قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / گسترش ناامنی در حوزه شمال، روزهای پر از اضطراب خبرنگاران زن در بلخ

گسترش ناامنی در حوزه شمال، روزهای پر از اضطراب خبرنگاران زن در بلخ

بلخ

۷ اسد ۱۴۰۰ و ۲۹ جولای ۲۰۲۱

«من چندین بار از سوی طالبان مورد تهدید قرار گرفته ام و حالا ترس از این دارم که اگر طالبان شهرها را در تصرف خود دربیآورند، آینده من، خانواده ام و دیگر خبرنگاران این مرز و بوم چه خواهد شد؟» این مطلب را مهناز موزون یکی از خبرنگاران آزاد در ولایت بلخ بیان می کند.

خانم موزون، می افزاید نه تنها او بلکه همه زنان افغانستان از وضعیت جاری و شکننده کشور نگران هستند و حالت روحی خوبی ندارند.

او می گوید:«من که به عنوان خبرنگار مدت ۹ سال در رسانه های داخلی و خارجی مصروف فعالیت بودم، حالا از وضعیت اسف بار و ناامن کشورم نگران هستم و حالت روحی چندان خوبی هم ندارم».

به گفته خانم موزون، دولت تا کنون در میدان های جنگ آنگونه که انتظار می رفت موفق نبوده و تضمین برای زندگی مصوون خبرنگاران زن وجود ندارد که همه این ها نگرانی و استرس او را بیشتر کرده است.

مهناز موزون با نگرانی اضافه می کند:«آیا از سوی حکومت و نهادهای حامی رسانه ها به مصوونیت جانی ما توجه خواهد شد یا خیر؟ پرسشی است که اصلا پاسخ آن را نمی دانم و این روزها درگیر ترس و اضطراب می باشم».

مبینه ساعی مسوول دفتر« نی » یا حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان در زون شمال نیز به خاطر وخامت اوضاع امنیتی در کشور به خصوص در ولایات شمال نگران است.

خانم ساعی بیان داشت:«در بلخ ناامنی بسیار جدی است. وقتی جنگ باشد و خبرنگاران نتوانند کار اطلاع رسانی را به صورت دقیق انجام دهند و حکومت هم از رسانه ها و خبرنگاران حمایت نکند، از سوی دیگر گروه مخالفان، رسانه ها را قبول نکنند، خبرنگاران در حالت خطر می باشند و ادامه فعالیت آنان دشوار خواهد بود».

به گفته خانم ساعی بیشتر زنانی که از شهر مزارشریف یا ولایات شمال به بیرون از کشور نقل مکان نموده اند، به صورت شخصی و یا با هزینه خودشان اقدام کرده اند، ولی تا کنون نه دولت و نه نهاد دیگر حاضر نشده که خبرنگاران زن را حمایت کند.

از جانب دیگر ژیلا هروی یکی از کارکنان رسانه ای در ولایت بلخ می گوید:«وضعیت رسانه ها چندان خوب نیست که ما بتوانیم به راحتی به وظیفه برویم. مشکلات مالی رسانه ها به خاطر موج سوم کرونا و همچنان شدت ناامنی ها در شمال کشور به خصوص در بلخ، بر فعالیت ما اثر منفی گذاشته و ما را نگران ساخته است».

خانم هروی می افزاید :«هر لحظه تشویش و اضطراب باعث تضعیف روحی ما گردیده و بعضی زنان حتا وظیفه خود را ترک نموده و به کشورهای دیگر مهاجر شده اند که ممکن بقیه خبرنگاران به خصوص زنان در تلاش هستند تا برای مصوونیت جان شان کشور را ترک کنند».

خبرنگاران زن در ولایت بلخ طی یک سال اخیر با چالش های زیادی روبرو بوده اند. گسترش کرونا، مشکلات مالی رسانه ها و در این اواخر، شدت گرفتن جنگ ها و نفوذ گروه طالبان به بیشتر بخش های ولایات شمال به شمول ولایت بلخ از جمله این چالش ها محسوب می شود.

گزارش:وحیده

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *