قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / تدویر ورکشاپ آموزشی در مورد مصوونیت، حقوق، تاثیرات جنگ روانی و وضعیت امروزی خبرنگاران زن در افغانستان از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز در همکاری با مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در کابل

تدویر ورکشاپ آموزشی در مورد مصوونیت، حقوق، تاثیرات جنگ روانی و وضعیت امروزی خبرنگاران زن در افغانستان از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز در همکاری با مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در کابل

کابل

۵ اسد ۱۴۰۰ و ۲۷ جولای ۲۰۲۱

ورکشاپ آموزشی در مورد مصوونیت، حقوق، تاثیرات جنگ روانی و وضعیت امروزی خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن در افغانستان از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز در کابل تدویر یافت که در این برنامه آموزشی خبرنگاران از مرکز و ولایات مشکلات شان را مطرح و پیشنهادات خویش را برای بهبود وضعیت کاری شان ابراز نمودند.

در این برنامه آموزشی نخست آقای رضا معینی مسوول دفتر ایران، افغانستان  و تاجیکستان در سازمان گزارشگران بدون مرز در فرانسه؛ روی اهداف اساسی سازمان گزارشگران بدون مرز صحبت نموده، گفت که این سازمان به وضعیت آزادی بیان و روزنامه نگاران می پردازد. 

او بیان داشت که مسوولیت اساسی سازمان نامبرده این است تا بررسی های در مورد اینکه جامعه مدنی و روزنامه نگاران چه فعالیت های داشتند و امروزه در چه حالت فعالیت می کنند، می باشد.

آقای معینی تصریح کرد، در سال ۲۰۲۰ میلادی مناطق غیر جنگی خطرناک تر از مناطق جنگی برای خبرنگاران بود و بیشتر خبرنگاران مرد در جهان متضرر شده اند.

وی ۵ کشور را به ترتیب مکزیک، عراق، افغانستان را با ۵ کشته، پاکستان و هند با ۴ کشته برای خبرنگاران مرگبار عنوان نموده، افزود:« در ۱۰ سال گذشته حدود ۱۰۰۰ خبرنگار در جهان کشته شده که دلیل آن هم جنگ و ناامنی بوده است».

آقای معینی در باره پخش خبر حقیقی و مصوونیت جان خبرنگاران گفت، صحت یک خبر و مصوونیت جان خبرنگاران در امر اطلاع رسانی خیلی مهم است و به اساس نظر سنجی ۲۰۲۱ میلادی نهاد« ادیل من ترست)» که اعتماد نگرن کننده ای از سوی مردم نسبت به روزنامه نگاران را نشان می دهد؛ ۵۹ فیصد از پرسش شوندگان در ۲۸ کشور جهان باور دارند که خبرنگاران مردم را با خبرهای که از نادرستی آن آگاه هستند، قصدا به خطا سوق می دهند و این عمل سبب همه گیری اطلاعات غلط یعنی دستکاری خبر و شایعه را فراهم می کند.  

وی گفت در برابر هر نوع خطری خبرنگار باید آمادگی و برنامه ریزی کامل داشته باشد که توجه به امنیت جان خودش، حفظ وسایل اطلاع دهی، حفظ مراحل ایمنی، مدیریت ماموریت و هوشیاری داشته باشد.

اواطلاع دهی را در کاهش مشکلات مردم عام موثر دانسته، گفت:« رسانه باید در کنار مردم باشد چنانکه نخست رسانه های چاپی بعد صوتی و تصویری در قرن ۲۰ رشد درخشانی نمود. از همان زمان گسترش ابزار جمعی اطلاع رسانی، نقش مهمی در توسعه و کم کردن مصایب( نه سیاسی) مردم داشت، پس اگر آگاهی دهی بیشتر شود، تباهی و مشکلات در جامعه بشری به مرور زمان کمتر می شود.

خانم فریده نیکزاد، مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در حالیکه برگزاری این چنین برنامه های آموزشی را برای خبرنگاران زن موثر عنوان می کند، می گوید در شرایط کنونی که نگرانی های جدی به دلیل تهدیدات امنیتی، قتل های زنجیره ای، حملات روزافزون طالبان همچنان ادامه دارد، خیلی ها هم موثر خواهد بود تا خبرنگاران زن راهکارهای مصوونیت جانی و شغلی، گزارش دهی دقیق و آموزش حقوق و وجایب شان را آگاه شوند.

خانم نیکزاد در حالیکه مشکلات خبرنگاران زن از مرکز و و لایات را از زبان خودشان مورد بحث قرار می داد، افزود:« نیاز است تا خبرنگاران زن در هر نقطه و مکان افغانستان، مستند سازی کنند تا حقایق و ناحقایق ها برملا گردد».

مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان بر بلند بودن صدای خبرنگاران و فعالان مدنی زن تاکیده نموده، بیان داشت نباید صدا و فعالیت بیست ساله زنان که با قربانی دادن و فداکاری های زنان افغان به دست آمده، خاموش و ساکت گردد.

در این حال مژده امیری خبرنگار از ولایت تخار، راه اندازی این چنین ورکشاپ های آموزشی را برای آگاهی بیشتر خبرنگاران زن ضروری دانسته، گفت:« ما که در این روزها تهدیدات و مشکلات سیاسی و امنیتی خیلی بدی را تجربه می نماییم، نیاز است تا راهکارهای قانونی کار و فعالیت خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن را بدانیم و این ورکشاپ برای بلند بردن سطح آگاهی ما خبرنگاران زن خیلی ممد واقع گردید».

خدیجه اشرفی، خبرنگار در غزنی که بنا بر تهدیدات امنیتی از ولایتش به کابل آمده است، از دولت خواهان تامین امنیت جان خبرنگاران زن در شرایط کنونی و در پسا از صلح شد.

همچنان فرحناز فریبرز خبرنگار آریانا نیوز، شرایط کنونی و کار خبرنگاران زن را در افغانستان خالی از خطر ندانسته، گفت:« ما زنان رسانه ای علاقه زیاد به کار خبرنگاری داریم و با وجود مشکلات امنیتی باز هم می خواهیم صدای زنان خاموش نشده، برعکس اطلاع دهی ما زنان رساتر و استوارتر از گذشته باشد».

آسیه وردک خبرنگار در میدان وردک بیان داشت که مردم عام و خبرنگاران زن در ولسوالی های این ولایت از سوی افراد مسلح زورمند، غیر مسوول و گروه طالبان مورد تهدید قرار می گیرند و این مشکل روز تا روز زیادتر می شود. او افزود:« ما زنان افغان و به طور خاص خبرنگاران انتظار روزهای خوب و بهتر را برای خدمت به مردم و اطلاع دهی بهتر داریم».

این ورکشاپ یک روزه به حمایت سازمان گزارشگران بدون مرز و در همکاری با مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با اشترک ۲۱ تن از روزنامه نگاران زن از نهادهای مختلف رسانه ای تدویر یافت.

سازمان گزارشگران بدون مرز،  شبکه جهانی دردفاع از روزنامه نگاری و روزنامه نگاران با ۱۳۰ نماینده در جهان و ۸ شعبه ملی با ۸ زبان در جهان می باشد که بررسی، اطلاعات و کار در راستای آزادی بیان در سرتاسر جهان را پیش می برد و مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، نماینده این سازمان در بخش خبرنگاران زن در افغانستان فعالیت دارد.

گزارش: محبوبه کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *