قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / گسترش ویروس کرونا و قرنطینه سراسری عامل بیکار شدن خبرنگاران زن در بغلان

گسترش ویروس کرونا و قرنطینه سراسری عامل بیکار شدن خبرنگاران زن در بغلان

بغلان

۲۷ اپریل/۸ ثور۱۳۹۹

گسترش ویروس کرونا و وضع محدودیت‌های سرتاسری از سوی وزارت داخله در بیش از 32 ولایت کشور، عامل بیکار شدن حدود 22 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای زن در بغلان شده است.

کرونا آفت مرگباری که جهان را به وحشت در آورد و باعث شد تا روال عادی کسب و کار رسانه‌ها در جهان و در افغانستان برهم بخورد، در ولایت بغلان هم گسترش این ویروس سبب بروز مشکلات مالی و محدودیت‌های بودجه‌ای در رسانه‌ها گردید که این امر باعث شد تا از فعالیت شماری از خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن در این ولایت کاسته شود و فعالیت رسانه‌ای شان نیز با چالش مواجه گردد.

سلما حیدری، خبرنگار رادیو« رویان » در ولایت بغلان گفت که شیوع ویروس کرونا اثرات منفی بر جامعه رسانه‌ای و کارمندان رسانه‌های بغلان بر جا گذاشته است . خانم سلما اضافه نمود با شیوع این ویروس مشکلات مالی و محدودیت‌های بودجه‌ای رسانه‌ها افزایش پیدا کرده و این واقعه عامل بیکاری شماری از خبرنگاران زن هم شده است. 

وی در مصاحبه با مرکز گفت:« قرنطینه شدن ولایت بغلان سبب شد تا از معاش خودم که یکی از درآمدهای روزمره من و ۶ همکار دیگرم که آنان نیز زنان هستند، محروم شویم».

شگوفه شینواری، گزارشگر دیگر رادیو« رویان » گفت با آنکه رسانه‌ها برای انعکاس مشکلات جامعه تلاش دارند، اما قرنطینه شدن این ولایت سبب شده که خبرنگاران به خصوص زنان روزنامه‌نگار نتوانند به آنچه که اهداف اطلاع‌رسانی شان است، به درستی عمل کنند. خانم شینواری می‌گوید:« کرونا باعث بیکاری ما خبرنگاران زن در این ولایت شده است».

انجیلا اشرفی، خبرنگار محلی این ولایت در مصاحبه به مرکز گفت از زمانی که قرنطینه در این ولایت شروع شده است همراه با وی، ۵ خانم دیگر که خبرنگار هستند، بیکار شده‌اند. وی اضافه کرد:« در این مدت که همه قرنطینه هستیم بر علاوه که مستحق معاش نیستیم از دریافت وسایل صحی نیز مستفید نشده‌ایم.»

از سوی دیگر خبرنگاران در بغلان می‌گویند به دلیل گسترش روزافزون شیوع ویروس کرونا، شاهراه عمومی برای رفت و آمد وسایط در داخل شهر پلخمری از سوی پولیس مسدود شده است حتا خبرنگاران را اجازه نمی‌دهند که به خاطر تهیه گزارش رفت و برگشت داشته باشند.

فروزان سادات خبرنگار هفته نامه « سلسله » گفت از اینکه متاسفانه ویروس کووید ١٩ در حال شیوع و گسترش است و جلوگیری از این افت بر مبارزه مشترک کارمندان صحی، پولیس، خبرنگاران و مردم  نیاز دارد پس در این راستا همه باید دست به دست هم داده و در برابر آن مبارزه مشترک کنند.

خانم سادات اجازه ندادن خبرنگاران را از سوی پولیس جهت تهیه خبر، سرکشی و بی خبری از قانون دانسته، گفت به اندازه که جان پولیس در برابر ویروس کرونا در خطر است به همان اندازه خبرنگاران هم در مرض خطر قرار دارند. پولیس نباید مانع کار خبرنگاران شود.

همچنان رخسار نظامی خبرنگار تلویزیون ملی در مصاحبه‌ای با خبرنگار مرکز گفت در این شرایط حساس و دشوار که رسانه‌ها نقش مهم و کلیدی برای اگاهی‌دهی به شهروندان را در امر مبارزه با ویروس کرونا به عهده دارند، اجازه ندادن خبرنگاران از سوی پولیس یک تهدید بزرگ به کار و فعالیت خبرنگاران به خصوص زنان روزنامه‌نگار در این مقطع زمانی است.

در همین حال ذاکر نوری گزارشگر تلویزیون آریانا و مسوول انجمن آزاد ژورنالیستان گفت که رسانه‌ها در کنار پرسونل طبی و نهادهای امنیتی در خط مقدم مبارزه و اطلاع‌رسانی از کرونا قرار دارند و رخصت نیستند بنا زمانی که خبرنگاری به خاطر تهیه خبر می‌رود نباید کسی مانع کارش شود.

آقای نوری از نهادهای امنیتی و حامی خبرنگاران زن تقاضا نمود تا به این مشکل، اقدام جدی نموده و از نیروهای امنیتی خواست تا بر تمام ایستگاه‌های بازرسی و امنیتی داخل شهر هدایت دهند که با خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست همکاری لازم را انجام دهند.

از سوی هم فهیم نیکزاد مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در بغلان گفت که لازم است برای خبرنگاران سهولت‌های ضروری در رفت و برگشت آنان فراهم گردد.

وی اضافه کرد در این مورد موضوع قبلا با سخنگوی پولیس بغلان شریک گردیده است هر چند آنان وعده همکاری نموده اند، اما باز هم دیده می‌شود که پولیس مانع رفت و برگشت همکاران ما در برخی ایستگاه‌های بازرسی در شهر می‌شوند و این سبب سکتگی در امر اطلاع‌رسانی خبرنگاران گردیده است.

آقای نیکزاد یک بار دیگر از مسوولان امنیتی صمیمانه تقاضا نمود که در این مورد توجه جدی نموده و به پولیس موظف در شهر و کمربند‌های امنیتی این موضوع را شریک نمایند تا مانع فعالیت خبرنگاران نشوند.

در همین حال حلیمه وردک، معاون کمیته مشترک خبرنگاران و مسوول انجمن زنان ژورنالیست در بغلان گفت که ۱۲ واقعه مثبت کرونا در این ولایت اثرات منفی را بر رسانه‌ها و فعالیت خبرنگاران زن گذاشته که نظر به ګذاشته حضور شان کمتر شده است.
خانم وردک ګفت:« با قرنطینه شدن شهر پلخمری از سوی کمیته اضطرار بعضی از رسانه‌ها در کل کارکنان رسانه‌ای شان را بدون معاش رخصت کرده و شماری را هم که رخصت نیستند، مستحق معاش نمی‌دانند».

حلیمه وردک ګفت که ما با همه خبرنگاران سه نشست پی در پی داشتم اما متاسفانه در کنار خبرنگاران زن حتا خبرنگاران مرد هم شکایت داشتند که تا حال هیچ وسایل محافظتی و صحی از سوی کدام نهادی برای شان داده نشده است.

به گفته خبرنگاران زن در بغلان که با قرنطینه شدن شهر همه در رخصتی به سر می‌برند و تنها خبرنگاران هستند که در مبارزه با ویروس کرونا گام به گام با داکتران و پولیس، کار می‌کنند.

خانم حلیمه وردکُ، معاون کمیته مشترک خبرنگاران در بغلان در مورد گفت قبل از اینکه خبرنگاران زن به ویروس کشنده کرونا مصاب شوند حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران باید تدابیر وقایوی را با درنظرداشت وسایل محافظتی و صحی برای آنها در نظر بگیرند.

این در حالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان از وضعیت فعلی خبرنگاران در سرتاسر کشور نگران بوده و در این مورد چندی قبل اطلاعیه‌ای را در رابطه با شیوع ویروس کرونا و تاثیرات آن در کار و فعالیت خبرنگاران نیز منتشر کرد.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *