قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / تدویر نخستین ورکشاپ آموزشی« همه گیری کرونا، چالش ها و نگرانی های خبرنگاران زن» از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

تدویر نخستین ورکشاپ آموزشی« همه گیری کرونا، چالش ها و نگرانی های خبرنگاران زن» از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 کابل

۱۱ جدی ۱۳۹۹ و ۳۱ دسمبر ۲۰۲۰

ورکشاپ آموزشی« همه گیری کرونا، چالش ها و نگرانی های خبرنگاران زن» برای نخستین بار از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغاانستان به تاریخ ۱۱ جدی ۱۳۹۹ برابر با ۳۱ دسمبر ۲۰۲۰ میلادی به حمایت از سازمان گزارشگران بدون مرزRSF  برای حدود ۳۰ تن از خبرنگاران زن در کابل برگزار شد.

در این ورکشاپ که اشتراک کنندگان بر مصوونیت جانی شان در قبال گسترش ویروس کرونا و ارتباط کاری آنان با ویروس کرونا تاکید داشتند، رهنمود ها و پیشنهادات لازم برای حفاظت از جان خبرنگاران زن در هنگام تهیه خبر و برنامه مطبوعاتی آموزش داده شد.

خانم عظیمه جلیل، ترینر مرکز گفت کرونا بیماری است که فعلا جهان با آن درگیر بوده و رسانه های افغانستان نیز شاهد فوت تعدادی از خبرنگاران زن از اثر ابتلا به این ویروس بوده است، روی این دلیل محافظت جان خبرنگاران زن در جریان فعالیت های رسانه ای در داخل و خارج از نهادهای رسانه ای، امری است ضروری و باید نکات صحی در نظر گرفته شود.

نامبرده در ادامه افزود:« چنان که در جریان دور نخست قرنطین در کشور، بعضی رسانه ها فعالیت های خود را محدود ساختند و تعدادی از زنان روزنامه نگار را منفک و یا با امتیاز ناچیز در نهادهای شان پذیرفتن که خود یک چالش بزرگ در مقابل خبرنگاران  زن واقع گردید، ولی در دور دوم گسترش این ویروس نباید این مشکلات و چالش ها در برابر خبرنگاران زن تکرار شود».

ترینر مرکز تصریح کرد در صورتی که دور دوم گسترش کرونا در کشور بروز نماید و در چنین شرایط تصمیمی هم مبنی بر اخراج کارمندان زن از سوی نهادهای رسانه ای اتخاذ گردد و یا شرایط صحی برای کار و فعالیت خبرنگاران زن در هنگام خوانش خبر، اخذ مصاحبه ها و یا تدویر میزهای مدور مدنظر گرفته نشود، ممکن خطرات ابتلا شدن زنان رسانه ای بیشتر محسوس گردد.

در این حال خبرنگاران زن نیز نگرانی شان را از این مشکل صحی در ارتباط به کار رسانه ای آنها ابراز کرده، کار انفرادی را در جریان گسترش کووید ۱۹ ترجیح داده و کمک به خبرنگارن متضرر را ضروری پنداشتند.

حامده صدیقی، خبرنگار روزنامه انیس بر روش کار از راه دور در رسانه ها خوشبینی خود را اظهار نموده، ولی در نظرداشت وسایل و امکانات این طرز العمل را ضروری دانسته افزود که در  دور نخست قرنطین برای خبرنگارانی که مصاب به این ویروس شدند، هیچ کمکی از صندوق حمایت از خبرنگاران صورت نگرفت و این جفای بزرگ است در حق خبرنگاران.

او افزود:« نهادهای رسانه ای باید مشکلات خبرنگاران زن را مدنظر داشته و در قسمت تادیه معاش و تداوی خبرنگاارن بیمار کووید ۱۹ توجه جدی کنند».

از سوی هم سلسله نجیبی خبرنگار تلویزیون بانو در مورد مشکلات روحی و روانی خبرنگاران زن در جریان شیوع کرونا گفت از اینکه اطلاع رسانی بالای روان مردم و خبرنگاران که جز مردم هستند، تاثیرات خود را دارد، چه بهتر که این خبررسانی روی شایعات نبوده و اخبار موثق را در مورد شیوه و گسترش ویروس کرونا و تدابیر حفاظتی آن، به مردم می رسانند.

وی می گوید:« خبرنگاران که دنباله رو بیان حقیقت و آگاهی دهی برای مردم هستند، برای آرامش ذهنیت مردم و حتا بیماران کووید ۱۹ باید خبر مفید و  آرامشبخش را برسانند، چون رسالت ما بیان واقعیت ها در قالب عبارات و جملات سودمند و موثر می باشد».

روما عادل، خبرنگار در تلویزیون کابل نیوز، نبود امکانات صحی در شفاخانه های مخصوص کووید ۱۹ را هم یکی از مشکلات بزرگ سد راه تداوی بیماران این ویروس عنوان نموده، گفت:« بعد از اخذ تجربه دوره  فبلی قرنطین، اکنون نیاز است برای خبرنگاران زن، زمینه های تداوی در شفاخانه هایی میسر گردد که نهاد های رسانه ای آنان را حمایت مالی کنند تا دیگر شاهد از دست دادن خبرنگارانی از اثر این بیماری نباشیم».

او گفت:« بهتر است رسانه ها بر تبلیغ وقایوی ویروس کرونا تا ارایه آمار و ارقام بپردازند که این مورد برای مردم و خبرنگاران موثریت خود را دارا می باشد».

این برنامه آموزشی که در برگیرنده کارهای گروپی و بیان پیشنهادات توسط اشتراک کنندگان نیز بود، در این بخش برنامه خبرنگاران گفتند که در شرایط حساس کرونایی در کشور، باید همه نهادهای رسانه‌ای در ارتباط به مصوونیت جانی و شغلی خبرنگاران زن تدابیر خاص محافظتی را اتخاذ و وسایل صحی را در هنگام فعالیت های رسانه ای برای آنها مهیا نمایند.

در ورکشاپ آموزشی یک روزه « همه گیری کرونا، چالش ها و نگرانی های خبرنگاران زن» به تعداد ۳۰ تن از خبرنگاران زن از نهادهای مختلف رسانه ای در مورد مزایا و رهنمودهای استفاده از روش های محافظتی علیه ویروس کرونا در ارتباط  به کار و فعالیت رسانه ای شان اشتراک نمودند.

گزارش: محبوبه کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ادامه چالش ها سد راه کار خبرنگاری زنان در بغلان و سمنگان

بغلان و سمنگان ۳۰ می ۲۰۲۱ و ۹ جوزای ۱۴۰۰ ظاهراً تلاش ها در راستای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *