قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / درباره ما / معرفی مرکز حمایت از زنان ژورنالست درافغانستان

معرفی مرکز حمایت از زنان ژورنالست درافغانستان

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان (CPAWJ)  شبکه‌ای از فعالان رسانه‌ای زن در افغانستان است که با همیاری سازمان گزارش‌گران بدون مرز(RSF) سازمان جهانی دفاع از روزنامه‌نگاران و  برای دفاع از حقوق زنان ژورنالیست در عرصه جامعه و کار تشکیل شده است .

دفتر مرکزی این نهاد در شهر کابل و نماینده های آن  از جمله زنان فعال ژورنالیست در 10 ولایت افغانستان به عنوان نخستین شبکه زنان خبرنگار  انتخاب و به فعالیت آغاز نموده اند.

اکنون این مرکز در 20 ولایت نماینده و خبرنگار دارد.

زنان ژورنالیست در افغانستان از یک سو قربانی واپس‌گرایی دشمنان آزادی بیان و حقوق زنان هستند و از سوی دیگر قربانی برخی ناروشنی‌های قانون و تبعض در جامعه و در محل کار.

اینگونه خشونت و آزار اذیت علیه ژورنالیست های زن بیشتر و تعداد خبرنگاران زن در کشور روز به روز کمتر می‌شود. در بسیاری از ولایت  زنان ژورنالیست به دشواری در رسانه ها کار می‌کنند و در برخی از ولایت و ساحه‌های کشور خبرنگار زن اصلا وجود ندارد.

زنان ژورنالیست نخستین قربانیان جنگ و ناامنی در کشور و اصلی ترین قربانیان تبعض‌ در جامعه و محل کار هستند. به این وضعیت باید پایان داده شود. تهدید و خشونت علیه زنان ژورنالیست تلاش برای محدود کردن ازادی اطلاع رسانی و آزادی رسانه‌ها است.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست (CPAWJ) با گزارش‌دهی از وضعیت زنان ژورنالیست، در همکاری با رسانه ها، تعامل با دولت و جامعه مدنی، و برگزاری دوره‌های آموزشی در جهت بهبود وضعیت زنان ژورنالیست تلاش می کند.

داد خواهی جهت حق برابر و مزد مساوی ، منع آزار و اذیت جنسیتی در محل کار، زمینه سازی برای سهیم شدن زنان ژورنالیست در مدیریت و رهبری یکی از اهداف و برنامه های اساسی دیگر این مرکز میباشد.

آغاز به کار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست (CPAWJ) در روز هفت مارچ 2017 هدیه به زنان شجاعی است که این وظیفه پر مخاطره را در چنین شرایط دشوار جهت خبر رسانی و حق داشتن معلومات برگزیده‌اند.

آزادی بیان و دسترسی به معلومات آزاد و مستقل یکی از دستاوردهای افغانستان در 16 سال اخیر است. وجود  این تعداد رسانه و خبرنگار و فعال رسانه ای  در تاریخ کشور بی سابقه است.

با این وجود خشونت و تهدید علیه روزنامه نگاران همچنان ادامه دارد. از این میان زنان ژورنالیست بیش از دیگران در معرض خطر تهدید و خشونت و تبعیض قرار دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *