قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / شکایت خبرنگاران زن در بلخ از برخورد نامناسب برخی مسوولان

شکایت خبرنگاران زن در بلخ از برخورد نامناسب برخی مسوولان

بلخ

۲۶ حوت ۱۳۹۹ و ۱۶ مارچ ۲۰۲۱

«بارها تماس‌های ما قطع شده و تعدادی از مسوولان هستند که هنوز هم به تماس‌های مکرر ما پاسخ نمی‌دهند» این موضوع را خانم رحیمه یزدانی بیان می کند.

خانم یزدانی یکی از روزنامه‌نگاران زن در بلخ است که گواه برخورد نامناسب مسوولان یکی از نهادهای خصوصی بوده است.

او می گوید:« در یک مورد، زمانی که مصروف تهیه گزارش بودم کمره عکاسی و کارت خبرنگاری‌ام به اجبار از نزدم گرفته شد و گواه برخورد نامناسب مسوولان یکی از شبکه‌های مخابراتی خصوصی در بلخ بودم».

رحیمه یزدانی، افزود:«نهادهای امنیتی بلخ در بیشتر موارد حاضر به پاسخگویی نیستند و همواره از اجازه نداشتن برای ارایه معلومات سخن می‌زنند».

وی تصریح کرد که بارها تماس‌های شان با مسوولان قطع می شود و تعدادی از سخنگوی ها یا مقامات حکومتی همیشه به تماس‌های تیلفونی خبرنگاران غرض اخذ معلومات پاسخ نمی‌دهند و این مشکلی است که حل نشده باقی مانده.

او بیان داشت:«امیدواریم برای حل این چالش توجه شود، چون قانون حق دسترسی به اطلاعات در افغانستان وجود دارد و باید جنبه عملی داشته باشد».

طی سالهای اخیر، فعالیت‌های رسانه‌ای زنان در بلخ فراز و نشیب‌های زیادی داشته است هرچند اکنون نهادهای مختلف برای حمایت از زنان خبرنگار فعالیت دارند، اما هنوز هم آمار برخوردهای خشونت‌آمیز، تبعیض جنسیتی و دستکم گرفتن خبرنگاران زن از موارد رنج‌آور برای این قشر محسوب می شود.

بیشتر شکایت‌های بانوان خبرنگار در بلخ شامل عدم همکاری مسوولان برای ارایه اطلاعات و برخوردهای نامناسب برخی مسوولان با خبرنگاران زن در جریان تهیه گزارش، بوده است.

محبوبه محمدی یکی دیگر از خبرنگاران زن در بلخ، خانمی که در جریان سال جاری از سوی یکی از عالمان دینی در بلخ مورد اهانت قرار گرفت، به این باور است که هنوز هم آنگونه که انتظار می‌رود، دید مثبت نسبت به فعالیت خبرنگاران زن در سرتاسر افغانستان و به خصوص در بلخ وجود ندارد.

به گفته خانم محمدی:« نبود امنیت، عدم دسترسی به اطلاعات و حقوق اندک از دیگر چالش‌های موجود سد راه فعالیت روزنامه نگاران زن در بلخ است».

از سوی هم مبینه ساعی، مسوول دفتر حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان در زون شمال می گوید:

« بعضی‌ خبرنگاران زن حاضر به شکایت نیستند و برخی دیگر از تعقیب و پیگیری شکایت ‌شان منصرف شده به نحوی می‌پذیرند که وضعیت همین‌گونه است».

نگرانی‌های خبرنگاران زن در بلخ در حالی مطرح می شود که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به تازگی در مراسم گرامیداشت از چهارمین سالگرد فعالیت این نهاد، آمار جدید از خشونت‌ها، تهدیدات اخیر امنیتی و تاثیرات ویروس کرونا بر رسانه ها و ژورنالیستان زن ارایه نمود.

یافته‌های مرکز در سال ۲۰۲۰ میلادی نشان می دهد که تا اکنون بیش از ۱۰۰ مورد خشونت شامل قتل، لت و کوب، توهین، تحقیر، تهدید، تجاوز جنسی و مشکلات بیکاری از اثر گسترش ویروس کرونا در نهادهای رسانه‌ای افغانستان علیه خبرنگاران زن وجود دارد و از این میان ۲۱ مورد آن ثبت مرکز می‌باشد.

همچنان از میان ۲۱ مورد خشونت در برابر زنان روزنامه‌نگار، ۱۰ مورد آن در همکاری مرکز و بخش بررسی قضایایی خشونت علیه خبرنگاران زن در وزارت امور داخله حل شده، ۵ مورد زیر بررسی و تحقیق پولیس قرار دارد و ۴ مورد دیگر خبرنگارانی هستند که در همکاری با کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت و یک تعداد نهادهای حامی خبرنگاران زن به شمول مرکز به کابل و در مکان‌های امن منتقل شده اند.

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنانن ژ.رنالیست رد افغانستان

مطلب پیشنهادی

سیمینار یک روزه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، پیرامون امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن در کابل

کابل ۲۱ حمل ۱۴۰۰ و ۱۰ اپریل ۲۰۲۱ سیمینار یک روزه تحت عنوان( امنیت فزیکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *