قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / تدویر ویدیو کنفرانس خبرنگاران زن از ولایت های مرکزی و شمالی در بامیان

تدویر ویدیو کنفرانس خبرنگاران زن از ولایت های مرکزی و شمالی در بامیان

بامیان

۱۶ جوزا ۱۴۰۰ و ۶ جون ۲۰۲۱

کنفرانس ویدیویی از طرف مرکز آموزشی« لینکن » برای خبرنگاران زن در ولایت بامیان با اشتراک روزنامه نگاران زن از ولایت های مرکزی و شمالی افغانستان چون بامیان، دایکندی، پروان و کندز همچنان مسوول اتحادیه ژورنالیستان بامیان آقای اسحق اکرمی برای یک روز به  هدف حل مشکلات و نیز نقش زنان در رسانه ها با در نظرداشت شرایط کنونی و گسترش ویروس کرونا برگزار گردید.

به گفته برگزارکنندگان این برنامه، ویدیو کنفرانس Web Conference که برگزاری کنفرانس‌ها و جلسات به صورت مجازی، تحت ویب و بدون تجهیزات خیلی خاص قابل اجرا هستند، می تواند مشکلات زیادی را غرض بهم رسانی پیام ها برای افراد به وسیله لپ‌تاپ و سیستم تحت ویب حل کند.

آقای اسحق زی در مورد گفت، چون به وسیله این سهولت ارتباطی؛ افراد می توانند در هر نقطه از دنیا برای دیگر افراد سخنرانی کنند که بعد از شیوع و گسترش ویروس کرونا این سیستم بیشتر مروج گردیده است، مسوولان رسانه ای در بامیان هم خواستند برای حل مشکلات، دادخواهی، برگزاری برنامه های آموزشی و… خبرنگاران زن در چهار ولایت نامبرده تدویر این نوع کنفرانس را انتخاب نمایند.

مستوره پاکبین، خبرنگار در بامیان گفت بیشتر بخش دادخواهی در این کنفرانس برای ما جالب بود چون خبرنگار زن با آگاهی از این بخش می توانند در قسمت دادخواهی برای زنان جامعه به وسیله تهیه خبر، مصاحبه و گزارش های تحقیقی بیشتر مفید واقع شوند.

وی افزود:« ما خبرنگاران زن باید صدای دیگر زنان بوده و در جامعه ای سنتی مثل افغانستان بازتاب دهنده مشکلات زنان رنج دیده این کشور باشیم».

در این حال لطیفه سادات موسوی، خبرنگار دیگر و اشتراک کننده کنفرانس گفت در این اواخر که عدم حضور و فعالیت خبرنگاران زن در ولایت های مرکزی و شمالی افغانستان بنابر موجودیت نامنی و تهددیدات علیه آنان بیشتر شده است، سنتی بودن جامعه، کمبود امتیازات و برخورد دوگانه از طرف مدیر مسوولان رسانه ها در این بخش های کشور در کنار این مشکلات، خبرنگاران زن را نسبت به کار خبرنگاری بی علاقه نموده است.

او گفت:«خبرنگاران زن نیاز مبرم به همفکری و اخذ تصامیم جمعی برای حل این چنین مشکلات شان ذریعه گفتمان های حضوری و غیر حضوری دارند».

اسحق اکرمی مسوول اتحادیه ژورنالیستان در بامیان نقش خبرنگاران زن را در امر اطلاع رسانی و پیشرفت آزادی بیان مهم دانسته، گفت:« هر چند در دو دهه اخیر نقش زنان در رسانه ها در سر تا سر افغانستان خیلی چشمگیر بوده است ولی  لازم است تا در کنار پیشرفت اطلاع رسانی، مشکلات این زنان نیز حل گردد».

در این حال خانم وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان، می گوید:« طبق برنامه طرح شده منبعد در هر پانزده روز مسوولان دولتی در مورد مشکلات خبرنگاران زن بررسی های خواهند داشت و جویایی حال و احوال آنان در قسمت کار و فعالیت رسانه ای شان خواهیم بود».

وی افزود که بررسی و اخذ معلومات را در این مورد از طریق ادارات محلی به دست آورده و کوشش به حل آن نیز می کنند.

در اخیر کنفرانس، نتایج کلی که برای کار و فعالیت بهتر خبرنگاران زن طی این ویدیو کنفرانس به دست آمد، گفته شد تا در باره تقدیر از خبرنگاران زن، افزایش امتیازات برای آنان، فراهم نمودن امنیت جانی و دادخواهی برای حقوق این زنان همچنان هماهنگی بین خبرنگاران زن و تدویر برنامه های آموزشی جهت ارتقاء ظرفیت روزنامه نگاارن زن باید منظم و از طریق ادارات محلی این ولایت ها صورت گیرد تا خبرنگاران زن بتوانند با ذهنیت آرام و بدون مشکلات، اطلاع رسانی نموده، مشکلات مردم را به مقامات برسانند.

گزارش: معصومه محمدی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ناامنی و موج سوم کرونا؛ مشکلات خبرنگاران زن را در بغلان و سمنگان افزایش داده است

بغلان و سمنگان ۸ اسد ۱۴۰۰ و ۳۰ جولای ۲۰۲۱ افزایش ناامنی و گسترش سریع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *