قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / گزارشگری صلح در بلخ؛ تأکید خبرنگاران زن بر ترویج این سبک گزارش نویسی

گزارشگری صلح در بلخ؛ تأکید خبرنگاران زن بر ترویج این سبک گزارش نویسی

بلخ

۲۵ قوس ۱۳۹۹ و ۱۵ دسمبر ۲۰۲۰

با وجود تلاش‌ها به منظور ترویج گزارشگری صلح، شماری از خبرنگاران زن و مسوولان رسانه ها در ولایت بلخ به این باور اند که ترویج این سبک گزارشگری به آموزش و زمان بیشتر نیاز دارد.

حمیرا مرادی یکی از خبرنگاران و گویندگان خبر در یک رسانه خصوصی در بلخ گفت:« چنانی که انتظار می‌رود گزارشگری صلح در بلخ تا هنوز رایج نشده و شمار اندکی از رسانه‌ها در این بخش کار را آغاز کرده اند، اما این فعالیت اندک آنان برای اطلاع دهی مردم در مورد صلح خیلی ناکافی است».

از سوی هم نیلوفر شریفی یکی دیگر از گزارشگران محلی در بلخ که مصروف فعالیت در یک رسانه شنیداری در شهر مزارشریف است، می گوید:« نیاز است در رسانه های ولایت بلخ در مورد گزارشگری صلح و نحوه تهیه و ترتیب این نوع گزارش ها بیشتر کار صورت گیرد تا نخست خبرنگاران و بعد مردم در مورد صلح و مزایایی آن آگاهی لازم پیدا کنند».

به گفته بانو شریفی، برخی ها تلاش می کنند از طریق هنر رسامی و نقاشی پیام صلح را نشر کنند، اما موضوع گزارشگری صلح که نقش مهمی برای تحقق صلح در کشور را دارد و رسانه ها نیز با نشر اخبار و گزارش های مثبت در مورد صلح می توانند نقش خود را در آوردن صلح ایفا کنند، مسوولیتی است خیلی مهم و خطیر.

همزمان با این حمید فهیم، گزارشگر بی بی سی در ولایت بلخ به این باور است که از حدود چهار سال به اینسو، در سبک گزارش نویسی خبرنگاران، تغییرات مثبت رونما نشده و تازه رسانه‌ها به دنبال ترویج فرهنگ صلح دوستانه اند که آنان برنامه های مرتبط به حقوق زنان و مزایایی صلح در زندگی اجتمااعی را بیشتر به نشر می رسانند.

آقای فهیم، گفت:« برگزاری نمایشگاه‌ها و برنامه های فرهنگی با مبحث صلح نیز کمک می کند که شهروندان بلخ از مسایل خشونت بار، جنگ و ناامیدی به موضوع صلح گرایش نشان دهند».

او می افزاید برای ترویج گزارشگری صلح ما باید دنبال چیزهایی برویم که صلح را ترویج کند؛ مثلا پرداختن به اینکه ریشه خشونت و منازعه در چیست و یا استفاده از واژه های صلح آمیز در آوردن صلح چه نقشی را می تواند، داشته باشد.

خبرنگاران در بلخ پیشنهاد می کنند که باید زمینه کار عملی در عرصه گزارشگری صلح بیشتر مساعد گردد، به خبرنگاران ذهنیت داده شود و رسانه ها نیز به منظور ظرفیت سازی در این بخش بیشتر تلاش نمایند.

نورآغا شریفی، مسوول رادیو و تلویزیون آرزو در بلخ به این باور است که رسانه ها در مجموع در افغانستان گزارش های بومی و اندک تولید می کنند و بیشتر به موارد جنگی چون، حملات مسلحانه، جنگ و خشونت می پردازند که بهتر است مسایل گزارشگری صلح از سوی نهادهای حامی رسانه ها  برای نهادهای مطبوعاتی و گزارشگران آموزش داده شود.

آقای شریفی می گوید:« وضعیت گزارشگری صلح نه تنها در بلخ بلکه در کل در افغانستان صلح آمیز نبوده و نیاز است مسوولان رسانه ها با ترتیب و تنظیم برنامه های صلح آمیز و با در نظرداشت زمان بیشتر نیاز دارند تا بهتر گزارشگری صلح کنند».

او می گوید در تلاش است تا به عنوان مدیر مسوول یک رسانه خصوصی، روی گزارش های تولیدی که بیشتر پیام صلح و جنبه آموزشی داشته باشد، کار نماید.

از سوی هم خانم مبینه ساعی، مسوول دفتر نی(حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان) در زون شمال گفت:« اگر آموزش های در بخش گزارشگری صلح برای رسانه ها تدویر یابد همچنان پروژه های بزرگ و کوچک برای داشتن برنامه های صلح برای رسانه ها زمینه سازی شود، این نهاد ها می توانند بیشتر و بهتر مسایل صلح را در میان مردم ترویج نمایند.

این درحالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در بلخ تا کنون دوره های آموزشی گزارشگری صلح را در چندین ولایت کشور از جمله بلخ برگزار نموده و در نظر دارد در آینده نزدیک برنامه های مشابه دیگر را نیز دایر نماید.

همچنان مرکز به همکار اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، کتاب رهنمای گزارشگری صلح را برای خبرنگاران و نهادهای رسانه ای در بلخ توزیع نموده است تا رهنمودی باشد جهت تهیه گزارش های صلح آمیز در رسانه های محلی بلخ .

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *