قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / گزارشگری تحقیقی در بلخ؛ موضوع مورد علاقه اما دشوار برای خبرنگاران زن

گزارشگری تحقیقی در بلخ؛ موضوع مورد علاقه اما دشوار برای خبرنگاران زن

بلخ

۲۴ حوت ۱۳۹۹ و ۱۴ مارچ ۲۰۲۱

هر چند گزارشگری تحقیقی در ولایت بلخ کاری نسبتاٌ دشوار محسوب می شود و کمتر کسی تا کنون حاضر شده است به تهیه گزارش‌های تحقیقی در این ولایت اقدام نماید، ولی بروز مشکلات و چالش های فرا راه مردم، فساد اداری، اختلاس، زورگویی و بی عدالتی سبب شده تا خبرنگاران در این ولایت باز هم اقدام  به گزارش نویسی تحقیقی با وجود موانع و مشکلات پیش آمده از سوی افراد و نهادهای قابل تحقیق نمایند.

نیلوفر شریفی خبرنگار فعال در بلخ که اکنون سرگرم فعالیت در یکی از رادیوها می‌باشد، گفت:

«قتل‌های هدفمند کارکنان رسانه‌ای در کشور سبب شده که خبرنگاران برای حفظ جان شان کمتر به سراغ سوژه‌های تحقیقی بروند».

او افزود:« اگر گزارش‌های تحقیقی مورد حمایت مالی قرار گیرد و امنیت برقرار باشد، خودم علاقمند هستم که کار کنم و گزارش‌های تحقیقی آماده نمایم».

حمیرا مرادی یکی دیگر از حبرنگاران زن در بلخ می گوید:«گزارش‌های تحقیقی جنجال برانگیز است و ممکن مشکلاتی را به دنبال داشته باشد، از این رو کمتر علاقمندی برای تهیه آن وجود دارد».

به گفته خانم مرادی:« منابع دقیق برای اطلاع دهی اندک است و خیلی‌ها حاضر نمی‌شوند که اطلاعات را با گزارشگران تحقیقی شریک سازند. همچنان خبرنگاران حامی مالی ندارند، در صورتی که یک خبرنگار حمایت کننده مالی داشته باشد و در کنار آن مصوونیت جانی وی تضمین گردد، خیلی از خبرنگاران علاقمند کار تحقیقی‌اند».

در این حال حمیرا سادات فرهمند روزنامه نگار محلی در بلخ می گوید که کم توجهی دولت و رسانه‌های خصوصی به گزارشگری تحقیقی از عوامل اندک بودن گزارش‌های تحقیقی می باشد.

خانم سوریا احمدیار یکی از فارغان رشته ژورنالیزم پوهنتون بلخ که از علاقمندان کار تحقیقی زسانه ای است، بیان می دارد:« هیچ ارگانی درباره موضوعاتی که اهمیت تحقیق دارند، معلومات ارایه نمی‌کند و در صورتی که این نهادها معلومات ارایه نمایند نیز اطلاعاتی را که حایز اهمیت باشد شریک نمی کنند، به همین دلیل گزارش نویسی تحقیقی در حد اندک باقی مانده است».

هرچند عده‌ای از مسوولان از اختصاص یافتن هزینه‌هایی برای آموزش گزارش‌نویسی تحقیقی سخن می‌زنند، اما به باور این مسوولان تا کنون آنگونه که باید، روی گزارش‌های تحقیقی کار صورت نگرفته است.

مبینه ساعی مسوول دفتر نی در زون شمال، گفت:« دو ماه قبل حدود ۷۰ تن از خبرنگاران در زون شمال برنامه‌هایی آموزش گزارشگری تحقیقی را آموزش دیدند تا بتوانند گزارش های جامع از مشکلات اجتماعی، فرهنگی، صحی، سیاسی ترتیب دهند.

خانم ساعی افزود:« خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن در بلخ برای تهیه گزارش های تحقیقی شان مشکل عدم دسترسی به اطلاعات را دارند».

گزارشگری تحقیقی که از روش‌های مؤثر برای اصلاحات در جوامع کاربرد دارد در بلخ رشد چندانی نداشته و ارقام این نوع گزارش‌ها در این ولایت انگشت شمار است.

با این حال خبرنگاران زن در ولایت بلخ علاقمند فراگیری گزارش‌نویسی تحقیقی به گونه مسلکی بوده و خواهان حمایت دولت و نهادهای حامی رسانه ها در این زمینه می باشند گزارشگری تحقیقی به منظور بهبود شرایط زندگی شهروندان، مورد حمایت بیشتر قرار گیرد.

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

سیمینار یک روزه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، پیرامون امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن در کابل

کابل ۲۱ حمل ۱۴۰۰ و ۱۰ اپریل ۲۰۲۱ سیمینار یک روزه تحت عنوان( امنیت فزیکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *