قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / چالش کرونا؛ محدودیت های دسترسی به اطلاعات برای خبرنگاران زن در هرات بیشتر شده است

چالش کرونا؛ محدودیت های دسترسی به اطلاعات برای خبرنگاران زن در هرات بیشتر شده است

هرات

۱۱ اپریل و ۲۳ حمل ۱۳۹۹

خبرنگاران زن در هرات می‌گویند، عدم پاسخگویی درست مسوولان در ادارت دولتی به خصوص در این شرایط که بیماری کرونا گسترش پیدا نموده است وزارت صحت عامه به تلیفون‌های خبرنگاران جهت ارایه معلومات پاسخ نمی‌دهد.

این خبرنگارن در ضمن این مشکل، می‌افزایند که برای تهیه گزارش و یا خبر آنان مشکلات بی‌حد ترانسپورتی و هم سخت‌گیری مسوولان رسانه‌های هرات را متحمل می‌شوند.

سمیه ولی‌زاده خبرنگار در هرات می‌گوید که مشکل اصلی شان عدم ارایه اطلاعات از سوی ادارات دولتی به خصوص بخش صحت است.

خانم ولی‌زاده از مسوولان ادارات دولتی می‌خواهد در این روزهای قرنطین که گشت و گذار در داخل شهر ممنوع است ، خوب است مسوولان ادارات مربوط، اطلاعات را از طریق تلیفون به اختیار خبرنگاران قرار دهند تا از تجمعات جلوگیری شود.

او در ادامه می‌افزاید:« تمام امکانات صحی از سوی رسانه‌ای مربوط شان در اختیار وی قرار گرفته شده و امیدوارم در کنار این سهولت در تایم کاری خبرنگاران زن نیز تغییرات مناسب ایجاد گردد».

همچنان خبرنگاران زن در هرات می‌گویند که مشکل اصلی آنان در این روزهای قرنطینه عدم موجودیت وسیله‌ای نقلیه است که باعث کندی روند دریافت معلومات می‌شود چون در شهر تردد موتر ها خیلی اندک است.

عاطفه علی‌زاده از دختران خبرنگار در هرات نیز می‌گوید که مهم‌ترین چالش رد این روزها در هرات به دست آوردن اطلاعات از اداره صحت عامه در این ولایت است که در این اداره فرد مشخصی در راستای ارایه اطلاعات به خبرنگاران وجود ندارد.

خانم علی‌زاده گفت:« مسوولان رسانه‌ها باید شرایط دشوار و سخت موجود را درک کنند و توقع کار روزهای عادی را ازخبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن نداشته باشند با وجودی که ما خبر و رویداد مهم را فورا اطلاع‌رسانی می‌کنیم».

او می‌افزاید ادارات دولتی که در این روزهای بحرانی به گونه درست اطلاعات را به خبرنگاران ارایه نمی‌کنند و با کم شدن تایم کاری در این ادارات، حصول اطلاعات هم نسبت به گذشته مشکل‌تر شده است علی‌زاده بیان داشت:« بهتر خواهد بود که نهادهای رسانه‌ای و ادارات دولتی مشکلات متعدد خبرنگاران را جهت اطلاع‌رسانی به موقع درک نمایند».

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که مسوولان در رسانه‌های هرات می‌گویند تمام تجهیزات صحی را برای کارمندان رسانه‌ها تهیه نموده اند.

سهیلا عرفانی یکی از مسوولان رسانه‌های محلی هرات می‌گوید در این روز های قرنطینه تایم کاری را برای خبرنگاران حدود 3 ساعت کم کرده اند و به آن ها اعلان نموده اند که اکثر کارهای شان را از طریق تلیفون انجام دهند تا نیازی به بیرون رفتن از رسانه نباشد.

خانم عرفانی گفت:« رسانه‌ها در هرات با وجود مشکلات اقتصادی که دارند،نمی‌توانند برای همه کارمندان شان وسیله نقلیه در نظر بگیرند، اما برای دنبال کردن گزارش‌ها و کارهای رسانه‌ای وسیله نقلیه برای خبرنگاران وجود دارد».

از سوی هم مسوولان در اداره محلی هرات بیان می‌دارند، خبرنگاران پل ارتباطی بین دولت و مردم هستند و تمام ادارات مکلف به پاسخگویی به خبرنگاران می‌باشند.

جیلانی فرهاد سخنگوی مقام ولایت هرات گفت، پاسخگویی به خبرنگاران و شهروندان از نظر قانونی و اخلاقی مکلفیت مسوولان ادارات دولتی است و مسوولان این ادارات مکلف به پاسخگویی به خبرنگاران هستند.

آقای فرهاد می‌گوید:« با مسوولان اداره صحت عامه ولایت هرات نیز در باره ارایه به موقع اطلاعات به مردم و خبرنگاران صحبت شده و امیدواری وجود دارد که این اداره، اطلاعات را به صورت بهتر در اختیار خبرنگاران و مردم قرار بدهند».

او گفت ما در شرایط عادی قرار نداریم، ولی باز هم تمام تلاش های خود را انجام می‌دهیم تا به گونه درست اطلاعات را در اختیار خبرنگاران قرار دهیم.

این همه حرف ها در حالی بیان می‌گردد که خبرنگاران زن که از چندی پیش طرح قیود روز گردی از سوی اداره محلی هرات برای جلو گیری از شیوع ویروس کرونا در هرات اجرا شده است و خبرنگاران نیز برای تهیه گزارش‌های شان با مشکلات زیاد مواجه اند .

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *