قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / سایه کرونا بر کار رسانه‌ای زنان در بلخ

سایه کرونا بر کار رسانه‌ای زنان در بلخ

بلخ

۸ اپریل/ ۲۰ حمل ۱۳۹۹

با شیوع ویروس همه‌گیر کرونا در کشور، خبرنگاران زن نیز از دشوار شدن کارشان سخن می‌زنند.

بیشتر زنانی که در رسانه‌های ولایت بلخ مشغول کار اند، می‌گویند با وجود قرنطین شدن باشنده‌های این ولایت باز هم ناگزیر اند به فعالیت رسانه‌ای شان ادامه دهند.

وحیده فیضی یکی از خبرنگاران در بلخ که با وجود چالش‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا، این روزها به محل کارش در یکی از رسانه های دیداری حضور می‌یابد می‌گوید کارمندان رسانه‌ای نیز مانند سایر اقشار، ذهن شان خالی از تشویش‌های جسمی و روانی در مورد ویروس کرونا نیست.

خانم فیضی گفت:« یک خبرنگار وقتی صبح روانه دفتر می‌شود، از فضای دفتر گرفته تا مکان‌هایی که برای تهیه گزارش خبری سر می‌زند، بیم دارد که مبادا به این ویروس خطرناک مبتلا شود».

وحیده فیضی می‌افزاید:« بیشتر نهادهای رسانه‌ای کارمندان شان را قرنطین خانگی کرده‌اند و ادارات دولتی و شخصی نیز با در نظر گرفتن امتیازات، کارمندان خود را رخصت کرده‌اند، اما متاسفانه در این شرایط بد اقتصادی، گفته شده که تعدادی از رسانه‌ها کارمندان شان را بدون پرداخت امتیاز، قرنطین کرده اند که این موضوع تأسف بار و نگران‌کننده است».

این فعال رسانه‌ای در ولایت بلخ همچنان از مسوولان رسانه‌ها و نهادهای حامی خبرنگاران تقاضا دارد که معاش کارمندان رسانه‌ای در روزهای قرنطین قطع نشود.

حمیرا مرادی یکی دیگر از خبرنگاران در شهر مزار شریف می‌گوید که در روزهای قرنطین چون همکاران شان به تیم‌های متعدد در روزهای کاری تقسیم شده‌اند، حجم کارهای خبرنگاری شان نیز بیشتر شده است.

خانم مرادی از بی‌توجهی شهروندان به توصیه‌های صحی نگران بوده، می‌گوید ممکن جان خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای که از روی ناگزیری در این روزها به کار خود ادامه می‌دهند با خطر مواجه گردد.

خانم مرادی گفت:« هرچند در شهر محدودیت وضع شده، اما برخی‌ها با رفتن به تفریح و دشت‌ها قیود گشت و گذار را مراعات نمی‌کنند. برخی‌ دیگر هم توصیه ‌های صحی را نادیده می‌گیرند».

این در حالی است که شمار دیگر از زنانی که فارغان رشته روزنامه نگاری اند نیز به دلیل شیوع بیماری کرونا در منازل شان در قرنطین به سر می‌برند و در انتظار بهبود وضعیت اند تا بتوانند در یکی از رسانه ها به فعالیت آغاز کنند.

از سویی هم مسوولان شماری از رسانه‌ها در ولایت بلخ بیان می‌دارند که به منظور جلوگیری از گسترش بیماری کرونا رفت و آمد کارمندان به ویژه زنان را محدود ساخته اند.

این درحالی است که خلیل‌الله حکمتی رییس صحت عامه ولایت بلخ در تازه ترین مورد از ثبت 5 مورد مثبت ویروس کرونا خبر داده می‌گوید با این 5 مورد تازه، شمار واقعات مثبت کرونا در بلخ به 11 مورد رسیده است.

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *