قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / گسترش ویروس کرونا؛ تهدیدی برای مصوونیت کاری خبرنگاران زن در بلخ

گسترش ویروس کرونا؛ تهدیدی برای مصوونیت کاری خبرنگاران زن در بلخ

بلخ

۸ جدی ۱۳۹۹ و ۲۸ دسمبر ۲۰۲۰

شماری از خبرنگاران زن در بلخ نگران اند که مبادا با گسترش ویروس کرونا، ناگزیر به ترک وظیفه شوند.

هرچند نهادهای مسوول می گویند که خبرنگاران زن در جریان سال جاری کارشان را از دست نداده اند و آماری در این زمینه ارایه نمی کنند، اما این مسوولان می گویند که گسترش کرونا در دور اول نظم کاری و سلامتی خبرنگاران زن را به خطر انداخته بود.

رویدا یکی از زنان خبرنگار که در جریان دور اول قرنطین در ولایت بلخ ناگزیر شده بود بیشتر از دو ماه در منزل به سر ببرد، می گوید در این مدت هیچ امتیازی نداشته است.

خانم رویدا که پیش از دور نخست قرنطین در یکی از رادیوهای محلی بلخ مصروف فعالیت بود با آغاز قرنطین بنا بر خواست خانواده اش از فعالیت دست کشید.

او تصریح کرد:«به دلیل محدودیت ها، چند ماه کار نکردم و خانواده ام نیز موافق به ادامه فعالیتم نبودند. حالا نگران هستم که آن شرایط دوباره تکرار نشود».

از سوی هم نیلوفر شریفی، گزارشگر در بلخ، چالش اقتصادی، خشونت علیه زنان، بیکاری و عقب ماندن از تحصیل را از پیامدهای منفی گسترش کرونا دانسته، می گوید در صورتی که دوباره به دلیل بلند رفتن آمار کرونا، محدودیت هایی در ولایت بلخ وضع گردد با مشکل روبرو خواهند شد.

بانو شریفی گفت:« در زمان شیوع کرونا و دور نخست قرنطین، مصروف کار رسانه ای بودم، اما گواه بیکار شدن شماری از خبرنگاران زن نیز بودم».

در این حال رحیمه یزدانی، خبرنگار محلی در ولایت بلخ علاوه بر گسترش بیماری کرونا به چالش های دیگری هم اشاره می کند.

او می گوید:« روزنامه نگاران زن در بلخ چنان که باید حرفه ای باشند متاسفانه نیستند و آنچنان که باید آموزش های لازم دیده باشند، زمینه برای شان مساعد نبوده، همچنان در قمست امنیت جانی و شغلی هنوز با چالش هایی زیادی روبرو اند».

او می افزاید نهادهای دولتی نیز آنگونه که انتظار می رود، برای پوشش رویدادهای خبری با خبرنگاران زن در جریان دور اول قرنطین و حتا تا اکنون همکاری نمی کنند.

این درحالی است که در جریان دور نخست قرنطین در کشور، رسانه ها فعالیت خود را محدود ساختند و و تعدادی از زنان روزنامه نگار را هم منفک و یا با امتیاز ناچیز در نهادهای شان پذیرفتن.

به گفته خبرنگاران زن در صورتی که دور دوم گسترش کرونا در کشور بروز نماید در چنین شرایط تصمیمی هم مبنی بر اخراج کارمندان زن از سوی نهادهای رسانه ای اتخاذ گردد، برخی از کارمندان زن به دلیل نداشتن مهارت های مسلکی لازم، در معرض خطر خواهند بود.

در گفتاین نگرانی ها در میان خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن در حالی مطرح می گردد که عبدالمنان شیوای شرق، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در مورد آسیب شناسی وضعیت پساکرونایی رسانه‌ها گفت که خبرنگاران مانند نیروهای امنیتی و صحی در ایام شیوع ویروس کرونا، شجاعانه اطلاع‌رسانی کردند و مردم را از اضرار، محافظت و امار و ارقام بیماران به وسیله اخبار و گزارش‌های موثق با خبر نمودند.

وی گفت:« برای پیش‌بینی از دور دوم گسترش ویروس کرونا و نحوه کار و فعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران، بهتر است در تفاهم با همدیگر راهکارهای موثر را مدنظر داشته باشیم تا بار دیگر خبرنگاران زن با مشکلات بیکاری، مالی و صحی مواجه نشوند.

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ادامه چالش ها سد راه کار خبرنگاری زنان در بغلان و سمنگان

بغلان و سمنگان ۳۰ می ۲۰۲۱ و ۹ جوزای ۱۴۰۰ ظاهراً تلاش ها در راستای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *