قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ناامنی و نگرانی خبرنگاران زن در فراه

ناامنی و نگرانی خبرنگاران زن در فراه

فراه

۶ اسد ۱۴۰۰ و ۲۸ جولای ۲۰۲۱

در کنار چالش های دیگر سد راه خبرنگاران زن در فراه در این اواخر جنگ و ناامنی در اطراف شهر فراه نگرانی خبرنگاران زن و فعالان رسانه ای را در این ولایت برانگیخته است.

شماری از خبرنگاران زن در فراه با ابراز نگرانی ادعا دارند که ناامنی و گسترش ویروس کرونا باعث شده تا نتوانند به صورت درست فعالیت های رسانه ای خود را انجام بدهند.

شبنم سلطانی خبرنگار در یکی از رسانه های محلی در فراه ضمن ابراز نگرانی از این وضعیت می گوید:« با اینکه فعالیت خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن در رسانه های فراه نسبت به گذشته چشمگیر است، اما افزایش ناامنی در کشور به خصوص در این ولایت باعث شده تا آنان نتوانند با دل جمع به فعالیت های رسانه ای خود ادامه بدهند.

به گفته خانم سلطانی که خبرنگاران زن امیدوار برقراری صلح بودند، اما قسمی که طالبان در این اواخر حملات خود را افزایش داده اند، معلوم می شود که برای زنان افغان به طور خاص خبرنگاران زن آن چنان که توقع می رود ارزش قایل نیستند و نمی خواهند که زنان در جامعه نقش فعال داشته باشند.

در این حال رویا وفا، یکی دیگر از خبرنگاران در این ولایت می گوید:« خبرنگاران زن طی بیست سال اخیر در افغانستان پیشرفت ها و دستآورد های چشمگیری در عرصه آزادی بیان داشته اند،.ولی ما نگران هستیم که با برگشت طالبان در حکومت نقش خبرنگاران زن همچو دو دهه قبل به عقب برنگردد».

بانو وفا می افزاید، خبرنگاران زن خواهان آمدن صلح هستند، اما نظر به گذشته ای طالبان بیم دارند وقتی دوباره حاکم حکومت شوند، ممکن پیشرفت های رسانه ای زنان افغان نادیده گرفته شود .

وی تصریح کرد:«ما خبرنگاران از حکومت می خواهیم تا در این عرصه توجه جدی نماید».

از سوی هم عبدالرحمان ژوندی مسوول رادیو« دنیای نو » در فراه موجودیت ناامنی در این ولایت را تایید کرده، می گوید:« متاسفانه در این اواخر جنگ، تهدیدات امنیتی و حملات مرگبار علیه افراد ملکی به خصوص خبرنگاران زن در کشور نگرانی جدی را میان این فعالان مدنی و اجتماعی به وجود آورده است».

به گفته آقای ژوندی، افزایش ناامنی دراین ولایت دسترسی خبرنگاران را به اطلاعات بسیار اندک نموده و آنان نمی تواند به صورت درست و به موقع اطلاع رسانی نمایند.

با این حال فاروق حضرتی، سخنگوی قومندانی امنیه فراه هر چند وضعیت امنیتی فعلی در این ولایت را تا حدی نگران کننده نمی داند که خبرنگاران نتوانند کار و فعالیت رسانه ای شان را به شکل درست آن انجام ندهند، اما نگرانی خبرنگاران  را از بابت ناامنی به جا می داند.

او می گوید:« نیروهای امنیتی در سرتا سر افغانستان به خصوص در ولایت فراه جهت تامین امنیت همه شهروندان به خصوص خبرنگاران سعی و تلاش خود را همیشه کرده است و ما مسوولیت خود می دانیم تا از خبرنگاران زن حمایت جدی کنیم».

نگرانی ها از بدتر شدن وضعیت امنیتی در مقابل کار و فعالیت رسانه ها به خصوص در قبال کار خبرنگاران زن در حالی مطرح می گردد که در این اواخر طالبان حملات خود را در همه نقاط افغانستان افزایش داده است و تعدادی از ولسوالی های ولایات به طور خاص چند ولسوالی فراه را نیز تصرف نموده است.

گزارش: پریسا شهاب زاده

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *