قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ارتقای ظرفیت کاری ۱۰ تن از خبرنگاران زن در کندز به وسیله آموزش آنلاین

ارتقای ظرفیت کاری ۱۰ تن از خبرنگاران زن در کندز به وسیله آموزش آنلاین

۲۷ دلو ۱۳۹۹ و ۱۵ فبروری ۲۰۲۱

کندز از جمله ولایات ناامنی است که در قسمت کار خبرنگاری برای زنان دشوارتر از قبل شده است، ولی برگزاری دور اول آموزش اصول و اساسات خبرنگاری۱۰ تن از خبرنگاران زن به شکل آنلاین به وسیله  ترینران فنلندی در همکاری با نماینده مرکز در کندز،  زمینه کار و فعالیت بهتر روزنامه نگاری را برای این خبرنگاران زن میسر نموده است.

مسوولان رسانه های محلی این ولایت می گویند ناامنی و از سوی هم ادامه گسترش ویروس کرونا، کار خبرنگاری زن را متاثر نموده و فرصت های آموزشی را برای زنان در این ولایت کاهش داده است و خبرنگاران تازه کار در رسانه ها از ظرفیت های کاری پایین برخوردار هستند.

این مسوولان می گویند با تلاش های پی گیر صدیقه شیرزی نماینده مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در کندز که زمینه ورکشاپ آموزش باهمی را از سوی خبرنگاران فنلندی به طور آنلاین فراهم نموده است، خبرنگاران زن در این مدت از دروس آنلاین خبرنگاری برای ارتقای ظرفیت شان استفاده کرده و این واقعآ نیاز خبرنگاران زن در این ولایت را برآورده می کند.

شکوه عیسی زی،خبرنگار« رادیو صدا» در کندز که یکی از اشتراک کنندگان این دوره آموزشی است می گوید از زمان گسترش ویروس کرونا که اکثریت خبرنگاران زن دست شان از کار گرفته شده بود و خانه نشین بودند این آموزش دوباره امید های کاری را برای خبرنگاران زن به وجود آورده است.

 خانم عیسی زی می اافزاید: « حالا ما از این فرصت آموزشی به خوبی استفاده می کنیم و تلاش می نماییم تا برای خبرنگاران زن به خصوص آنانی که تازه کار خبرنگاری را آغاز نموده اند همکاری نموده باشیم».

خبرنگاران زن در کندز از نگرانی های چون قتل خبرنگاران نیز سخن گفته اند که با ازدیاد ترور و قتل خبرنگران برای خبرنگاران زن در ولایت کندز نگرانی های کاری و روحی به میان آمده است و آنان در جریان کار و فعالیت رسانه ای خود را مصوون احساس نمی کنند.

زحل نوری،خبرنگار در یکی از رسانه های محلی کندز، گفت:« با سپاس از خبرنگاران فنلندی و برگزار کنندگان این ورکشاپ آنلاین آموزشی، باید گفت که ما دوباره امیدوار به کار و فعالیت خبرنگاری شده ایم و این آموزش برای ارتقای ظرفی کاری ما خیلی موثر می باشد».

خانم نوری از دیگر نهادها نیز می خواهد تا خبرنگاران زن را در محلات دوردست کشور حمایت کرده و فرصت های آموزشی را غرش کار و فعالیت بهتر رسانه ای برای شان فراهم نمایند.

با در نظرداشت چالش ها سد راه خبرنگاران زن در کندز،  ترینران فنلدی در صدد امید بخشیدن به خبرنگاران زن در کندز هستند و این اموزش راه را برای آنان در رسانه ها باز می کند تا به طور معیاری به کار خویش ادامه بدهند.

فریده عالمی خبرنگار تازه استخدام شده در یکی از رسانه های محلی می گوید که این آموزش برای من خیلی مهم است و با آخذ معلومات از این دوره آموزشی با اصول و ارزش های بیشتر خبرنگاری آشنا خواهم شد.

خبرنگاران در کندز می گویند، بعد از شیوع ویروس کرونا و شرایط ناامن در کندز، فرصت های آموزشی و کاری برای خبرنگاران زن در این ولایت خیلی کم شده است ظرفیت سازی خبرنگاران زن می توان این همه مشکلات را کاهش دهد.

صدیقه شیرزی می افزاید، خبرنگاران زن در کندز بارها از نهاد های حامی خبرنگاران زن برای برگزاری ورکشاپ ها درخواست همکاری نموده اند، ولی امکانات دروس حضوری به دلیل نا امنی و شیوع ویروس کرونا ممکن بوده که روی این دلیل دروس به طور آنلاین تدریس گردید.

از سوی هم مسولان نهاد های حامی خبرنگاران در کندز نیز از نبود امکانات آموزشی شاکی هستند.

فیصل نوری، مسوول اتحادیه ژور نالیستان آزاد در این ولایت می گوید که  قرار است در دور نخست این ورکشاپ آموزشی، ۱۰ تن از خبرنگاران زن به طور اساسی ظرفیت سازی شوند تا کار خویش را به شکل معیاری در رسانه های محلی پیش ببرند .

آقای نوری می افزاید: « در ولایت کندز به دلیل نا امنی حضور خبرنگاران زن در رسانه ها هر روز کمرنگ تر می شود که تشویق و ظرفیت سازی آنان می تواند این چالش را رفع نماید».

صالحه سعدی رییس اتحادیه خبرنگاران زن در کندز، گفت اقدام نیکی برای ایجاد یک فرصت آموزشی، نوید خوش برای خبرنگاران زن در این ولایت است .

این ورکشاپ که به طور آنلاین برگزار گردید ۱۰ تن از خبرنگاران محلی زن در کندز موضوعاتی چون خبرنویسی، گزارش نویسی، فوتو ژونالیزم  و سایرموارد خبرنگاری را فرا گرفتند تا بعد از ختم این دوره آموزشی فعالیت های رسانه های خویش را با اصول و اساسات یک خبرنگار مسلکلی پیش ببرند.

گزارش: صدیقه شیرزی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

سیمینار یک روزه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، پیرامون امنیت فزیکی و روانی خبرنگاران زن در کابل

کابل ۲۱ حمل ۱۴۰۰ و ۱۰ اپریل ۲۰۲۱ سیمینار یک روزه تحت عنوان( امنیت فزیکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *