنگاران زن را در این اواخر پذیرفته، می گوید:« مسوولان امنیتی در این ولایت، تدابیر خاص و تکتیکی امنیتی را در همکاری با نیروهای امنیت ملی جهت مصوونیت خبرنگاران زن اتخاذ کرده اند، ولی دشمن در هرجا و هر مکان در کمین است باز هم نیروهای امنیتی شجاع تر و نترس تر در برابر آنها عمل می کنند».

آقای عثمانی وعده سپرد که نیروهای امنیتی جهت مصوونیت جان خبرنگاران زن بیشتر از پیش تلاش خواهند کرد و برای حل این نگرانی، کارهای موثری و جدی تری را نیز اتخاذ می کنند. 

این در حالی است که نظر به گزارش مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، خبرنگاران زن در غزنی در طول دو ماه اخیر اصلا در اظهار عامه ظاهر نشده و گزارش دهی منظم ندارند، چون تعدادی در خانه و تعداد دیگر به کابل سفر کرده اند.

گزارش: خدیجه اشرفی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش ۳۵ در صدی حضور خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان

سمنگان و بغلان ۳۱ حمل ۱۴۰۰ و ۲۰  اپریل ۲۰۲۱ خبرنگاران زن در ولایت های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *