قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

غزنی

۲۸ اپریل/ ۹ ثور۱۲۹۹

افزایش بیماری کووید ۱۹ درغزنی تاثیرات منفی را بالای کار و فعالیت کارمندان رسانه‌ها به ویژه خبرنگاران زن به جا گذاشته است و سبب شده که طی روز های اخیر شماری از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای زن در این ولایت درآمد مادی شان را از دست بدهند.

زهرا نوری خبرنگار درغزنی که به گونه فریلانس در این ولایت فعالیت دارد، می‌گوید ازسوی هیچ نهاد حمایت از خبرنگاران، وسایل محافظتی در برابر ویروس کرونا برای شان داده نشده و آنان نمی‌توانند فعالیت رسانه‌ای شان را به شکل بهتر آن انجام دهند.

این خبرنگارمی‌گوید:« طی در این مدت که در قرنطینه به سر می‌برد، معاش وی نیز از سوی شبکه مربوط اش پرداخت نشده است».

اما در مقابل برخی دیگر ازخبرنگاران زن که در شبکه‌های شان به گونه رسمی کارمند اند، می‌گویند از سوی نهادهای مربوط شان در داخل خانه کار و فعالیت رسانه‌ای را پیش برده و معاش هم دریافت می‌کنند.

ماجبین نیکزاد گزارشگر رادیو صدای امریکا گفت در برابر فعالیت‌های رسانه‌ای خبرنگاران زن در این ولایت از سوی نهادهای مربوط شان برخورد دوگانگی صورت می‌گیرد.

او افزود:« وقتی خبرنگاران زن در چنین شرایط کار اطلاع‌رسانی را به قیمت جان خود انجام می‌دهند باید در مورد حقوق و امتیازات آنان نیز تصمیم منصفانه صورت گیرد».

اما مسوولان رسانه‌ها درغزنی می‌گویند امتیازات و حقوق برای کارمندان و گزارشگران زن دراداره های مربوط شان مثل گذشته پرداخته می‌شود و آنان به منظور مصوونیت سلامتی ژورنالیستان زن از مصاب شدن به بیماری کووید ۱۹ هدایت داده اند تا کارهای رسانه‌ای خود را بیشتر در منزل انجام ‌دهند.

سیف‌الله مفتون مسوول رادیو« شمله » درغزنی گفت، به هدف مصوونیت صحت و سلامتی خبرنگاران شان، آنان را رخصت نموده و حقوق و امتیازات کارمندان رسانه‌ای را به گونه کامل برای شان پرداخت می‌کنند. به گفته او هر چند این اقدام رسانه‌ها تاثیرات اندک منفی بالای کار این زنان به جا گذاشته است، اما در کیفیت نشرات این رسانه کمی و کاستی به میان نیامده است.

به گفته آقای مفتون که اداره این رادیو به هر شکل ممکن و با هر شرایط موجود باز هم سهولت کار را در نظر گرفته و خبرنگاران زن را در فعالیت‌های رسانه‌ای شان حمایت می‌کند تا آنان کارهای شان را به صورت منظم و مکمل انجام دهند.

در این حال نصیراحمد بیان مسوول رادیو و تلویزیون ملی غزنی گفت که اداره این نهاد رسانه‌ای برای ادامه کار اطلاع‌رسانی به مردم و حفاظت خبرنگاران از مبتلا شدن به ویروس کرونا، کار و فعالیت گزارشگران زن را به شکل شیفت‌های کاری تنظیم نموده اند تا از ازدحام کارمندان جلوگیری شده و هم سلامتی آنان تضمین گردد.

درعین حال شماری از خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی از این اقدام اداره های شان خوشنود بوده، می‌گویند تا حد توان و در وقت کم کوشش و تلاش می‌نمایند تا اهداف شان که تهیه گزارش و خبر است به گونه کامل انجام دهند.

آرزو نیکزاد یک تن از گزارشگران در رادیو و تلویزیزیون ملی غزنی گفت که برای انجام فعالیت‌های رسانه‌ای شان وسایل وامکانات کافی محافظتی تهیه شده و آنان فعایت‌های رسانه‌ای خود را بدون هیچ گونه مشکلی به پیش می‌برند.

در همین حال دیوه استانکزی یکی دیگر از خبرنگاران رادیو شمله در غزنی از این کار رسانه‌ها استقبال کرده و می‌گوید زمانی که در دفتر می‌‌آیندآیند، وسایل ایمنی و امکانات درمانی برای شان در نظرگرفته شده است و بدون هیچ‌گونه هراسی از مصاب شدن به ویروس کرونا، وظایف شان را به پیش می‌برند.  

به گفته او:« برای اینکه کار و فعالیت اطلاع‌رسانی و نیز موقف کاری خبرنگاران زن با رکود مواجه نگردد در وضعیت کنونی که همه مردم در قرنطینه به سر می‌برند ما بخشی از کارهای خبری و گزارش‌دهی خود را در داخل خانه آماده و ترتیب جهت نشر می‌نماییم».

به گفته مسوولان دولتی در این ولایت که اگر وضعیت ثبت بیشتر ویروس کرونا در میان باشندهای غزنی زیاد گردد جهت حفظ سلامتی مردم ممکن است روزهای قرنطینه غزنویان بیشتر گردد، عملی که تنها همین می‌تواند برای جلوگیری از مبتلا شدن به کووید ۱۹ تجویز شود.

بنابر گزارش مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان که به تاریخ ۸ مارچ ۲۰۲۰ منتشر گردید نشان می دهد که در ولایت غزنی ۷ خبرنگار و ۱۳ کارمند رسانه‌ای زن در شبکه‌های مطبوعاتی فعالیت دارند که تعدادی به شکل رسمی، برخی هم به گونه افتخاری و شمار دیگر فریلانس در رسانه‌های محلی و بین‌اللمللی فعالیت دارند.

این گفته‌ها در حالی در مورد کار و فعالیت رسانه‌ها در غزنی مطرح می‌گردد که دوره قرنطینه در حال تجدید در تمام ولایت‌های افغانستان بوده و در ولایت غزنی نیز با ثبت روزافزون بیماران کووید ۱۹ مسوولان رسانه‌های محلی برای زنانی که کارمندان رسانه‌ای ادارات شان هستند، به مدت سه هفته دیگر هم رخصتی تفویض نموده و در مقابل، کار و فعالیت آنان را از داخل خانه به شکل آنلاین تنظیم نموده اند.

گزارش: خدیجه اشرفی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *