قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / تدویر ورکشاپ آموزشی« موج سوم کرونا: «مصوونیت و مسوولیت های خبرنگاران زن در پوشش خبری و اطلاع رسانی دقیق کووید-۱۹» از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

تدویر ورکشاپ آموزشی« موج سوم کرونا: «مصوونیت و مسوولیت های خبرنگاران زن در پوشش خبری و اطلاع رسانی دقیق کووید-۱۹» از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

کابل

۲۷ جوزا ۱۴۰۰ و ۱۷ جون ۲۰۲۱

ورکشاپ آموزشی« موج سوم کرونا: مصوونیت و مسوولیت های خبرنگاران زن در پوشش خبری و اطلاع رسانی دقیق کووید-۱۹» برای بار دوم از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغاانستان CPAWJ به تاریخ ۲۷ جوزای ۱۴۰۰ برابر با ۱۷ جون ۲۰۲۱ به حمایت از سازمان گزارشگران بدون مرز RSF برگزار گردید.

 در این ورکشاپ که درست هنگام اوج گیری موج جدید کرونا در افغانستان برگزار گردید برای خبرنگاران در مورد مصوونیت جانی و مسوولیت های آنان در قبال اطلاع رسانی دقیق با در نظرداشت حفظ الصحه آنان، آموزش های لازم صورت گرفت تا این روزنامه نگاران در هنگام تهیه خبر و برنامه مطبوعاتی بتوانند به شکل مصوون اطلاع دهی نمایند.

خانم عظیمه جلیل، ترینر مرکز گفت کرونا بیماری است که فعلا جهان با آن درگیر بوده و رسانه های افغانستان نیز شاهد فوت تعدادی از خبرنگاران زن از اثر ابتلا به این ویروس بوده است، روی این دلیل محافظت جان خبرنگاران زن در جریان فعالیت های رسانه ای در داخل و خارج از نهادهای رسانه ای، امری است ضروری و باید نکات صحی در نظر گرفته شود.

نامبرده در ادامه افزود:« ضرورت حتمی است تا مسوولان رسانه ها در کنار وسایل ارتباطی برای محافظت از جان روزنامه نگاران لباس محافظتی، ماسک، دستکش و غیره تجهیزات را نیز تهیه نمایند تا خبرنگار معروض به خطر ویروس، در هنگام تهیه مصاحبه  یا خبر به شکل مستقیم و یا در محیط نهاد های شان، به کرونا مصاب نشوند».  

ترینر مرکز تصریح کرد در صورتی تشدید بیشتر این ویروس اگر تصمیمی مبنی بر اخراج کارمندان زن از سوی نهادهای رسانه ای اتخاذ گردد و یا شرایط صحی برای کار و فعالیت خبرنگاران زن در هنگام خوانش خبر، اخذ مصاحبه ها و یا تدویر میزهای مدور مدنظر گرفته نشود، ممکن خطرات ابتلا شدن زنان رسانه ای بیشتر محسوس گردد.

در ادامه داکتر حکیم الله صالح، متخصص روان و اعصاب موظف در شفاخانه الحیات؛ ویروس کرونا را خیلی خطرناک عنوان نموده و آن را قابل سرایت فوری می گوید.

داکتر صالح افزود:« فعلا در افغانستان تعداد واقعات نسبت به موج اول بسیار زیاد است و مردم هم بی تفاوت، لذا لازم است با وجودی که ترس بیشتر وجود ندارد، اما خطرات به مراتب بالاتر است که نبوکمبود اکسیجن به وضاحت در شفاخانه ها وجود دارد».

وی برای مصوونیت جان همه افراد، به خصوص خبرنگاران زن در هنگام مراوده و گفتگو استفاده از ماسک و مراعات دو متر فاصله اجتماعی را با اهمیت دانسته، سرفه در فضای باز را پخش هزارها ویروس عنوان می کند و تب، لرزه، سردردی سرفه، بندش بینی، نفس تنگی، درد عضلات و اسهالات را از اعراض و علایم مصاب شدن به کرونا می داند .

به گفته داکتر صالح، تاثیرات منفی این ویروس بالای عوام نیز بی اثر نبوده و حتا اضطراب سبب مرگ نیز شده است بنا بیمار باید روحیه خود را نگهدارد و با ورزش و تناول غذاهای حاوی ویتامین به تداوی و  یا محافظت از جان خود بپردازد.

در این حال خبرنگاران زن نیز نگرانی شان را از این مشکل صحی در ارتباط به کار رسانه ای آنها ابراز کرده، کار انفرادی را در جریان گسترش کووید- ۱۹ ترجیح داده و کمک به خبرنگارن متضرر را ضروری پنداشتند.

از سوی هم شقایق توانگر خبرنگار مستند ساز و آزاد  در مورد مشکلات روحی و روانی خبرنگاران زن در جریان شیوع کرونا گفت از اینکه اطلاع رسانی بالای روان مردم و خبرنگاران که جز مردم هستند، تاثیرات خود را دارد، چه بهتر که این خبررسانی روی شایعات نبوده و اخبار موثق را در مورد شیوه و گسترش ویروس کرونا و تدابیر حفاظتی آن، به مردم می رسانند.

وی می گوید:« خبرنگاران که دنباله رو بیان حقیقت و آگاهی دهی برای مردم هستند، برای آرامش ذهنیت مردم و حتا بیماران کووید- ۱۹ باید خبر مثبت و آرامشبخش را برسانند، چون رسالت ما بیان واقعیت ها در قالب عبارات و جملات سودمند و موثر می باشد.

مریم آروین، مسوول آژانس خبری آروین بر روش کار از راه دور در رسانه ها خوشبینی خود را اظهار نموده، ولی در نظرداشت، حقوق، وسایل و امکانات را ضروری دانسته گفت در دور نخست قرنطین برای خبرنگارانی که مصاب به این ویروس شدند، هیچ کمکی از صندوق حمایت از خبرنگاران صورت نگرفت و این جفای بزرگ است در حق خبرنگاران.

او افزود:« نهادهای رسانه ای باید مشکلات خبرنگاران زن را مدنظر داشته و در قسمت تادیه معاش و تداوی خبرنگاران مبتلا به کووید ۱۹ توجه جدی کنند».

فرخنده محبی، خبرنگار آژانس خبری فرحت، نبود امکانات صحی در شفاخانه ها را یکی از مشکلات بزرگ درعلاج بیماران کرونا عنوان نموده، گفت:« باید برای خبرنگاران زن، زمینه های تداوی در شفاخانه هایی میسر گردد که نهاد های رسانه ای آنان را حمایت مالی کنند تا دیگر شاهد از دست دادن خبرنگارانی از اثر این بیماری نباشیم».

او گفت:« بهتر است رسانه ها بر تبلیغ وقایوی ویروس کرونا بپردازند».

این برنامه آموزشی که در برگیرنده کارهای گروپی و بیان پیشنهادات توسط اشتراک کنندگان نیز بود، در این بخش برنامه خبرنگاران گفتند که در شرایط حساس کرونایی در کشور، باید همه نهادهای رسانه‌ای در ارتباط به مصوونیت جانی و شغلی خبرنگاران زن تدابیر خاص محافظتی را اتخاذ و وسایل صحی را در هنگام فعالیت های رسانه ای برای آنها مهیا نمایند.

در این ورکشاپ آموزشی به تعداد ۲۰ تن از خبرنگاران زن از نهادهای مختلف رسانه ای در مورد مزایا و رهنمودهای استفاده از روش های محافظتی علیه ویروس کرونا در ارتباط  به کار و فعالیت رسانه ای شان اشتراک نمودند.

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *