قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / آخرین برنامه گزارش‌گری صلح ۲۰۲۰ در کابل برگزار گردید

آخرین برنامه گزارش‌گری صلح ۲۰۲۰ در کابل برگزار گردید

کابل

۱۰ دسمبر/ ۲۰ قوس ۱۳۹۹  

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با همکاری اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، دفتر TLO و همکاری مالی سفارت سویدن در افغانستان، آخرین برنامه گزارش‌گری صلح ۲۰۲۰ را روز پنج شنبه ۱۰ دسمبر مطابق به ۲۰ قوس ۱۳۹۹ در کابل برای بیش از ۲۰ خبرنگار برگزار کرد.

اشتراک کننده های این برنامه آموزشی بیان داشتند که چون هم اکنون پروسه صلح در جریان می باشد پس لازم است تا رسانه ها مسوولیت خود را در قبال اطلاع رسانی ادا نموده با ارایه گزارش های مثبت همراه با ادبیات و کلمات صلح آمیز به مردم خبررسانی کنند.  

در ضمن خبرنگاران اشتراک کننده در این برنامه، استفاده از واژه های نرم در گزارش های شان را جهت آماده ساختن اذهان مردم برای پذیرش مسایل صلح، مهم دانسته نقش رسانه ها را در این روند سرنوشت ساز برای افغانان، مهم دانستند.

عظیمه جلیل، ترینر مرکز در این برنامه آموزشی تاکید کرد که باید رسانه‌ها در افغانستان روش مشخصی را مدنظر بگیرند و مطابق آن با در نظر داشت صلاحیت‌های کاری شان در ارتباط به ترویج صلح، برنامه ها، گزارش ها و اخباری را که پیام آور صلح و آرامش باشد، ترتیب دهند.

به گفته عظیمه جلیل، رسانه‌ها در روند صلح، مسوولیت و نقش مهم دارند که این سهم و ارزشمندی می تواند با ارایه اطلاع رسانی موثق و نشر برنامه های اجتماعی در مورد صلح، ادا گردد.

اشتراک کننده های این برنامه آموزشی از برگزاری چنین برنامه ها در مرکز و ولایات ابراز خرسندی نموده از مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و دیگر نهاد های همکار خواستند تا در رابطه به گزارشگری صلح ابتکارات جدید را روی دست گیرند، زیرا به گفته آنان پروسه صلح زمانگیر است و رسانه ها در آوردن صلح اجتماعی نقش مهم و برجسته را ایفا می نمایند.

شیبا سعیدی خبرنگار رادیو سلام وطن دار، برگزاری همچو ورکشاپ ها برای خبرنگاران را مثمر دانسته، گفت:

« از اینکه نقش خبرنگاران در پروسه صلح خیلی مهم می باشد، خوب است روزنامه نگاران با گزارش دهی از مسایل صلح و با استفاده از واژه های صلح آمیز، مسوولیت و وجیبه مسلکی و مردمی خود را ایفا کنند».

او افزود:« خبرنگاران با رویکرد اخلاقی و استفاده از واژه های دور از خشونت، رسالت ملی و مردمی خود را برای آماده شدن اذهان مردم جهت پذیرش مسایل صلح ادا کرده و چه بهتر که گزارش دهی مثبت از این روند داشته باشند».

فرحناز فریبرز خبرنگار آریانا نیوز استفاده از کلمات صلح آمیز را در گزارش های شان قدم نیک دانسته و جا دادن فرهنگ همدیگر پذیری را نیز در برنامه های خبری رسانه ها امر نیک عنوان نموده، می افزاید:« با این کار شیوه می توانیم همدیگر پذیری که یک سنت پسندیده در میان مردم است برای آوردن صلح، بیشتر ترویج کنیم».

از سوی هم اشتراک کننده های این برنامه می گویند در حالیکه مذاکرات صلح جریان دارد، گزارش دهی در این مورد می تواند برای روشن شدن اذهان مردم به وسیله رسانه ها جایگاه خاص خود را داشته باشد.

جواد  تیموری، خبرنگار تلویزیون سپوژمی گفت:« در این موقع حساس تدویر همچو ورکشاپ های آموزشی برای روزنامه نگاران خیلی آموزنده می باشد».

این برنامه آموزشی که در برگیرنده کارهای گروپی و بیان پیشنهادات توسط اشتراک کننده ها نیز بود، خبرنگاران بیان داشتند که در این وقت و زمان حساس کشوری، باید همه رسانه‌ها در ارتباط به موضوع صلح بیشتر پیام‌رسانی نمایند تا ذهنیت مردم در ارتباط به پروسه صلح، تغییر مثبت کند.

آنان به این باور اند که مسوولان رسانه‌ها باید خبرنگاران نهادهای شان را تشویق کنند تا موضوع صلح را در گزارش‌های شان مهم دانسته و انعکاس بیشتر دهند.

این برنامه آموزشی در حالی از سوی نهادهای حامی خبرنگاران برگزار می گردد که خبرنگاران در این شرایط حساس و مهم کشوری نیاز مبرم به آگاهی در مورد مسایل صلح و استفاده از ادبیات صلح آمیز را دارند و مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در ۱۰ ولایت مختلف به شمول کابل برنامه های آموزشی گزارش گری صلح را برگزار نمود.

گزارش: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

            میز

آمیز آماده سازند.

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *