قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / کنفرانس مطبوعاتی تجلیل از چهارمین سالگرد تاسیس مرکز و نشر گزارش تحقیقی در رابطه به وضعیت خبرنگاران زن در افغانستان

کنفرانس مطبوعاتی تجلیل از چهارمین سالگرد تاسیس مرکز و نشر گزارش تحقیقی در رابطه به وضعیت خبرنگاران زن در افغانستان

کابل

۲۰ حوت ۱۳۹۹ و ۱۰ مارچ ۲۰۲۱

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با همکاری سازمان گزاشگران بدون مرز، چهارمین سالگرد تاسیس خویش را با ارایه آمار جدید از خشونت ها، تهدیدات اخیر امنیتی و تاثیرات گسترش کووید-۱۹ بر رسانه ها و ژورنالیستان زن ، با مستندی از زندگی و کار ملاله میوند طی کنفرانس مطبوعاتی به تاریخ ۲۰ حوت ۱۳۹۹ مطابق ۱۰ مارچ ۲۰۲۱ در کابل تجلیل نمود.

در این محفل مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ، مسوولان رسانه ها و نهادهای حامی خبرنگاران، فعالان مدنی و روزنامه نگاران حضور داشتند.

خانم فریده نیکزاد، مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با قدردانی از کار و فعالیت خبرنگاران زن به خصوص خبرنگارانی که در این راستا جان های شان را فدا کردند، برنامه را آغازگر شد.

او از فعالیت های مرکز چنین یادآور شد:« مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، فعالیت های شامل راه اندازی کمپاین صلح، منشور منع آزار و اذیت جنسیتی در رسانه ها، برنامه های آموزشی و ارایه گزارش های تحقیقی را در طول عمر چهار ساله اش انجام داده است».

خانم نیکزاد از قتل، تهدیدات اخیر علیه خبرنگاران زن، خشونت و ناامنی که عامل بروز چالش ها و نیز نگرانی های جامعه خبرنگاریگردیده، یادآور شده، سال ۲۰۲۰ را سال پرچالش برای خبرنگاران به خصوص در برابر روزنامه نگاران زن دانست.

وی از حکومت خواهان دستگیری عاملان قضایایی خشونت علیه خبرنگاران زن شده، تصریح کرد که تهدیدات اخیرعلیه خبرنگاران زن سبب شده که در غزنی و کندهار خبرنگاران زن فعالیت اطلاع دهی را ترک کنند.

خانم نیکزاد بیان داشت، این همه مشکلات بالاخره منجر به متوقف شدن جایگاه روزنامه نگاران زن در جامعه رسانه ای خواهد شد که دستآورد های بیست ساله روزنامه نگاران زن با چالش و مشکل جدی مواجه خواهد گردید.

مسوول مرکز، ملاله میوند را قهرمان اطلاع رسانی عنوان نموده و گفت وی با شهامت و جرااتی که داشت خبرنگار فداکار افغانستان می باشد.

همچنان حسنا جلیل، معین پلان و پالیسی وزارت امور زنان در رابطه به تهدیدات اخیرعلیه خبرنگاران زن و نقش وزارت نامبرده، گفت که زنان افغان توانسته اند در همه بخش ها از خود شهامت و دلیری نشان بدهند به خصوص خبرنگاران زنان.

او بیان داشت:« زنان افغانستان خشونت و تهدیدات زیادی را متحمل گردیده اند که نیاز به زمان و مبارزه دوامدار دارد تا بتوانند این دستآورد بزرگ را حفظ و پیشرفت دهند».

خانم جلیل افزود که در طول بیست سال اخیر زنان روزنامه نگار با همه چالش ها و مشکلات مقابله نموده اند که وزارت امور زنان در بخش امنیت جانی و شغلی، گسترش ویروس کرونا و مذاکرات صلح،در قبال زنان به خصوص خبرنگاران زن، تلاش های خود را با همکاری شورای عالی مصالحه، وزارت های صحت عامه و امور داخله در مورد این نگرانی ها خواهد داشت.

وی تصریح کرد:« وزارت امور زنان خود را مسوول می داند تا برای کار و فعالیت زنان افغان، تدابیر و پلان های موثر خود را داشته باشد».

در ادامه عزیز احمد تسل، عضو فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه ای، وضعیت تهدید آمیز اخیر علیه خبرنگاران زن را نگران کننده دانسته و ادامه سال های جنگ را در افغانستان، برای کار و فعالیت  خبرنگاران زن پرچالش توصیف نموده، گفت:« متاسفانه در طول بیست سال، کدام اقدام جدی برای بررسی دوسیه های قتل خبرنگاران، دیدار و دلداری به خانواده های خبرنگاران قربانی شده و دستگیری عاملان قتل آنان برای جامعه خبرنگاری و مردم را شاهد نبودیم».

او حفاظت از جان خبرنگاران را مسوولیت حکومت و نهاد های رسانه ای دانسته، بیان داشت:« رسانه ها مشکلات خود را هم دارند و نیاز است تا خبرنگاران بیمه شوند».

نامبرده سهم بیشتر زنان را در رهبریت حکومت تمنا کرده، گفت جامعه را باید با سهیم شدن بیشتر زنان در مقام های رهبری از اعمال خشونت و نگرانی زنان دور سازیم.

آقای تسل گفت:«زنان زحمتکش افغان شجاعانه فعالیت نموده اند و با سرسپاریدگی برای دیگر زنان هنوز هم کار می کنندکه کار و فعالیت مرکز به خصوص فعالیت های خانم نیکزاد در قبال حل مشکلات خبرنگاران زن را نیز تحسین نموده و موفقیت بیشتر مرکز را آرزو نمود».

در ادامه خوشحال آصفی، مسوول نشرات تلویزیون آریانا فعالیت چهار ساله مرکز را از جمع آوری مشکلات خبرنگاران تا راه اندازی کمپاین ها و تهیه گزارش های خبری، برنامه های آموزشی قابل ستایش دانسته، گفت:« رادیو و تلویزیون آریانا بعد تعهد در پای منشور منع آزار و اذیت مرکز، تدابیر خاص حفاظتی را برای خبرنگاران (زن و مرد) اتخاذ نموده اند».

آقای آصفی تصریح کرد:« باید به دوسیه های خبرنگاران زندانی پرداخته شود و طالبان باید با خبرنگاران برخورد خشونت بار نکنند، چون روزنامه نگاران بی طرف اند و صرف هدف شان اطلاع رسانی است».

در ختم برنامه دو فلم مستند از زندگی و کار ملاله میوند و  نظریات خبرنگاران زن از ولایت های مختلف به نشر رسید.

این در حالی است که در این اواخر تهدیدات علیه خبرنگاران زن افزایش یافته  و  ۴ کارمند رسانه ای زن در افغانستان جان های شان را در راه آزادی بیان از دست داده اند که این همه تهدیدات سبب نگرانی و فرار تعدادی از خبرنگاران زن  در کشور نیز شده است؛ چالشی که ممکن با ادامه آن کار و فعالیت روزنامه نگاران زن با مشکلات جدی مواجه گردد.

گزارش: محبوبه کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

سیمینار یک روزه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، پیرامون امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن در کابل

کابل ۲۱ حمل ۱۴۰۰ و ۱۰ اپریل ۲۰۲۱ سیمینار یک روزه تحت عنوان( امنیت فزیکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *