قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ناامنی و عدم دسترسی به اطلاعات، چالش های جدی فرا راه خبرنگاران زن در سمنگان

ناامنی و عدم دسترسی به اطلاعات، چالش های جدی فرا راه خبرنگاران زن در سمنگان

سمنگان

۲ حوت ۱۳۹۹ و ۲۰ فبروری ۲۰۲۱

شماری از خبرنگاران زن در سمنگان از ناامنی و عدم همکاری نهادهای امنیتی در قسمت تطبیق قانون حق دسترسی به اطلاعات شاکی اند. آنها می گویند برخی نهادهای دولتی به سادگی و در زمان لازم، حاضر به پاسخگویی برای خبرنگاران نیستند.

از سوی هم افزایش ناامنی و فعالیت افراد مسلح غیرمسوول در بخش هایی از ولایت سمنگان از جمله مواردی است که کار خبرنگاری را برای ژورنالیستان به خصوص زورنامه نگاران زن با چالش رو به رو ساخته است.

رویدا عثمانی، یکی از خبرنگاران رادیو« شهروند» در ولایت سمنگان می گوید: « اوضاع امنیتی در ولایت سمنگان از یکسو به دلیل گسترش دامنه فعالیت مخالفان در ولسوالی ها و از سوی دیگر بنا بر حضور افراد مسلح غیرمسوول، قتل و افزایش دزدی های مسلحانه در مرکز این ولایت به شدت نگران کننده بوده که این موارد خبرنگاران و به طور خاص روزنامه نگار زن را با مشکلات زیاد مواجه نموده است».

خانم عثمانی می افزاید که نهادهای دولتی در قسمت تطبیق قانون حق دسترسی به اطلاعات به خبرنگاران در بسا موارد بی توجهی می کنند به ویژه نهادهای امنیتی و معارف بیشتر عامل این مشکلات می باشند.

زهره لطیفی، یکی دیگر از خبرنگاران در سمنگان گفت ناامنی سبب شده که دست ما از اطلاعات دقیق، کوتاه شود یعنی ما درست نمی توانیم در سطح ولایت به خصوص ولسوالی های این ولایت به تازه ترین اطلاعات دسترسی داشته باشیم.

 او گفت:« وقتی خبرنگاران نیاز به معلومات دارند، مسوولان در چنین شرایط از دادن اطلاعات دقیق و به موقع خودداری می کنند که این امر ما را دچار مشکل جدی کرده است».

به گفته خانم لطیفی، منابع که در این اواخر با خبرنگاران آنگونه که باید همکاری کنند؛ نهادهای امنیتی است که متاسفانه هیچ اطلاعاتی را با خبرنگاران شریک نمی کنند.

در همین حال جاوید افغان، مسوول شورای ژورنالیستان ولایت سمنگان ضمن ابراز نگرانی از بدترشدن وضعیت دسترسی به اطلاعات گفت افغانستان در عرصه‌ دسترسی به اطلاعات در سال‌های پسین، عقب گرد بوده است.

وی افزود:« با وجود این ‌که افغانستان یکی از مرگ‌بارترین کشور برای خبرنگاران در جهان است. رسانه‌های کشور آزادترین رسانه‌ها در منطقه بوده‌اند، اما بی‌تفاوتی‌ های اخیر و چالش‌های فراراه دسترسی به اطلاعات این دست‌آورد را با خطر مواجه می‌سازد».

آقای افغان همچنان نهادهای دولتی را متهم می‌ کند که معلومات را به‌ گونه‌ تبعیض‌آمیز به تعدادی از رسانه‌ها شریک می‌کنند. براساس گفته‌های افغان:« بارها برای تأییدی یک موضوع به مسوولان رسانه‌ها تماس گرفته می شود، اما آنها بعد از دریافت صحت موضوع ابتدا معلومات را با یکی از رسانه‌های دیگر شریک کرده و سپس به منبع اولی خبر می دهند.

فریده رحیمی( نام مستعار) یکی از کارکنان یک رسانه‌ خصوصی در سمنګان نیز می‌گوید که در جریان کارش بارها با مشکل عدم دسترسی به اطلاعات مواجه شده است و این مشکل برای او بیش‌تر در جریان پوشش رویدادهای انفجاری، انتحاری و کنفرانس‌های خبری پیش آمده است.

از سوی هم ویس احمد سهیل، مسوول بخش مطبوعات مقام ولایت سمنگان تمام مشکلات خبرنگاران در بخش امنیت و حق دسترسی به اطلاعات را پذیرفته می گوید متاسفانه یک تعداد ادارات هستند که اطلاعات را به موقع به خبرنگاران نمی دهند و این یک مشکل بزرگ سد راه اطلاع رسانی می باشد. وی تصریح کرد که آنها در تلاش حل این معضل برای کار و فعالیت بهتر خبرنگاران هستند.

قابل ذکر است خبرنگاران زن در ولایت سمنگان از عدم همکاری نهاد های دولتی و غیر دولتی در عرصه فراهم نمودن اطلاعات شاکی بوده و خواهان حل این معضل از سوی کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات شدند.

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

سیمینار یک روزه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، پیرامون امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن در کابل

کابل ۲۱ حمل ۱۴۰۰ و ۱۰ اپریل ۲۰۲۱ سیمینار یک روزه تحت عنوان( امنیت فزیکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *