قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در بلخ، خواهان ترویج فرهنگ گزارش‌نویسی صلح اند

خبرنگاران زن در بلخ، خواهان ترویج فرهنگ گزارش‌نویسی صلح اند

بلخ

۱۵ حمل ۱۴۰۰ و ۴ اپریل ۲۰۲۱

به دنبال برداشته شدن گام‌های نخست از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست درافغانستان و برخی نهادهای صلح دوست برای ترویج گزارشگری صلح، اکنون علاقمندی به ترویج این نوع گزارش نویسی در بلخ بیشتر شده است و خبرنگاران زن در این ولایت خواستار برگزاری برنامه‌های بیشتر در راستای آموزش‌دهی گزارش نویسی صلح‌ اند.

حمیرا مرادی، خبرنگار محلی در بلخ، گفت:« گزارش نویسی صلح می‌تواند در قسمت برقراری صلح خیلی مؤثر باشد و به افرادی که جنگ طلب هستند و صلح را نمی خواهند انگیزه بدهد تا آنان تشویق و ترغیب شوند که نسبت به جنگ و حمایت از رفتار خشونت آمیز به صلح رجوع نمایند».

او افزود:« ما می خواهیم تا گزارش نویسی صلح بیشتر در میان خبرنگاران رایج و آموزش داده شود تا به گونه مسلکی کار در این بخش صورت گیرد».

از سوی هم نیلوفر شریفی، گوینده رادیو آزاد در بلخ می گوید:« من می خواهم گزارشگری صلح را به شکل اساسی آن فرا گیرم روی این نیازمندی چه بهتر که برنامه های آموزشی در این عرصه بیشتر دایر گردد تا از این طریق بهتر بیآموزیم و آموخته‌های خود را جهت ترویج صلح از طریق گزارش های معیاری به کار ببندیم».

در این حال حمیرا سادات از دیگر فعالان رسانه‌ای در بلخ، می گوید:« تقاضای من منحیث یک خبرنگار توجه بیشتر به تهیه گزارش ها با محتوای صلح است. در این راستا تمنا دارم تا رسانه‌های خصوصی و دولتی به گزارشگری صلح بپردازند، زیرا پرداختن به این نوع گزارش ها نیاز مبرم جامعه در شرایط کنونی است».

خانم سادات می‌افزاید که تنها آموزش‌دهی گزارشگری صلح کافی نخواهد بود و دولت باید برنامه‌هایی را روی دست گیرد تا این نوع گزارشگری، جنبه عملی پیدا کند و گزارش نویسی صلح به‌عنوان یکی از اصول گزارشگری در رسانه‌های افغانستان پذیرفته شود.

اینکه تا چه اندازه رسانه ها با نشر موضوعات صلح آمیز می توانند موثریت و مزایایی صلح و زندگی در فضایی آرامش بخش را به مردم ترویج نمایند؛ سید محمد یزدان پرست، مسوول رادیو« نهاد » در بلخ به این باور است که در تناسب با توقع مردم، گزارشگری صلح آنگونه که باید، نهادینه و کاربردی نشده است در حالیکه زندگی در فضای صلح آمیز، می تواند انسان سالم و بادانش را به جامعه تقدیم کند.

آقای یزدان پرست وجود برخی چالش ها در زمینه دسترسی به منابع خبرساز و ناآشنا بودن برخی گزارشگران با شیوه گزارش نویسی صلح را از مواردی می داند که سد راه ترویج گزارش نویسی صلح در بلخ بوده است.

او افزود:« در طول سال ها در فاکولته ژورنالیزم پوهنتون بلخ، روزنامه نگاری صلح اصلا تدریس نشده است و اگر منبعد زمینه آموزش آن فراهم گردد، اثر گذار خواهد بود، زیرا در حال حاضر ترویج و تقویت گزارشگری صلح و ادبیات صلح یک ضرورت حتمی شمرده می شود».

به گفته مسوول رادیو نهاد در بلخ، صلح تنها به معنای توقف خون ریزی نیست و ابعاد مختلفی دارد که لازم است گزارش های تخصصی و تحقیقی در این حوزه تهیه شود و بر آن تمرکز بیشتر صورت گیرد.

این درحالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان تا کنون دو برنامه آموزشی گزارشگری صلح را در ولایت بلخ و چندین برنامه مرتبط را در سایر ولایت های کشور برگزار نموده است.

این مرکز در تلاش است تا دور تازه برنامه‌های آموزش‌دهی صلح را بنابر علاقمندی خبرنگاران زن در بلخ و سایر ولایت ها برگزار نماید تا فرهنگ گزارشگری صلح در میان رسانه‌های کشور بیشتر رایج گردد.

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش ۳۵ در صدی حضور خبرنگاران زن در بغلان و سمنگان

سمنگان و بغلان ۳۱ حمل ۱۴۰۰ و ۲۰  اپریل ۲۰۲۱ خبرنگاران زن در ولایت های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *