قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان

۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱

افزایش ناامنی و گسترش سریع موج سوم کرونا، بلند بودن آمار مبتلایان به این بیماری و جان باختن صدها شهروند کشور بر اثر ابتلا به آن، سبب نگرانی خبرنگاران زن در ولایت های بغلان و سمنگان  شده است.

خبرنگاران زن در این دو ولایت می گویند در کنار ویروس کرونا، ناامنی های اخیر و تهدید بلند امنیتی علیه خبرنگاران  در کشور نگرانی جدی را برای روزنامه نگاران زن به وجود آورده است.

رویدا عثمانی،  خبرنگار در سمنگان  می گوید که اکثر نقاط ولسوالی های ولایت سمنگان در دست طالبان است و ایبک که مرکز این ولایت می باشد نیز تحت تهدیدات جدی امنیتی قرار دارد.

خانم عثمانی از حکومت  خواهان ایجاد فضایی مصوون برای فعالیت به موقع شان می باشند.

در این حال جاوید افغان، مسوول رادیو و تلویزیون سیمای صلح در سمنگان، می گوید که خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن در این ولایت با تهدیدات زیادی روبرو هستند روی این دلیل و مشکلات مالی مجبور شدند تا وقت نا معین رسانه های مربوط شان را بسته کنند.

آقای افغان گسترش ویروس کرونا را در کشور نیز نگران کننده خوانده، گفت:« به منظور کاهش آسیب پذیری از بیماری کرونا، خواست ما این است که در رسانه ها تا جایی که امکان دارد کارمندان از راه دور کار کنند و اگر امکان آن وجود ندارد با تقسیم کار می شود تا اندازه ای خبرنگاران زن  و مرد را مصوون نگه داشت».

به گفته زهره لطیفی، کارمند  یکی از رسانه های محلی در شهر سمنگان که با گسترش موج سوم کرونا بنابر توصیه وزارت صحت عامه، رسانه ها باید نکات صحی را مراعات کرده  و مسولان  رسانه ها کارمندان مسن، آنانی که به بیماری های مزمن دچار هستند و یا سابقه بیماری های ویروسی داشته اند، کارمندانی که بدن شان ضعیف تر است و همچنان خانم های باردار و شیرده را رخصت نمایند.

خانم لطیفی از مسوولان رسانه ها تقاضا دارد که توصیه های وزارت صحت عامه را جدی گرفته و یا حداقل در ضدعفونی نمودن محیط کار بیشتر از پیش توجه نمایند.

با این حال مسوولان در رسانه های ولایت سمنگان و بغلان  اطمینان می دهند که با رعایت نمودن موارد صحی و تنظیم نمودن تقسیم اوقات کاری به صورت یک روز در میان، می کوشند تا از مبتلا شدن کارمندان رسانه ها به خصوص خبرنگاران زن به ویروس کرونا جلوگیری کنند.

در همبن حال مرضیه اکبری خبرنگار پژواک در ولایت بغلان گفت وضعیت بد امنیتی و گسترش ویروس کرونا در این ولایت سخت نگران کننده است.

خانم اکبری از حکومت خواهان تامین امنیت برای فعالیت بهتر خبرنگاران زن در فضایی مصوون می باشد.

مرضیه اکبری می گوید:« ناامنی های اخیر در بغلان  و سهم ندادن بیشتر خبرنگاران زن در مسایل مربوط به سر نوشت شان چالش بزرگ در قبال کار و فعالیت رسانه ای آنان بوده می تواند».

این در حالی است که شیوع بیماری کرونا در سراسر کشور به گونه مستقیم بر فعالیت رسانه ها تأثیر منفی داشته و در کنار چالش های دیگر، سبب بروز آسیب های روانی نزد خبرنگاران زن نیز شده است.

فتانه متوکل به خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در بغلان گفت در کنار ناامنی و گسترش ویروس کرونا، برخورد تعصب آمیز و سنتی از جانب مردان در برابر زنانی که در رسانه ها کار می کنند از مشکلات دیگر رسانه ها و خبرنگاران در این ولایت است .

ذاکر نوری، مسوول مرکز آزاد ژورنالیستان افغان می گوید که کار خبرنگاران زن در این ولایت می تواند دستآورد خوبی از آزادی بیان و اطلاع رسانی زنان باشد.

اقای نوری در ضمن یادآور شد:« وضعیت جنگی افغانستان برای همه زنان به خصوص برای زنانی که کار رسانه ای می کنند باعث بروز مشکلات روحی و روانی گردیده است».

وی افزود گسترش ویروس کرونا و نبود امکانات صحی در ولایت بغلان  مشکل دیگری است که خبرنگاران زن را با ناراحتی ها و بیماری های روانی دچار نموده است.

خبرنگاران بغلان از حامیان آزادی بیان و ملل متحد می خواهند آنان را مورد حمایت قرار دهند. این در حالی است که طی دو هفته اخیر رادیو تلویزیون سیمای صلح در ولایت سمنگان فعالیت اش را به دلیل نا امنی متوقف کرده و در ولایت بغلان هم به دلیل ناامنی و عدم مصوونیت نهادهای رسانه ای، صفحه فیسبوک رسمی تلویزیون تنویر هک گریده است.

 این خبرنگاران خواهان برقراری فضایی مصوون برای فعالیت های رسانه ای شان، دسترسی به موقع به اطلاعات و سهم دادن بیشتر آنها در مسایل مربوط به سرنوشت خود شان می باشند.

گزارش: آمنه  وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کمبود برنامه های آموزشی مسلکی برای خبرنگاران زن در فراه

فراه ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ تعداد از خبرنگاران زن در فراه از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *