قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خوشبینی زنان رسانه ای در بغلان و سمنگان از فعالیت های حمایتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

خوشبینی زنان رسانه ای در بغلان و سمنگان از فعالیت های حمایتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

بغلان و سمنگان

۲۰ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۱ جولای ۲۰۲۱

خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان خوشبینی خویش را از فعالیت مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان ابراز نموده، خواهان حمایت بیشتر شان در وضعیت بدی امنیتی و کرونایی شدند.

این خبرنگاران می گویند، این نهاد نسبت به نهاد های دیگر به مشکلات خبرنگاران زن رسیدگی بیشتر کرده و زمینه های بیشتر کاری برای شان ایجاد نموده است.

سارا امانی( نام مستعار) خبرنگار در سمنگان گفت، مرکز از چهار سال بدینسو(آغاز فعالیت اش) صدای بیشتر خبرنگاران را به گوش مسوولان رسانیده و مشکلات خبرنگاران زن را همیشه انعکاس داده است.

وی اضافه نمود، حالا هیچ نهادی در سمنگان وجود ندارند که به مشکلات خبرنگاران زن رسیدگی کرده و زمینه های بیشتر کاری را برای شان فراهم سازد. آنان خواهان ایجاد نهاد های بیشتر حامی خبرنگاران زن در این ولایت شده اند.

در این حال اسدالله عطایی، امر اطلاعات و فرهنگ سمنگان به خبرنگار مرکز گفت که رسانه های این ولایت در مقایسه با رسانه های دیگر ولایات به دلیل نبود نهاد های حامی خیرنگاران از وضعیت خوبی برخوردار نبوده و با مشکلات زیادی مواجه اند.

اقای عطایی افزود:« در سمنگان صرف اتحادیه ملی و شورای ملی ژورنالیستان وجود دارد که از چندین سال بدین سو هیچ دستآورد و یا فعالیتی برای خبرنگاران انجام نداده اند».

آقای عطایی گفت که زنان به دلیل نبود نهادهای حامی خبرنگاران، کم توجهی مسوولان حکومتی، عدم تشویق و مروج بودن سنت های ناپسند اجتماعی کمتر در بخش خبرنگاری کار می کنند.

از سوی هم شمیناز علی زاده، خبرنگار رادیو شهروند در سمنگان گفت با وجود عدم دسترسی به اطلاعات، افراطیت، نبود امنیت، مشکلات اجتماعی و کرونایی که مدت دو سال می شود این بیماری کشنده دامن گیر مردم است، فعالیت سمبولیک اتحادیه ملی ژورنالیستان و شورای ملی خبرنگاران نیز بالای کار و روحیه خبرنگاران زن و خانواده های شان تاثیر سوء نموده و روی این چالش خبرنگاران زن نمی‌توانند به اثر ناامنی به ولسوالی‌های دور دست غرض تهیه گزارش رفته و یا در رسانه ها حضور بیشتر داشته باشند.

اما خانم شمیناز از حمایت و باخبری مرکز از زنان رسانه ای در این ولایت ابراز خورسندی کرده از مسوولان رسانه های محلی این ولایت می خواهد زمینه کار و فعالیت بیشتر را برای زنان در سمنگان فراهم سازند.

وی گفت مرکز حمایت از زنان ژورنالیست تا کنون با خبرنگاران زن همکار بوده و همیشه مشکلات آنان را بررسی نموده است.

خانم علی زاده بیان داشت:« نبود امتیازات و معاشات مساوی میان خبرنگاران زن و مرد همچنان عدم حمایت مسوولان رسانه‌ها از خبرنگاران زن در سمنگان، چالش ها در برابر کار و فعالیت رسانه‌ای زنان در این ولایت را بیشتر نموده است».

در ضمن رویدا عثمانی، خبرنگاردر سمنگان گفت که موجودیت تبعیض‌ جنسیتی و قومی، مانع کار و فعالیت خبرنگاران زن در این ولایت شده است و در بیشتر موارد، ادارات معلومات را به  خبرنگاران زن نمی‌دهند.

وی اضافه کرد به دلیل نبود نهادهای حامی خبرنگاران زن به جز مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و دو نهاد دیگر که فعالیت های شان به شکل سمبولیک است، مشکلاتی چون بیمه صحی، رابطه با کارفرما، حقوق… در برابر خبرنگاران وجود دارد.

همچنان حیات الله برمک، مدیر مسوول ماهنامه جریده سمنگان گفت که خبرنگاران زن در همه ولایات به خصوص در سمنگان به حمایت های جدی نیاز دارند، چون این زنان مشکلات و چالش های زیادی را در برابر اطلاع رسانی و تهیه گزارش متحمل می شوند.

این گفته ها در حالی بیان می گردد که خبرنگاران زن در بغلان نیز با مشکلات زیاد،  کار خبرنگاری شان را پیش می برند و خواهان تدویر برنامه های آموزشی برای روزنامه نگاران زن می باشند.

عزیزه محمدی، خبرنگار رادیو چونغر و افغان کیبل در بغلان می‌گوید ضعف اقتصادی و عدم پرداخت حق‌الزحمه به خبرنگاران زن همچنان وضعیت بد امنیتی و کرونایی سبب شده بیشتر خبرنگاران زن، رسانه‌ها را ترک کرده و به وظایف دیگری رو بیآورند.

به گفته وی راه اندازی برنامه‌های آموزشی خبرنگاری و حمایت زنان رسانه ای توسط نهادهای خبرنگلری و حکومتی می‌تواند حضور زنان را در رسانه‌ها بیشتر کند.

سلما حیدری خبرنگار رادیو رویان به این باور است که هم اکنون، ده‌ها خبرنگار زن در این ولایت وجود دارد که تجربه سال‌ها کار در رسانه‌ها و یا هم سند فراغت از فاکولته‌ ژورنالیزم را دارند، اما به گفته وی به علت نبود مصوونیت کاری در دفاتر و عدم پرداخت معاشات در وقت و زمان معین آن نمی‌خواهند کارهای رسانه‌ای را انجام دهند.

از سوی هم  فهیم نیکزاد مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در بغلان گفت، برای اینکه بتوانیم نقش و سهم زنان خبرنگار را در رسانه ها گسترش بدهیم، نیاز است تا مسوولان رسانه‌ها مشکلات سد راه آنان از جمله ناامنی و عدم پرداخت حقوق شان در وقت و زمان معین را حل نمایند.

آمنه وردک مسوول بخش ولایتی مرکز در سمنگان و بغلان مشکلات خبرنگاران زن در این ولایات را پذیرفته، می گوید که جهت ایجاد روحیه همکاری، هماهنگی و پل ارتباطی میان نهادهای صنفی و خبرنگاران زن؛ شناسایی و رسیدگی به مشکلات این خبرنگاران از طرف حکومت و در میان گذاشتن این همه مشکلات با مسوولان رسانه‌ها و هم همکاری نهادهای حکومتی با خبرنگاران زن در هنگام تهیه گزارش بدون هیچ نوع تبعیض، مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با تدویر جلسات منظم توانسته، نتایج خوبی از حل مشکلات خبرنگاران را نیز به همراه داشته است.

قابل ذکر است که در یک سال گذشته، ده ها خبرنگار زن به علت وضعیت کرونایی، عدم پرداخت معاشات، برخوردهای تبعیض‌آمیز مدیران رسانه‌ها و نبود محیط مصوون کاری، وظایف شان را ترک کرده‌اند که  گسترش این مشکلات می‌تواند دستآوردهای حدود بیست سال کار و فعالیت خبرنگاران زن را نه تنها در بغلان و سمنگان بلکه در تمام نقاط کشور با چالش مواجه کند.

این سخنان در حالی مطرح می شود که ماه قبل مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان برای رفع مشکلات خبرنگاران و بلند بردن ظرفیت های کاری شان سیمینار یک روز در رابطه به مصوونیت شغلی و روانی خبرنگاران زن را با اشتراک بیش از ۳۰ تن از زنان رسانه ای در کابل راه انداری کرد.

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *