قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ترک وظیفه و بی علاقه گی خبرنگاران زن در بغلان، سمنگان و بلخ به دلیل تهدیدات و قتل های زنجیره ای اخیر علیه آنان

ترک وظیفه و بی علاقه گی خبرنگاران زن در بغلان، سمنگان و بلخ به دلیل تهدیدات و قتل های زنجیره ای اخیر علیه آنان

بغلان، سمنگان و بلخ

۲۵ حوت ۱۳۹۹ و ۱۵ مارچ ۲۰۲۱

حملات هدفمند اخیر علیه خبرنگاران به خصوص در برابر کارمندان رسانه ای زن توسط افراد مسلح ناشناس در شهر جلال آباد، باعث نگرانی خبرنگاران زن و نهادهای مدافع خبرنگاران در ولایت های بغلان، سمنگان و بلخ شده است که شماری از خبرنگاران در ولایت ها نگرانی شان را از این تهدیدات ابراز نموده و خواهان تامین امنیت خبرنگاران در سرتاسر افغانستان شده اند.

فتانه متوکل، خبرنگار محلی بغلان که اکنون به دلیل قتل های هدفمند ترک وظیفه کرده، می گوید این چالش در مقابل خبرنگاران در ضمن نبود بیمه صحی برای آنها، ژورنالیستان زن را با چالش های جدی مواجه نموده است.

خانم متوکل گفت:« قتل های زنجیره ای خبرنگاران و کارمندان رسانه ای باید متوقف شود و حکومت باید در مورد تمام رویدادهای ناگوار اخیر که در نتیجه آن خبرنگاران کشته شده اند، تحقیقاتی را انجام دهد ».

نورگل اندروال مسوول مرکز هماهنگی خبرنگاران در بغلان می گوید که نگرانی جامعه‌ای خبرنگاری هر روز بیشتر از پیش می‌شود، زیرا عاملان قتل‌های خبرنگاران تا هنوز از سوی دولت شناسایی نشده  است.

اندروال، گفت:« به باور من در عقب این جنایات شبکه‌هایی هستند که در پی نابودی ارزش‌هایی که در دو دهه‌ی اخیر در کشور شکل گرفته است، به شمول آزادی بیان و پیشرفت های خبرنگاران زن می باشد».

این در حالی است که به گفته خبرنگاران بغلان، قتل های هدفمند و ناامنی در کشور روز به روز رو به افزایش بوده و این شیوه ‌زمینه دسترسی آنها را به فعالیت رسانه ای بیشتر از قبل محدود نموده است.

فهیم نیکزاد، مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در بغلان  کشته شدن کارمندان رسانه ای زن را عمل وحشیانه در برابر اطلاع رسانان آزادی بیان عنوان نموده به اشخاص و یا گروهی های که این جنایت را انجام می دهند، بیان می دارد که نمی توانند به هیچ وجه صدای آزادی بیان را خاموش سازند.

نیکزاد، گفت:« حملات هدفمند علیه خبرنگاران زن  می تواند منجر به مسدود شدن شماری از رسانه ها و ترک وظیفه خبرنگاران خصوصا زنان شود».

خبرنگاران زن در بغلان، خواستار توجه بیشتر مقام های محلی به وضعیت کار خبرنگاری آنان با توجه به شرایط کنونی می باشند.

نادیه رسا، خبرنگار محلی در بغلان گفت زنان ژورنالیست هنوز هم با مشکلات زیاد از جمله تبعیض جنسیتی، ‌نداشتن مصوونیت شغلی و ترس از افزایش فعالیت گروه های افراطی و مذهبی روبرو هستند.

همچنان شمیلا حسینی خبرنگار دیگر که در حال حاضر به دلیل ناامنی مجبور به ترک وظیفه اش شده می گوید:« بعد از کشته شدن چهار کارمند رسانه ای در ننگرهار، حالا از سوی خانواده اجازه خبرنگاری را ندارم».

خبرنگاران زن در بغلان از مقام های محلی و حکومت افغانستان می خواهند به نگرانی های امنیتی آنها بیشتر از گذشته توجه شود تا زنان خبرنگار به راحتی بتوانند به کار رسانه ای در این ولایت ادامه دهند.

از سوی هم زرینه امانی سخنگوی مقام ولایت در بغلان  با پذیرفتن این مشکلات گفت به مسوولان امنیتی این ولایت به گونه جدی هدایت داده شده تا برای تامین امنیت جان خبرنگاران و کارمندان رسانه ای از هیچ تلاشی دریغ نورزند.

این در حالی است که ترور های هدفمند اخیر خبرنگاران، افزایش تهدیدات امنیتی علیه خبرنگاران و عدم پیگیری قضایای آنها باعث نگرانی خبرنگاران و فعالان رسانه ای در سمنگان نیز شده است که شماری از خبرنگاران در سمنگان نگرانی جدی خود را از حملات هدفمند علیه خبرنگاران ابراز نموده و خواهان تامین امنیت جان شان می باشند.

رویدا عثمانی، خبرنگار در یکی از رسانه های محلی سمنگان می گوید کشته شدن چند خبرنگار در این اواخر از سوی مخالفان و افراد ناشناس و مجازات نشدن عاملان آنها، بر روح و روان سایر خبرنگاران که مصروف فعالیت های رسانه ای هستند، تاثیر منفی گذاشته و آنان نمی توانند به گونه درست و فکر آرام به فعالیت های خبرنگاری خود ادامه دهند.

خانم عثمانی، افزود:”خبرنگاران زن در سمنگان  با ترس و هراس به فعالیت های رسانه ای ادامه می دهند، ولی آنان به حمایت جدی از سوی نهادهای امنیتی و حامی خبرنگاران ضرورت دارند».

در این حال فرزانه بهتر، یکی دیگر از خبرنگاران محلی در سمنگان از بابت ادامه کارش نگران بوده و می گوید که باورمندی کامل برای ادامه کارهای رسانه ای خود ندارد، چون با گذشت هر روز فضای کار در رسانه ها تنگ تر و جان آنها با خطر بیشتر مواجه می باشد».

همچنان خانم بهتر از کم توجهی مسوولان ادارات دولتی در بخش تامین امنیت خبرنگاران شکایت نموده، گفت:« برقراری امنیت خبرنگاران زن یکی از وجایب اساسی حکومت می باشد که باید به آن توجه صورت گیرد».

از سوی هم احمد جاوید افغان، مدیر مسوول رادیو و تلویزیون شهروند در سمنگان؛ خشونت و تهدیدات علیه خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن را یک چالش عمده عنوان نموده و می گوید که قتل های هدفمند خبرنگاران و بی توجهی حکومت در برابر این چالش، شرایط کاری این قشر شجاع و اطلاع رسان را مشکل ساخته است. او می گوید:« خشونت در برابر خبرنگاران ترس را به آنان راه داده و روحیه شان را در برابر کار اطلاع رسانی ناراحت و مضطرب نموده است».

وی از حکومت می خواهد تا عاملان این نوع جرایم را دستگیر و مجازات نماید تا در آینده شاهد این چنین رویدادهای وحشتناک نباشند .

همچنان سید مجتبی مصلح، مسوول شورای ژورنالیستان افغانستان در سمنگان می گوید که این چنین رویدادها باعث از بین بردن روحیه کاری خبرنگاران گردیده و ممکن مانع فعالیت های رسانه ای شان در آینده نیز گردد .

به گفته آقای مصلح تنها مصوونیت خبرنگاران در جامعه و رسانه ها می تواند آنها را به ادامه فعالیت های خبرنگاری تشویق نموده و روزنامه نگاران باید مصوون باشند تا بتوانند بدون نگرانی و تهدید به فعالیت های رسانه ای شان ادامه دهند.

همزمان با این خبرنگاران زن در ولایت بلخ و زنان فعال در رسانه های این ولایت خواهان پیگیری جدی قضایایی قتل خبرنگاران زن هستند.

حمیرا مرادی، معاون اتحادیه ملی ژورنالیستان در بلخ می گوید:«افزایش قتل های هدفمند به خصوص هدف قرار دادن خبرنگاران زن به یک نگرانی جدی در میان خبرنگاران و نهادهای حامی رسانه ها مبدل شده.»

او می افزاید بارها نگرانی جامعه رسانه ای با حکومت شریک ساخته شده اما تا کنون آنگونه که باید مصوونیت خبرنگاران به ویژه  خبرنگاران زن تضمین نیست.

از سویی هم  رویدا گزارشگر در یکی از رادیوهای خصوصی در بلخ با ابراز نگرانی از دشوار شدن فعالیت خبرنگاران زن در شماری از ولایت های کشور، می گوید اگر وضعیت به این شکل ادامه یابد خانواده ها نیز با فعالیت دختران شان در رسانه ها مخالفت خواهند نمود.

از جانب دیگر حمیده زیوری، مسوول بخش زنان کمیته مصوونیت خبرنگاران در بلخ بر پیگیری جدی قضایایی قتل خبرنگاران زن تاکید می کند.

این نگرانی ها در حالی مطرح می گردد که در این اواخر خشونت و تهدیدات امنیتی علیه خبرنگاران به خصوص ژورنالیستان زن در بغلان و سمنگان افزایش یافته و در جریان دو ماه اخیر خبرنگاران زن از این بابت سخت نگران می باشند.

گزارش: آمنه وردک و انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

سیمینار یک روزه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، پیرامون امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن در کابل

کابل ۲۱ حمل ۱۴۰۰ و ۱۰ اپریل ۲۰۲۱ سیمینار یک روزه تحت عنوان( امنیت فزیکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *