قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / کمبود برنامه های آموزشی مسلکی برای خبرنگاران زن در فراه

کمبود برنامه های آموزشی مسلکی برای خبرنگاران زن در فراه

فراه

۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱

تعداد از خبرنگاران زن در فراه از نبود برنامه های آموزشی مسلکی برای آنان شاکی بوده و می گویند برای خبرنگاران زن امکانات بسیار کم بوده و انها به برنامه های آموزشی دسترسی ندارد.

رویا وفا یک تن از گویندگان در یکی از رسانه های محلی فراه گفت، چالش های زیادی سد راه خبرنگاران زن در فراه وجود دارد، اما باز هم تعدادی از زنان علاقمندی زیادی به کار کردن در این بخش را دارند، ولی مسلکی نبودن آنها باعث شده تا نتواند در رسانه ها به درستی فعالیت نمایند.

به گفته خانم وفا، بیشتر زنانی که در رسانه ها کار می کند تجربه کافی و سند مسلکی ندارد و تنها برنامه های تفریحی را پیش می برند.

رویا وفا فزود:« اشتراک در برنامه های آموزشی مسلکی سبب می شود تا مهارت های شغلی ما بیشتر شود و روی آینده شغلی خبرنگاران زن تاثیر مثبت داشته باشد».

مینه مروت، یکی دیگر از خبرنگاران در فراه می گوید:« خبرنگاران زن در این ولایت نمی توانند به صورت مسلکی کار خود را در رسانه ها انجام بدهید.آنان نیاز به آموزش های مسلکی دارند و باید برای آنها ورکشاپ های آموزش معیار های خبرنگاری از سوی نهادهای حامی خبرنگاران راه اندازی گردد».

به گفته بانو مروت که تدویر برنامه های آموزشی می تواند روی شیوه  فعالیت بهتر خبرنگاران زن در رسانه ها تاثیر خوبی داشته باشد.

شبنم فطرت فعال مدنی گفت:« خبرنگاران زن در فراه جهت پیش برد کارهای مسلکی شان به برنامه های آموزشی نیاز مبرم دارند زیرا آنها تاکنون آموزش کافی را حصول ننموده اند».

وی افزود، روزنامه نگاارن زن دراین ولایت کمتر به برنامه های آموزشی دسترسی دارند، چون در فراه برنامه های آموزشی مسلکی برای خبرنگاران زن خیلی اندک برگزار می شود. در حالی که برگزاری این گونه برنامه ها برای خبرنگاران زن در کنار کار عملی، رهنمای خوب شده می تواند.

بنیامین بارز رییس اطلاعات و فرهنگ در فراه می گوید، یکی از دلایل کمرنگ بودن زنان در رسانه های فراه، عدم ظرفیت سازی مسلکی آنها نسبت به کار ژورنالیستی می باشد که حضور شان را در فعالیت های رسانه ای را کمرنگ نشان می دهد.

نامبرده افزود:« ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه هم روی مسلکی شدن خبرنگاران زن  دارد، اما متاسفانه هیچ نهاد حامی خبرنگاران همرای با ما همکاری نمی کند تا بتوانیم در همکاری با هم برنامه های آموزشی را برای خبرنگاران زن در این ولایت راه اندازی نماییم».

این در حالی است که ظرفیت سازی مسلکی و آموزشی خبرنگاران زن در فراه خیلی پایین است و در چند سال اخیر هیچ برنامه آموزشی برای این زنان برگزار نشده است ..

گزارش: پریسا شهاب زاده تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *