قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / فراه، شاهد بازگشت تعدادی از دختران به کار رسانه ای

فراه، شاهد بازگشت تعدادی از دختران به کار رسانه ای

فراه

۱۴ سرطان ۱۴۰۰ و ۵ جولای ۲۰۲۱

با اینکه فراه از جمله ولایات دور افتاده و ناامن کشور است و تهدیدات امنیتی در این اواخر در این ولایت افزایش یافته است، اما در بخش رسانه ای دستآورد های چشم گیری داشته است.

نبود امنیت،عدم دسترسی به موقع به اطلاعات، برخورد تعصب آمیز از جانب مردم، خود سانسوری و امتیاز کم از جمله مشکلاتی خبرنگاران زن در این ولایت می باشد که همواره با آن رو به رو هستند.

اما با وجود این همه چالش ها یک بار دیگر بستر گرم خبرنگاری در این ولایت هموار گردیده و تعداد از زنانی که به دلایل گوناگون از رسانه ها فاصله گرفته بودند دوباره به فعالیت های رسانه ای رو آورده و حضور آنان نسبت به گذشته در رسانه های این ولایت افزایش یافته است.

همچنان تعدادی از خبرنگاران از افزایش رسانه ها در این ولایت خوشحال اند و تاکید می کنند که با زیاد  شدن تعدادی از رسانه ها تعداد زیادی از جوانان به خصوص دختران مصروف فعالیت های رسانه در این ولایت اند.

مرسل تیموری که بنابر مشکلات خانوادگی و نبود امتیاز، از فعالیت های رسانه ای دست کشیده بود دوباره در یکی از رسانه های این ولایت به فعالیت شروع نموده و با علاقمندی زیاد اطلاع دهی می کند.

خانم تیموری می گوید” با افزایش رسانه ها در این ولایت چشم و گوش مردم نسبت به فعالیت های رسانه ای زنان باز شده و زمینه کار برای خانم ها بیشتر ایجاد گردیده است” .

 به گفته خانم تیموری:” آنها از نهاد های حامی خبرنگاران به خصوص از مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان توقع دارند که دختران خبرنگار این ولایت را مورد حمایت بیشتر قرار داده و برنامه های ظرفیت سازی را برای آنان دایر نماید».

مینه مروت یکی دیگر از خبرنگاران در فراه می گوید: « با اینکه سنت های حاکم در ولایت فراه بر فعالیت های دختران خبرنگار سایه افکنده است، اما آنان بیشتر از گذشته به فعالیت های رسانه ای علاقمند به نظر می رسند.»

او تصریح کرد که مشکلات امنیتی و تهدیدات علیه خبرنگاران زن تا به حال نتوانسته مانع بزرگی سد راه اطلاع رسانی این خبرنگاران واقع گردد.

از سوی هم شماری از مسوولان رسانه ها در فراه می گویند علاقمندی زنان نسبت به گذشته به  فعالیت های رسانه ای بیشتر شده و تعدادی از زنان بادانش و تحصیل کرده جهت انجام فعالیت های رسانه ای  به نهاد های رسانه ها مراجعه می کنند.

عبدالرحمان ژوندی مسوول رادیو” دنیای تو” نیز از علاقمندی زنان سخن گفته اضافه می کند:« اگر همین گونه روند علاقمندی و فعالیت زنان در رسانه های فراه پیش برود، در چند سال آینده حضور خبرنگاران زن در رسانه های این ولایت بیشتر از اکنون خواهد شد».

در همین حال فاضل فیاض، امر ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه؛ دلایل اصلی افزایش فرصت ها و علاقمندی زنان به رشته خبرنگاری را تلاش های خود زنان با دانش فراهی و هم فعالیت رسانه ها توسط زنان عنوان نموده، می گوید:« زنان باید از خود تحرک نشان بدهند و از فرصت های به وجود آمده استفاده نموده، خود را در موقف های بهتر اجتماعی از جمله اطلاع دهی برسانند.

این سخنان در حالی مطرح می شود که زنان خبرنگار هنوز هم در عرصه کارشان با مشکلات امنیتی، اجتماعی و محیطی رو به رو استند و باید در راستای برداشتن این مشکلات حکومت، نهادهای حامی خبرنگاران و مردم تلاش های جدی نمایند.

گزارش: پریسا شهاب زاده

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *