قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / روزنامه نگاران زن در وردگ: آرزو داریم تا خبرنگاران صلح باشیم

روزنامه نگاران زن در وردگ: آرزو داریم تا خبرنگاران صلح باشیم

میدان وردگ

۲۰ دلو ۱۳۹۹ و ۸ فبروری ۲۰۲۱

تاریخ حاضر در افغانستان نشان می دهد که موضوع صلح در این کشور با مشکلات زیادی همراه است در حالیکه دولت افغانستان همراه با تیم مذاکره کننده بعد از سه ماه مشوره، برای بار دوم روانه قطر شدند و با وجود مشکلات زیاد مردم افغانستان باز هم فعالان مدنی، جوانان و خبرنگاران به طور خاص خبرنگاران زن از دور جدید مذاکرات صلح استقبال نموده و می گویند خواهان آغاز گفتگو و رسیدن به یک نتیجه واحد میان هر دو طرف مذاکره کننده می باشند.

شیلا ابراهیمی خبرنگار در یک رسانه خصوصی در میدان وردگ، گفت:« از حکومت گله داریم که در دور اول گفتگو های صلح در مورد موقف خبرنگاران به خصوص روزنامه نگاران زن توجه خاصی ننموده و برای کار و فعالیت آینده آنان بحثی را انجام نداده است».

او افزود که در این نشست در باره دستآورد های ۱۹ ساله آزادی بیان و پیشرفت های کاری خبرنگاران زن در افغانستان از سوی حکومت اقدامی صورت نگرفت که این مساله مایه نگرانی جامعه خبرنگاری زنان گردیده است.

این در حالی است که یوناما به تاریخ  ۵ جنوری طی اعلامیه مطبوعاتی مساله پایان جنگ و رسیدن به صلح در افغانستان را مهم دانسته، بیان داشت:« هرچند مذاکره کننده ها در جریان گفتگو با مسایل پیچیده ای مواجه شدند و مسایل مهم تا هنوز هم بحث نشده است، ولی در دور اول مذاکرات که در ماه سپتمبر انجام شد طرفین گفتگو کننده، همکاری های لازم را بر عکس دور دوم با همدیگر داشتند».

در این حال عبدالقیوم راستمن، فعال مدنی در میدان وردگ می گوید از هر دو طرف گفتگو کننده توقع می رود به خصوص از حکومت تا در مورد آزادی بیان و حقوق کاری، فرهنگی، صحی،  ورزشی و تحصیلی زنان به خصوص حقوق خبرنگاران زن به طور واضح بحث کنند.

او گفت::« با تاسف که در مورد حقوق زنان و به خصوص کار و فعالیت زنان روزنامه نگار و آزادی بیان معاملات مختلف صورت می گیرد».

همچنان شریفه هوتک، خبرنگار آزاد در این ولایت می گوید:«افغانستان در طول بیست سال اخیر در بخش های مختلف پیشرفت های قابل توجهی داشته که نباید مانعی در این عرصه صورت گیرد بلکه باید این همه پیشرفت ها حفظ هم شود که یکی از این دستآوردها، پیشرفت آزادی بیان است و این دستآورد بزرگ که نتیجه متحمل شدن خیلی مشکلات و قربانی های خانواده مطبوعات در افغانستان می باشد باید حفظ گردد.

او افزود: « آرزو دارم تا خبرنگاران صلح باشیم و در آرزوی برقراری یک ثبات سیاسی در کشور هستیم که برای همه اقشار ملت قابل قبول باشد».

از سوی هم محمد معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده صلح از سوی حکومت می گوید که در شرایط حساس فعلی، نیاز است تا موافقت نامه ای به دست آید که جنگ و خون ریزی در کشور پایان یابد.

معصوم ستانکزی در پیام ویدیویی به رسانه ها گفت:« در مشوره با همه طرف های مذاکره کننده آرزو می نماییم خواست های مردم که قطع جنگ و خون ریزی در کشور است پایان یابد، چون حالا هر لحظه  هر روز و هر شب مردم افغانستان قربانی می دهند».

مواقفه صلح باید توافق همه اقشار کشور را در بر داشته باشد به خصوص خواست ها و موقف خبرنگاران زن و پیشرفت های آزادی بیان در ۱۹ سال اخیر که دستآورد بزرگ افغانان است و در مورد عواقب ناگواری که در موافقت نامه صلح روی آن بحث و توافق صورت نگیرد، نگران های وجود دارد.

حالا که افغانستان صدها رسانه آزاد دارد اندیشه ها بر این است که هر معامله و توافقی که صورت می گیرد، کار و فعالیت رسانه های آزاد نباید با بن بست مواجه شود و کشورهای دخیل در پروسه صلح به خصوص ایالات متحده امریکا و طالبان موضوع آزادی بیان را جدی تلقی نموده و برای آوردن صلح در افغانستان تلاش نمایند.

گزارش: آسیه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست رد افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *