قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در بغلان خواهان حفظ دستآوردهای دو دهه طی مذاکرات صلح شدند

خبرنگاران زن در بغلان خواهان حفظ دستآوردهای دو دهه طی مذاکرات صلح شدند

بغلان

۲۵ قوس و ۱۵ دسمبر ۲۰۲۰

مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان که در ماه سنبله سال روان در دوحه آغاز شد، در کنار اینکه تا حال فیصله ای در مورد تامین صلح و حقوق خبرنگاران زن صورت نگرفت، دامنه خشونت و ناامنی در سرتا سر افغانستان و در مقابل خبرنگاران گسترش بیشتر نیز پیدا کرد.

خبرنگاران زن در بغلان نگران سرنوشت شان در حکومت آینده که طالبان نیز در آن سهیم خواهند شد، هستند و از حکومت، کشورهای شامل در پروسه صلح و نهادهای حامی خبرنگاران تقاضا دارند تا در این باره توجه جدی نمایند.

نقیب الله سجاد،  رییس حج و اوقاف ولایت بغلان گفت که افغان ها از جنگ خسته شده اند  و تشنه صلح هستند و نظام کنونی با هزینه خون افغانان به این مرحله رسیده است که باید حفظ شود تا روزی افغانستان بتواند در زمینه های ساینس، تکنالوژی و غیره با سایر کشورها رقابت کند.

فتانه متوکل محصل پوهنځی ژورنالیزم و کارآموز رسانه ای در ولایت بغلان، خواستار یک توافقی با طالبان شد که از حقوق همه افغان ها به خصوص زنان ژورنالیست محافظت کند.

بانو متوکل، گفت:« اکنون که مذاکرات صلح آغاز شده، در زمینه حقوق اساسی مانند حقوق بشر و خبرنگاران زن، آزادی بیان و دیموکراسی هیچ محدودیتی وجود ندارد و نیاز است تا همه طرف های مذاکره کننده به این حقوق افغان ها احترام گذاشته آن را قربانی صلحی که هنوز آمدنش معلوم نیست، بکنند».

از سوی هم مرضیه اکبری، خبرنگار هفته نامه شهر بانو گفت که همه افغان ها خواهان افغانستان صلح آمیز هستند كه در آن هر كودک بتواند با مصوونیت کامل درس بخواند و داکتر، انجنیر، ساینس دان، عالم دین یا خبرنگار شود.

در این حال عشوه ولی زاده، فعال حقوق زن در ولایت بغلان  بر لزوم حفظ کردن حقوق زنان در مذاکرات صلح تأکید دارد. وی گفت:« ما زنان در ۱۹ سال گذشته با چالش های زیادی رو به رو شدیم. ما برای حقوق خود مبارزه کردیم و حتا چندین زن شجاع جان خود را از دست دادند.

او افزود:« در مذاکرات صلح ما به حکومت افغانستان و طالبان می گویم حکومتی را حمایت می كنیم كه در آن زنان حق كار، کسب درس، صحبت نمودن، انتخاب کردن و انتخاب شدن را داشته باشند».

نورگل اندروال، خبرنگار تلویزیون هیواد و مسوول مرکز هماهنگی خبرنگاران در بغلان  گفت، هر دو طرف باید از این فرصت استفاده کرده و به جنگ در کشور پایان دهند.

اندروال  تصریح نمود:«همه مقامات در حکومت افغانستان مسلمان و افغان هستند، قرآن کتاب همه ای ما است، اما متأسفانه جنگ و منشأ آن خارجی  می باشد».

در  این حال عین الله قلمیار، عالم دین در  ولایت بغلان،  گفت جنگ در افغانستان نامشروع است و این فرصت خوبی برای حکومت و طالبان است که به طور مستقیم با هم صحبت کنند و به تفاهم برسند زیرا صلح آرزوی هر افغان ها است.

قلمیار گفت:« جنگ راه حل نیست. ما علمای دینی کاملاً از روند صلح حمایت می کنیم باید از حقوق مردم محافظت شود و به هر افغان حق صحبت کردن داده شود و صدایش شنیده شود».

حلیمه وردگ، مسوول انجمن زنان ژورنالیست در مصاحبه ای به مرکز  گفت که ما خبرنگاران، فرزندان این کشور هستیم و هرگز کاری را نخواهیم كرد که خلاف اسلام، قانون اساسی یا منافع ملی باشد.

وی گفت:« خبرنگاران و به طور خاص زنان ژورنالیست به خاطری برای برقراری عدالت و حل مشکلات مردم، به قیمت جان شان اطلاع رسانی می کنند.  ما از آمدن صلح استقبال می کنیم، اما اگر صلحی که زبان ما را خفه کند و کار و فعالیت رسانه ای ما را بگیرد، قابل قبول جامعه خبرنگاری زنان نخواهد بود».

این در حالی است که بعد از گذشت سه ماه مذاکرت حکومت با طالبان بازهم دو طرف به توافقنامه ای دست پیدا نکرده اند و نگرانی های که زنان افغان به خصوص خبرنگاران زن در افغانستان و در ولایت بغلان در مورد سرنوشت نامعلوم شان در قبال اطلاع رسانی دارند، همچنان پا برجا است.

گزارش : آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *