قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ماندن یا رفتن؛ آینده کاری خبرنگاران زن در بلخ وابسته به امنیت

ماندن یا رفتن؛ آینده کاری خبرنگاران زن در بلخ وابسته به امنیت

بلخ

۵ اسد ۱۴۰۰ و ۲۷ جولای ۲۰۲۱

در جریان ماه های اخیر، وخامت اوضاع امنیتی در سراسر کشور از جمله ولایت بلخ، ادامه فعالیت رسانه ای را برای کارکنان رسانه های کشور به خصوص خبرنگاران زن دشوار ساخته است. شماری از خبرنگاران زن وظایف شان را به صورت موقت کنار گذاشتند و شماری هم به کشورهای بیرونی پناه بردند.

اما حالا بسیاری از زنان تحصیل کرده به خصوص خبرنگاران با تجربه می گویند که عقب نشینی نخواهند کرد و به فعالیت ادامه خواهند داد به شرط اینکه حکومت نیز تکانی بخورد و امنیت را برقرار کند حتا شماری از خبرنگاران زن که مدتی قبل به بیرون از کشور رفته اند می گویند در صورتی که امنیت تأمین شود به افغانستان باز می گردند تا به کارشان به حیث روزنامه نگار ادامه بدهند.

مرسل امیری که یکی از خبرنگاران زن در ولایت بلخ بود چندی قبل به کشور ترکیه سفر کرده و اکنون به گفته خودش در یکی از شهرهای آن کشور خانه نشین شده است. مرسل امیری به خبرنگار مرکز می گوید:« من یکی از کسانی بودم که شانزده سال در کشورم درس خواندم و دو سال کار کردم، اما به خاطر اینکه به عنوان یک خبرنگار زن اوضاع برای ادامه فعالیتم تنگ تر شد، ناگزیر مقصد و مسیر زندگی ام را تغییر داده و مهاجر شدم».

او می افزاید برایش دردناک است خانمی که سال ها درس خواند، وطن خود را دوست دارد و به خصوص کسی که آرزو دارد یک روزنامه نگار موفق باشد، ناگزیر شود که در یک کشور دیگر خانه نشین شود.

خانم مرسل امیری می گوید :« در کشورهای بیگانه ما ناگزیریم از صفر شروع کنیم و جایگاه اجتماعی که در کشور خود داریم را نخواهیم داشت. من آرزو دارم که کشورم امن و آرام باشد تا بتوانم دوباره به افغانستان بازگردم و به فعالیت روزنامه نگاری بپردازم».

در همین حال مسوولان دفتر نی (حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان) در ولایت بلخ تأکید می ورزند که حکومت مسوولیت دارد تا امنیت سراسری را برای فعالیت و حضور زنان در اجتماع، به خصوص در رسانه ها تأمین کند.

مجیب خلوتگر مسوول دفتر نی گفت:« هیچ کسی دوست ندارد پس از سال ها تحصیل و کسب موقف اجتماعی خوب در کشور، در بیرون از افغانستان به شکل گمنام زندگی کند به خصوص خبرنگاران زن که زحمات و قربانی های زیاد را متحمل شده اند».

از جانب دیگر نیلوفر شریفی یکی از زنان فعال خبرنگار در بلخ، می گوید وضعیت کنونی امنیتی بر روان خبرنگاران زن تاثیر منفی گذاشته است. به گفته او برخی خبرنگاران زن از کار دست کشیده اند و عده ای هم از کشور بیرون شده اند زیرا امنیت روحی و روانی نداشته اند.

نیلوفر شریفی می گوید: «اگر وضعیت امنیتی خوب باشد بدون شک ماندن در کشور را ترجیح می دهم. من کشورم را دوست دارم و اگر وضعیت خوب باشد حتا فکر رفتن به بیرون از کشور را در سر نمی پرورانم».

این درحالی است که با تحولات نسبتا مثبت در بیست سال اخیر در عرصه آزادی بیان در کشور، مردم خوشبین بودند که وضعیت در کشور بهتر شود، اما برخلاف انتظار شهروندان، اوضاع بدتر شد. با این حال، خبرنگاران زن با جدیت تأکید می ورزند که حکومت با مدیریت وضعیت امنیتی کشور، اجازه ندهد دستاوردهای بیست ساله زنان نابود شود.

گزارش: وحیده

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کمبود برنامه های آموزشی مسلکی برای خبرنگاران زن در فراه

فراه ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ تعداد از خبرنگاران زن در فراه از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *