قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ناامنی و خشونت، عامل حضور کم‌رنگ خبرنگاران زن در بغلان

ناامنی و خشونت، عامل حضور کم‌رنگ خبرنگاران زن در بغلان

بغلان

۱۶ حوت ۱۳۹۹ و ۲۷ قبروری ۲۰۲۱

شماری از خبرنگاران زن در ولایت بغلان از اینکه در محیط کار و بیرون از آن با انواع خشونت و آزار و اذیت مردان مواجه اند، شکایت نموده و می‌گویند این خشونت‌ها از سوی همکاران، مردم و منابع در برابر آنان صورت می‌گیرد و نیز مانع کار و فعالیت رسانه‌ای آنان واقع می‌شود.

مرضیه اکبری ، خبرنگار پژواک در بغلان  ضمن تایید این مورد می افزاید زنان به خصوص خبرنگاران زن از هر نگاهی مورد خشونت و آزار و اذیت در این ولایت قرار می‌گیرند از جمله خبرنگارانی که در بیرون از مکان رسانه‌ای غرض تهیه گزارش مصروف کار اند بیشتر از سوی مردان مورد خشونت و آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

خانم اکبری می گوید که دلیل عمده خشونت علیه زنان ژورنالیست در این ولایت نابرابری اجتماعی موجود در جامعه است. وی تصریح کرد:« ایجاد تساوی حقوق میان زنان و مردان، برقراری عدالت اجتماعی و همچنان آگاهی‌دهی در مورد حقوق برابر میان زنان و مردان از سوی رسانه‌ها در کاهش خشونت علیه خبرنگاران زن، تاثیرگزار است».

این خبرنگاران می‌گویند که اگر زنان متضرر می‌خواهند تا سطح خشونت و آزار و اذیت جنسیتی علیه آنان به خصوص زنان ژورنالیست کاهش یابد، نیاز است تا آنها خشونت‌های صورت گرفته بالای هریک شان را ثبت نهادهای حامی خبرنگاران نمایند تا بدین وسیله بتوانند برای کاهش انواع خشونت علیه زنان، کار مثبتی کرده باشند.

سلما حیدری ، خبرنگار دیگر در بغلان  وجود خشونت در ساحات کاری علیه خبرنگاران زن را رد نکرده،  می‌گوید:« عدم اعتماد خبرنگاران زن به نهادهای حامی رسانه‌ها و نهادهای قضایی دولت باعث شده که آنان شکایات شان را ثبت نکنند و این خود عامل دوام روزافزون آزار و اذیت آنها شده می‌تواند».

بنا به گفته خبرنگاران زن در بغلان که اگر زنان متضرر دنبال قضایایی خشونت بر علیه خود شان را پی‌گیری نموده و عامل خشونت را آرام نگذارند، هیچ‌گاه دامنه خشونت و آزار و اذیت آنان در بیرون و حتا در داخل محیط کار رخنه نمی‌کند.

این در حالی است که تعدادی از مسوولان رسانه‌های محلی در بغلان ، خشونت علیه خبرنگاران زن را یک عمل زشت دانسته و می‌گویند هیچکس حق خشونت علیه خبرنگاران زن را در هیچ موقعیت کاری ندارد.

محمد رفع وردک، مسوول یکی از رسانه های  تصویر در بغلان  که مدت ۱۲ سال است در سطع رهبری  رسانه‌های مختلف قرار دارد ، گفت:« در مدتی که من فعال رسانه‌ای هستم با کدام مورد خشونت علیه خبرنگاران زن مواجه نشده‌ام».

به گفته آقای وردک  در رسانه‌ای که او وظیفه انجام می‌دهد، اگر کدام کارمندی بخواهد خشونت یا آزار و اذیتی علیه همکاران زن انجام دهد با وی برخورد جدی و قانونی صورت می‌گیرد و این چنین فردی  بی‌درنگ از رسانه اخراج خواهد شد.

به گفته وی:« ممکن در رسانه‌های محدودی خشونت علیه خبرنگاران زن وجود داشته باشد، اما با این حال هیچ فردی حق ندارد رسانه‌ها و مسوولان رسانه‌ها را متهم به خشونت علیه خبرنگاران زن کند».

این در حالی است که مسوولان محلی بغلان  می‌‌گویند اگر در اداره‌ای خشونت علیه زنی صورت گیرد به طور جدی از سوی ادارات مربوط دولتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

زرینه امانی،  سخنگوی مقام ولایت بغلان ، گفت:« نگرانی‌های از سوی نهادهای حامی رسانه‌ها به دلیل خشونت علیه خبرنگاران زن به اداره محلی بغلان  به شکل غیر رسمی و بدون ثبت رسیده، اما کدام شکایتی که گواه کدام ادعای جدی باشد، رسما تا حال ثبت نگردیده است».

خانم امانی  می‌گوید، اداره محلی بغلان در نظر دارد تا  کمیسیونی را  به نام رسیدگی به خشونت‌ها علیه زنان ایجاد کند و خبرنگاران زن که مورد آزار و اذیت و خشونت قرار می گیرند ، می‌توانند به این کمیسیون شکایات شان را ثبت کنند که اداره محلی بغلان  به زودترین فرصت به شکایات شان رسیدگیخواهد کرد.

به گفته زرینه امانی:« مقام ولایت بغلان  به تمام اداره‌های دولتی و غیر دولتی این ولایت هدایت داده که هیچ رفتار غیرقانونی و غیر اخلاقی در مقابل زنان و به خصوص خبرنگاران زن پذیرفتنی نیست و اگر کسی چنین رفتاری انجام دهد با وی به صورت قانونی برخورد خواهد شد».

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که عامل خشونت علیه زنان در ساحات کاری طبق ماده 670، کود جزای کشور به مجازات جریمه نقدی از ۱۰ تا ۲۰ هزار افغانی و یا حبس قصیر شش ماه محکوم می‌گردد.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست رد افغانستان

مطلب پیشنهادی

سیمینار یک روزه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، پیرامون امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن در کابل

کابل ۲۱ حمل ۱۴۰۰ و ۱۰ اپریل ۲۰۲۱ سیمینار یک روزه تحت عنوان( امنیت فزیکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *