قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / کرونا، عامل محدودیت‌های کاری خبرنگاران زن در هرات

کرونا، عامل محدودیت‌های کاری خبرنگاران زن در هرات

هرات

۲۷ جولای / ۶ اسد ۱۳۹۹

در ادامه مشکلات خبرنگاران با گسترش ویروس کرونا شماری از خبرنگاران زن در ولایت هرات می‌گویند با این وضعیت ‌محدودیت‌های آنان نیز در عرصه کار خبرنگاری بیشتر از قبل شده است.

آنها می‌گویند مهم‌ترین چالش ایجاد شده در این شرایط کرونایی عدم دسترسی خبرنگاران به اطلاعات است. به باور خبرنگاران زن،‌ محدودیت‌های ناشی از ادامه گسترش ویروس کرونا و انجام کار و تهیه گزارش‌ها و مصاحبه‌ها از محیط رسانه و یا داخل خانه باعث شده تا آنها نتوانند از نزدیک با منابع خود در تماس شوند و اکتفاء کردن به مصاحبه‌های تلیفونی آنها را از رسیدن به اطلاعات درست محروم کرده است.

عاطفه علی‌زاده، خبرنگار رادیو معراج در ولایت هرات می‌گوید که مهم‌ترین چالش کاری‌اش در این روزها عدم دسترسی به اطلاعات دقیق و جامع می‌باشد.

عاطفه گفت در تهیه گزارش‌های متوسل به مصاحبه‌های تلیفونی، ‌منبع صرف تا زمانی به گفتگو ادامه می‌دهد که خودش بخواهد و همینکه بخواهد از ارایه پاسخ خودداری کند، تماس را قطع می‌کند.

این خبرنگار جوان می‌افزاید مبتلا شدن مسوولان ادارات دولتی و قرنطین آنها نیز دیگر چالش خبرنگاران برای دسترسی به اطلاعات موثق است و سرپرستان ادارات نیز همواره از ارایه اطلاعات مفصل به خبرنگاران خودداری می‌کنند.

از سوی هم مهرو سروری، خبرنگار رادیوی محلی کلید در هرات می‌گوید:« دسترسی به اطلاعات همیشه برای خبرنگاران زن یک چالش بوده که اکنون با شیوع ویروس کرونا این مشکل فزونی یافته است».

خانم سروری می‌گوید در مصاحبه‌های حضوری خبرنگاران می‌توانند معلومات دقیقتری را برای تهیه گزارش‌های خود به دست بیآورند، اما در شرایط کنونی که مردم به اطلاعات بیشتر نیاز دارند، کرونا دلیلی بر اعمال محدودیت‌های بیشتر شده است.

مهرو سروری، خواستار همکاری بیشتر مقام‌های دولتی با خبرنگاران در شرایط کنونی برای ارایه اخبار دقیق‌تر به مردم است.

در این حال نهادهای مدافع خبرنگاران ابراز می‌دارند که بر اساس قانون، همه شهروندان کشور حق دسترسی به اطلاعات را دارند.

محسن کریمی، نماینده دفتر نی(حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان) در هرات می‌گوید آنها در دوران شیوع ویروس کرونا در نشست‌های زیاد با مسوولان دولتی تلاش کرده اند تا زمینه دسترسی خبرنگاران به اطلاعات را فراهم نمایند.

آقای کریمی گفت:« با وجود آن که خبرنگاران از دستیابی به اطلاعات با مشکل رو به رو شده اند، اما تا کنون به گونه رسمی شکایتی درج نگردیده است».

مقام ها در اداره محلی هرات نیز می‌پذیرند که حق دسترسی به اطلاعات از جمله حقوق اساسی شهروندان است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات در مورد گفت:« مسوولان ادارات دولتی مکلف به ارایه اطلاعات به خبرنگاران هستند و در صورت مشاهده اعمال محدودیت از سوی کارمندان دولتی با آنها برخورد جدی صورت می‌گیرد».

آقای فرهاد می‌گوید زمانیکه فردی به عنوان سرپرست یک اداره تعین می‌شود مطابق قانون، صلاحیت ارایه اطلاعات به خبرنگاران را دارد و نیاز است تا معلومات لازم را به دسترس آنان قرار دهد.

موضوع عدم دسترسی به اطلاعات از دیر زمانی تا کنون در افغانستان فرا راه کار رسانه‌ای خصوصا خبرنگاران زن قرار دارد، اما به نظر می‌رسد که با شیوع و گسترش ویروس کرونا این مشکل در ولایت هرات بیشتر از گذشته شده است.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ادامه چالش ها سد راه کار خبرنگاری زنان در بغلان و سمنگان

بغلان و سمنگان ۳۰ می ۲۰۲۱ و ۹ جوزای ۱۴۰۰ ظاهراً تلاش ها در راستای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *