قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خواست های خبرنگاران زن در سمنگان از هیات مذاکره کنندگان صلح در دوحه

خواست های خبرنگاران زن در سمنگان از هیات مذاکره کنندگان صلح در دوحه

سمنگان

۳۰ جنوری/ ۱۱ دلو ۱۳۹۹

ادامه مذاکرات صلح بین الافغانی در دوحه و نرسیدن به یک تفاهم کلی در مورد افغانستان و به خصوص آینده زنان و خبرنگاران زن سبب گردیده تا این زنان فعال رسانه ای و مدنی در ولایت سمنگان نگرانی های شان را نسبت به این روند ابراز نموده و خواهان توجه جدی طرفین به آتش بس فوری و تصویب حقوق حقه زنان در همه بخش ها به خصوص در عرصه روزنامه نگاری شوند.

این خبرنگاران می گویند حقوق زنان خبرنگار در افغانستان یک امر ثابت قانونی و شرعی است، حکومت به هیچ وجه و به هیچ قیمت نمی تواند در مذاکرات صلح از این حقوق چشم پوشی کند.

آنها همچنان می افزایند که در شرایط کنونی زنان و خبرنگاران زن در افغانستان همانند زنان و خبرنگاران چندین دهه قبل نیستند که از حقوق شان بگذرند و یا از حقوق شان اگاهی نداشته باشند.

ظهره لطیفی، خبرنگار رادیو تلویزیون ملی در ولایت سمنگان می گوید متاسفانه از گذشته ها تا اکنون مرد سالاری و زن ستیزی در جامعه و محیط ما وجود داشته که این مشکل سد راه پیشرفت زنان در همه عرصه طی قرن ها واقع گردیده است.

خانم لطیفی افزود:« ما تنها خانواده ها و یا گروهای مخالف را در این مشکل دخیل نمی دانیم بلکه یک تعداد اشخاص و ادارات هم وجود دارند که پیشرفت زنان خبرنگار را نادیده گرفته و همیشه به نوعی سر راه زنان قرار گرفته، حقوق  و هم جایگاه کاری و اجتماعی آنان را با چالش همراه می نمایند».

از سوی هم گلالی صافی، رییس امور زنان ولایت سمنگان در مورد گفت که زنان به خصوص خبرنگاران که در هر شرایط مصدر خدمت به وطن و ملت هستند و هر روز به نوعی قربانی می دهند، حق دارند که در مورد نقش شان در مذاکرات بحث های صورت گرفته و حکومت جایگاه ایشان را در حکومت آینده در نظر داشته باشد.

خانم صافی تصریح کرد:« خبرنگاران زن در این پروسه باید از سوی ارگان های محل حکومت افغانستان و جامعه جهانی حمایت جدی شوند تا نگرانی های أنان از این  پروسه رفع گردیده و نقش زنان خبرنگار در حکومت آینده نادیده گرفته نشود».

در این حال محمد داوود کلکانی، والی ولایت سمنگان در مصاحبه ای به خبرنگار مرکز گفت که این وجیبه دینی، اسلامی و وطنی ما مسوولانی حکومتی است که از حقوق زنان دفاع نماییم.

او اضافه کرد:« ما در هر شرایط به حضور زنان در تمام بخش ها به خصوص رسانه ها که رکن چهار دولت را تشکیل می دهد، ضرورت  داریم و حمایت جدی هم می کنیم».

این نگرانی های خبرنگاران زن و فعالان مدنی در حالی مطرح می گردد که در کنار نپرداختن به حقوق و وجایب خبرنگاران زن در مذاکرات دوحه، تهدیدات نیز بر علیه خبرنگاران در سرتاسر افغانستان و به خصوص در ولایت سمنگان محسوس است.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان طی اعلامیه های متعدد و در اخرین مورد به تاریخ ۱۶ جنوری مطابق به ۲۷ جدی ۱۳۹۹ حمله به فعالان و نهادهای رسانه ای را محکوم و از حکومت افغانستان می خواهد تا در حمایت و محافظت رسانه ها و روزنامه نگران به خصوص روزنامه نگاران زن تدابیر جدی را روی دست گیرد.

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *