قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ادامه قرنطین و وضعیت خبرنگاران زن در بدخشان

ادامه قرنطین و وضعیت خبرنگاران زن در بدخشان

بدخشان

۴ جولای/ ۱۴ سرطان ۱۳۹۹

گسترش ویروس کرونا در کنار متوقف شدن بسیاری از کارهای روزمره مردم، جامعه رسانه‌ای کشور را نیز تحت تاثیر قرار داده است. با شیوع ویروس کرونا وضعیت رسانه‌ها و خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن با مشکلات و دشواری‌های شرایط بد صحی و نیز مشکلات رفت و برگشت جهت تهیه گزارشات در ساحه مواجه گردیدند.

علاوه بر نبرد سلامتی که همگان با آن درگیر اند، تاثیرات اجتماعی و اقتصادی ویروس کرونا نیز در میان مردم و خبرنگاران زن قابل توجه است.

در سراسر افغانستان به خصوص بدخشان، زنانی اند که به طور نامناسبی تحت تاثیر موجودیت ویروس کرونا قرار گرفته اند. همچنان اینگونه بحران‌ها همیشه نابرابری جنسیتی را هم تشدید نموده است بنا گسترش این بحران باعث شده بسیاری از خبرنگاران زن در بدخشان بیکار و یا ناخواسته به رخصتی بدون معاش فرستاده شوند.

زنان خبرنگار در بدخشان از نبود وسایل محافظتی صحی برای مبارزه با این ویروس در جریان تهیه گزارش همچنان عدم دسترسی به معلومات از سوی منابع اطلاعاتی و موجودیت ناامنی، سخت شکایت دارند و این قشر اطلاع‌رسان با مشکلات و چالش‌های زیادی هم اکنون دست و پنجه نرم می‌کنند.

عبدالبصیر حقجو، رییس شورای ژورنالیستان در بدخشان وضعیت خبرنگاران زنان را نگران‌کننده خوانده و می‌گوید که رسانه‌ها و خبرنگاران به خصوص روزنامه‌نگاران زن با چالش‌های گوناگون مواجه اند که در این میان خبرنگاران زن بیشتر آسیب‌پذیر هستند و با گسترش ویروس کرونا و وضع قرنطینه مشکلات روزنامه‌نگاران زن دو چند شده است.

وی گفت:« اکنون خبرنگاران زن دسترسی کامل به اطلاعات ندارند، وضعیت امنیتی هم مناسب نیست، این خبرنگاران خدمات مورد نیاز صحی در اختیار ندارند و از سوی هم در وضعیت قرنطینه به سر می‌برند و تا حالا دولت محلی و نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران هیچ نوع توجه و همکاری نسبت به خبرنگاران زن نکرده است».

در این حال لینا شیرزاد، خبرنگار محلی در بدخشان کار خبرنگاری را برای زنان در این ولایت دشوار و پر چالش عنوان نموده، گفت که در شرایط دشوار امروز، نبود منابع خبری، عدم حمایت نهادهای حامی خبرنگاران زن و خانواده‌ها، نبود وسایل صحی مثل ماسک، دستکش و عدم موجودیت سیستم منظم ترانسپورتی جهت تهیه گزارش و نپرداختن معاشات خبرنگاران به خصوص روزنامه‌نگاران زن باعث شده است تا خبرنگاران زن از کار در رسانه‌ها فاصله بگیرند و فعالیت‌های خود را متوقف سازند.

وی افزود:« در رسانه‌ای که من مشغولم، تنها خودم به صفت یک خبرنگار زن کار می‌کنم، دیگر زنان همکارم به نحوی خود را قرنطین نموده اند. من هم با وجود این همه چالش‌ها کار و فعالیت رسانه‌ای خود را صادقانه پیش می‌برم».

خانم فانوس یکی دیگر از خبرنگاران محلی در بدخشان ضمن نگرانی از گسترش و تهدید ویروس کرونا و تاثیرات منفی آن بر کار رسانه‌ای خبرنگاران زن می‌گوید که با شیوع و گسترش ویروس کرونا در بدخشان ما بدون معاش قرنطین شدیم و دولت، نهادهای حامی خبرنگاران و رسانه‌ای در این ولایت تا اکنون که بیش از سه ماه از وضع قرنطین می‌گذرد به مشکل ما خبرنگاران توجهی نکرده‌اند.

وی بیان داشت:« دولت، نهادهای ملی و بین‌المللی و حمایت‌کننده‌های خبرنگاران باید برای جلوگیری از کاهش فعالیت‌های روزنامه‌نگار زنان، اقدامات لازم را انجام بدهند ورنه جایگاه و نقش بارز خبرنگاران زن در رسانه‌های بدخشان متوقف خواهد کرد».

از سوی هم لیلی تابش کارمند رادیو آمو گفت که قرنطین و وضعیت کرونایی درکار وی تاثیرات منفی را بر جا گذاشته است. او افزود:« بعد از شیوع ویروس کرونا درآمد اندکی که از کار و فعالیت رسانه‌ای خود داشتم، متوقف شد، ولی به خاطری که از وظیفه منفک نشوم بدون هیچ مزد و تدابیر محافظتی تا اکنون هم کار اطلاع‌رسانی خود را پیش می‌برم».

بنفشه نعیمی، مسوول بخش اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان می‌گوید که بدون شک کرونا یک پدیده خطرناک و کشنده است و حکومت فرمان قرنطین را در همه نهاد‌ها، یکسان مدنظر گرفته است، اما بدون شک تعدادی از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای زن در جریان ماه‌ها قرنطین بیکار و بی سرنوشت، خانه نشین شدند و تعدادی هم بدون معاش به کار رسانه‌ای خود ادامه دادند.

او همچنان افزود:« هرچند نهادهای حامی خبرنگاران هیچ کمکی به روزنامه‌نگاران و به طور خاص به خبرنگاران زن نکرده‌اند به ویژه در ایام قرنطین، اما اداره اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان درد آنها را درک و همکاری معنوی خویش را از ایشان دریغ نورزیده است».

باید افزود بنا به بررسی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان که طی شرایط قرنطین در ولایت بدخشان انجام داده است به تعداد هفت تن از خبرنگاران زن در این ولایت از وظایف رسانه‌ای شان منفک و بیکار شده‌اند.

گزارش: تهمینه آرین

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ادامه چالش ها سد راه کار خبرنگاری زنان در بغلان و سمنگان

بغلان و سمنگان ۳۰ می ۲۰۲۱ و ۹ جوزای ۱۴۰۰ ظاهراً تلاش ها در راستای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *