قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / بلا تکلیفی زوج خبرنگار هراتی

بلا تکلیفی زوج خبرنگار هراتی

هرات

۲۱ اسد ۱۴۰۰ و ۱۲ اگست ۲۰۲۱

ستوری کریمی خبرنگار خبرگزاری پژواک و شکیب شمس خبرنگار رادیو سلام وطندار، در اول آگست ۲۰۲۱ میلادی (۱۰ اسد) هنگامی که برای تهیه گزارش به منطقه ” پُل مالان”خط نخست جنگ در شهر هرات رفته بودند بر موتر حامل شان از سوی گروه طالبان گلوله باری شد و سپس توسط طالبان بازداشت شدند.

در همان روز پس از ۲۰ دقیقه اسارت، این زن و شوهر خبرنگار با پادرمیانی بزرگان محل و ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان دوباره آزاد شدند.

این زن و شوهر خبرنگار علاوه بر رسانه های مذکور با آژانس خبری رویترز نیز همکاری دارند، اما افزایش فشار طالبان محلی برای نشر اخبارشان بر این زوج خبرنگار سبب شد تا آنها مجبور به ترک خانه و شهرشان شوند.

ستوری کریمی و شکیب شمس که اکنون در یک مرکز امن در مرکز کشور بسر می برند از مشکلات فرا رو و بی سرنوشتی شان سخن می زنند.

خانم کریمی می گوید با اینکه در حمله گروه طالبان به او و همسرش آسیبی نرسیده، اما تهدیدهای مکرر تلیفونی از سوی طالبان سبب تضعیف روحیه و بروز مشکلات روحی بر آنان شده است.

خانم کریمی گفت:« افراد طالبان هنگام آزادی از او و همسرش تعهد گرفته اند که باید گزارشات مربوط به این گروه را نشر و پخش کنند».

این زوج خبرنگار که حالا در وضعیت بی سرنوشتی در کابل بسر میبرند و اجازه بیرون شدن از مرکز امن را ندارند خواهان همکاری نهادهای خبرنگاری برای بیرون رفت شان از وضعیت کنونی هستند.

شکیب شمس خبرنگار سلام وطندار از مشکلات فرا راه شان نیز می گوید حتا مجبور شده اند تا به گونه پنهانی و با استفاده از لباس مبدل به میدان هوایی هرات بروند چرا که در مسیر راه میدان هوایی نیز چندین چک پاینت گروه طالبان بوده است.

با اینکه این زوج خبرنگار هنگام تهیه گزارش از خط نخست جنگ برای خبرگزاری پژواک و رادیو سلام وطندار با مشکل روبرو شده اند، اما تا به حال مورد حمایت نهادهایرسانه ای شان در کابل قرار نگرفته اند.

 خانم کریمی گفت:« متاسفانه نهادهای خبرنگاری در افغانستان در هنگام بروز مشکلات برای خبرنگاران تنها به نشر یک خبر اکتفا می کنند و از این رو هیچ ارگان دولتی و خصوصی به فکر مصوونیت کامل خبرنگاران نیست».

این مشکلات در حالی بروز نموده که در جریان چند ماه اخیر حملات گروه طالبان در ولایت های مختلف افغانستان شدت یافته و طالبان کنترول نزدیک به ۲۰۰ ولسوالی و مراکز شهرهای زرنج و شبرغان همچنان ولایات مثل بدخشان، غزنی   را به دست گرفته اند. در این میان خبرنگاران برای دسترسی به اطلاعات دقیق مجبور به حضور در میدان جنگ استند که از این ناحیه به شدت آسیب پذیر اند.

چند روز پیش یک خبرنگار در ولایت هلمند نیز توسط گروه طالبان بازداشت شد که مجددا آزاد شد.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کمبود برنامه های آموزشی مسلکی برای خبرنگاران زن در فراه

فراه ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ تعداد از خبرنگاران زن در فراه از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *