قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در بغلان: عدم اطلاع دهی سخنگویان با رسانه ها محدود کردن اطلاع رسانی می باشد

خبرنگاران زن در بغلان: عدم اطلاع دهی سخنگویان با رسانه ها محدود کردن اطلاع رسانی می باشد

بغلان

۲۰ دلو ۱۳۹۹ و ۸ فبروری ۲۰۲۱

خبرنگاران زن در بغلان، تصمیم تازه شورای امنیت ملی و اداره ارگان‌های محلی مبنی بر لغو پست سخنگویان ولایات و منع آنان از گفتگو با رسانه‌ها را نقض قانون اساسی کشور و گامی در جهت محدود کردن آزادی بیان و اطلاع‌رسانی شفاف عنوان نموده، خواستار تجدید نظر در این زمینه می‌باشند.

بر اساس نامه شورای امنیت ملی که ۱۲ ماه قوس به اداره ارگان‌های محلی (اداره ولایات) از سوی شماری از رسانه‌ها نشر شده است، گفته شده طبق هدایت رییس جمهور محمد اشرف غنی که پس ازاین سخنگویان  ولایات حق گفتگو با رسانه‌ها را ندارند و در مواردی که لازم باشد، شخص والی‌هر ولایت  با رسانه‌ها صحبت کند.

در این نامه از دستور رییس جمهور مبنی بر عزل جواد هجری  سخنگوی والی تخار خبر داده شده است. آقای هجری در اظهاراتی که در رسانه‌ها نشر شد از تلفات سنگین غیر نظامیان در حمله ۳۰ میزان نیروهای امنیتی در منطقه ” هزاره قرلق” این ولایت خبر داده بود؛ خبری که بعدا  از سوی مقام‌های ارشد حکومتی رد شده بود.

حلیمه وردگ خبرنگار و رییس انجمن زنان ژورنالیست افغانستان گفت،  این طرح حکومت نقض ماده بیست و چهارم قانون اساسی کشور است که در آن از مکلفیت دولت به احترام و حمایت از آزادی بیان سخن زده شده است و اجرای آن به دلیل چالش‌های زیادی که در دسترسی والی‌ها وجود دارد، دسترسی خبرنگاران به اطلاعات را محدود می‌کند.

شگوفه شینواری خبرنگار رادیو رویان گفت این طرح به اجرای مقرره تامین امنیت و مصوونیت خبرنگاران که  مطابق با آن سخنگوی هر ولایت عضویت این کمیته را دارد و به عنوان منشی آن عمل می‌کند، تاثیر منفی می‌گذارد و به روند کار کمیته آسیب می‌رساند.

رخسار نظامی گزارشگر تلویزیون ملی خاطر نشان کرد که انجمن زنان ژورنالیست افغانستان از حکومت می‌خواهد با در نظرداشت مشکلات قانونی این طرح و ایجاد محدودیت در روند دسترسی به اطلاعات، کار کمیته‌های ولایتی و تامین امنیت خبرنگاران و رسانه ها، از اجرای آن خودداری کنند.

این نگرانی های خبرنگاران زن در حالی مطرح می گردد که الحاج اکبر بارکزی والی بغلان گفت حکومت به عنوان مشروع ترین نهاد اجتماعی مکلفیت دارد تا پیش تر از هر نهاد دیگر قوانین نافذه کشور را عملی نماید.

آقای بارکزی می گوید:« بر اساس حکم ریاست جمهوری، وظیفه سخنگویان پس از این از سوی والیان انجام می شود که یک اقدام غیر عملی است زیرا دسترسی به اطلاعات نیز محدود و در مواردی حتا ناممکن خواهد شد».

در این حال زرینه امانی سخنگوی مقام ولایت بغلان گفت که بعد از صدور این فرمان رییس جمهور، والیان اطلاع رسانی خواهند کرد و مدیران اطلاعات و ارتباطات عامه که تا این دم به حیث سخنگو کار می کردند، مسوول جمع آوری اطلاعات، تنظیم نشست های خبری، تحکیم روابط با اقشار مختلف و مدیریت صفحات اجتماعی خواهند داشت.   

این سخنان در حالی از سوی خبرنگاران زن در این ولایت  مطرح می شود که با فرمان این اساسنامه لز سوی رییس جمهور مشکلات خبرنگاران نظر به گذشته بیشتر شده است.

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست رد افغانستان

مطلب پیشنهادی

موج سوم کرونا؛ مشکلات و خواست های خبرنگاران زن در بلخ

بلخ ۲۳ سرطان ۱۴۰۰ و ۱۴ جولای ۲۰۲۱ گسترش سریع موج سوم کرونا، افزایش آمار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *