قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه

۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱

شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران زن در ولایت فراه از عدم دسترسی به اطلاعات شاکی بوده و این مشکل را عمده ترین چالش سد راه اطلاع رسانی خبرنگاران زن در این ولایت عنوان می کنند.

به گفته آنان عدم آگاهی مسوولان ادارات دولتی در مورد قانون حق دسترسی به اطلاعات، برخورد نامناسب کارمندان این ادارات و عدم آگاهی کارمندان این نهادها از اطلاعات محرم و غیر محرم باعث شده تا نتوانند به صورت درست و به موقع گزارشات خود را تهیه نمایند.

خبرنگاران زن در ولایت فراه می گویند که ادارات دولتی پابند اصول و قواعد نبوده و از بیان اطلاعات خود داری کرده و حتا در بعضی موارد که ادارات طرف واقع باشند، حقایق را کتمان نیز می کند.

فرزانه سعادت، خبرنگار در فراه می گوید خبرنگاران زن در این ولایت علاوه بر مشکلات امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و تبعیض جنسیتی با عدم دسترسی به اطلاعات نیز مواجه اند که مانع جدی برای فعالیت اطلاع رسانی آنها شده است.

به بیان وی:«عدم آگاهی مسوولان ادارات دولتی از قانون حق دسترسی به اطلاعات و عدم تشخیص اطلاعات محرم و غیر محرم از سوی مسوولان دولتی باعث شده که اطلاعات کمتری به خبرنگاران داده شود و آنها نتوانند به موقع اطلاعات را در دسترس مردم قرار بدهد».

مینه مروت، خبرنگار رادیو« دنیای نو » در فراه نیز به این مشکل تاکید نموده، می گوید:« با اینکه ادارات دولتی در این ولایت از قانون حق دسترسی به اطلاعات آگاهی دارند: اما باز هم اطلاعات را به صورت درست و به موقع در دسترس خبرنگاران به خصوص زنان روزنامه نگار قرار نمی دهند”.

به گفته خانم مروت:« وقتی برای تهیه گزارش با مسوولان ادارات در تماس می شویم، آنان اطلاعات را با چند روز تاخیر در دسترس ما قرار می دهند و ما باید چند روز منتظر بمانیم تا بتوانیم گزارش خود را تکمیل کنیم».

همچنان مینه مروت، افزود که ادارات دولتی اطلاعاتی که به نفع شان است با آنها شریک می کنند در غیر آن با خبرنگاران به طور خاص با زنان روزنامه نگار همکاری نمی کنند.

بصیر سیلاب، مسوول کمیته خبرنگاران در ولایت فراه، عدم دسترسی به اطلاعات را عمده ترین چالش سد راه خبرنگاران خوانده و می گوید:« مسوولان ادارات دولتی در فراه قانون حق دسترسی به اطلاعات را نقض می کنند و با خبرنگاران معلومات درخواستی شان را شریک نمی کنند».

به گفته آقای سیلاب تا هنوز حتا بعضی از ادارات دولتی در مورد قانون حق دسترسی به اطلاعات هیچ اگاهی ندارند که باعث شده است اطلاعات کمتری به خبرنگاران داده شود.

با این حال فاضل فیاض امر ریاست اطلاعات و فرهنگ در فراه این مشکلات را پذیرفته و می گوید با اینکه ما به تمام ادارات دولتی در مورد قانون حق دسترسی به اطلاعات معلومات داده ایم و چندین بار به آنها مکتوب ارسال نموده ایم، اما باز هم  تعدادی از ادارات دولتی به قانون حق دسترسی به اطلاعات شکل اجراییوی نداده و از دادن معلومات به خبرنگاران سر باز می زنند.

آقای فیاض بیان داشت:« ما برای حل این مشکل تلاش های خود را می نماییم و نهاد های حامی رسانه ها به خصوص نهاد های حامی خبرنگاران زن را مکلف میدانیم تا به صورت همه جانبه از روزنامه نگاران  زن حمایت کنند».

قابل ذکر است که خبرنگاران زن در ولایت فراه علاوه بر مشکلات امنیتی و اجتماعی با عدم دسترسی به اطلاعات از سوی ادارات دولتی نیز مواجه اند و نمی توانند اطلاعات را به صورت درست و به موقع در دسترس مردم قرار بدهند.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

سیمینار یک روزه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، پیرامون امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن در کابل

کابل ۲۱ حمل ۱۴۰۰ و ۱۰ اپریل ۲۰۲۱ سیمینار یک روزه تحت عنوان( امنیت فزیکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *